Rozdział 2 - Sposób przechowywania MW w składach polowych i tymczasowych. - Naziemne składy materiałów wybuchowych przy robotach poszukiwawczych prowadzonych metodą sejsmiczną przez zakłady górnicze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki oraz zakłady podległe Centralnemu Urzędowi Geologii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.35.222

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1959 r.

Rozdział  II.

Sposób przechowywania MW w składach polowych i tymczasowych.

§  3.
1.
MW nitroglicerynowe (o zawartości nitrogliceryny powyżej 10%) wolno przechowywać w składach w temperaturze od + 10° do + 35°C.
2.
MW trudno zamarzalne (nitroglicerynowe albo skalne) wolno przechowywać w składach o temperaturze od - 10° do + 25° C.
3.
Każdy skład należy zaopatrzyć w termometr umieszczony na zewnątrz oraz przynajmniej w jeden termometr, umieszczony wewnątrz jednej ze skrzyń.
§  4.
Zakazane jest:
1)
przechowywanie w jednej skrzyni MW różnych grup MW pod względem składu chemicznego,
2)
przechowywanie MW w jednej skrzyni opancerzonej razem ze środkami inicjującymi i zapalającymi,
3)
przechowywanie w jednej skrzyni środków inicjujących wraz ze środkami zapalającymi oraz środków inicjujących wraz z lontami detonacyjnymi.
§  5.
1.
W polowych oraz tymczasowych składach MW wolno przechowywać środki strzałowe w opakowaniu fabrycznym.
2.
Przeładowywanie MW ze skrzynek do pojemników strzałowych wolno wykonywać tylko przed składem, poza obwałowaniem, w miejscu osłoniętym daszkiem. Przeładowywanie to może się odbywać tylko w obecności zainteresowanego strzałowego.
§  6.
W składach MW (przestrzeń w obwałowaniu i przestrzeń ogrodzona) nie wolno pozostawiać opróżnionych pustych skrzynek i opakowań. W składach MW należy zachować porządek i czystość.
§  7.
W razie dokonywania jakichkolwiek napraw skrzyń opancerzonych wszystkie znajdujące się tam środki strzałowe należy usunąć do odpowiednio zabezpieczonego miejsca.
§  8.
Każdy skład MW, zawierający środki strzałowe, musi być strzeżony przez posterunki posiadające łączność telefoniczną z kierownictwem grupy lub wyposażone w dźwiękowe sygnały alarmowe. Sposoby alarmowe należy podać do wiadomości miejscowym posterunkom Milicji Obywatelskiej oraz strażom pożarnym.
§  9.
1.
Wydawca MW (technik strzałowy) przechowuje klucze od składu MW. W nocy należy przechowywać klucze w biurze grupy sejsmicznej.
2.
Kierownik ruchu zakładu (grupy sejsmicznej) przechowuje rezerwowe klucze w opieczętowanej kopercie w szafie pancernej lub żelaznej kasecie.
3.
Klucze od ogrodzenia przechowuje strażnik pełniący służbę przy składzie MW.
§  10.
1.
Drzwi skrzyń opancerzonych na środki strzałowe należy zabezpieczyć plombą na czas zamknięcia.
2.
Wszystkie składy MW należy zaopatrzyć w tablice ostrzegawcze z napisem o zakazie wstępu osobom niepowołanym oraz o zakazie palenia tytoniu, wnoszenia zapałek, zapalniczek i broni palnej, jak też zbliżania się z otwartym ogniem.