Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Naziemne składy materiałów wybuchowych przy robotach poszukiwawczych prowadzonych metodą sejsmiczną przez zakłady górnicze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki oraz zakłady podległe Centralnemu Urzędowi Geologii.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.35.222

Akt utracił moc
Wersja od: 26 czerwca 1959 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie dotyczy naziemnych składów materiałów wybuchowych przeznaczonych dla robót poszukiwawczych prowadzonych metodą sejsmiczną (roboty sejsmiczne) wykonywanych przez zakłady górnicze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki oraz przedsiębiorstwa geologiczne podległe Centralnemu Urzędowi Geologii.
2.
W rozumieniu rozporządzenia:
1)
środkami strzałowymi są materiały wybuchowe, środki inicjujące i zapalające,
2)
środkami inicjującymi są zapalniki elektryczne ostre, spłonki górnicze i lonty detonacyjne,
3)
środkami zapalającymi są zapalniki elektryczne nieostre, lonty prochowe i zapalacze lontowe,
4)
sprzętem strzałowym są zapalarki elektryczne, wyłączniki strzałowe, przyrządy kontrolne, przewody strzałowe itp.
3.
Skrótem MW oznacza się wszystkie materiały wybuchowe, używane w zakładach górniczych; składami MW są składy środków strzałowych.
§  2.
1.
W zależności od dopuszczalnej pojemności naziemne składy MW przy robotach (grupach) sejsmicznych dzieli się na:
1)
polowe składy MW o pojemności do 1.600 kg,
2)
tymczasowe składy MW o pojemności do 200 kg.
2.
Polowy skład MW może być budowany na okres do jednego roku i jest zespołem 4 skrzyń opancerzonych na MW, rozmieszczonych oddzielnie, oraz 1 skrzyni opancerzonej na środki inicjujące.
3.
Tymczasowy skład MW może być budowany na okres do 14 dni dla grup sejsmicznych pracujących na długich profilach sejsmicznych i składa się z 1 skrzyni opancerzonej na MW i 1 skrzyni opancerzonej na środki inicjujące.
4.
W jednej skrzyni opancerzonej w składzie polowym wolno przechowywać najwyżej 400 kg, a w składzie tymczasowym najwyżej 200 kg MW.
5.
W jednej skrzyni opancerzonej w składzie polowym wolno przechowywać najwyżej 1.000 sztuk zapalników ostrych, a w składzie tymczasowym najwyżej 500 sztuk zapalników ostrych.
6.
Przechowywanie MW w ilościach ponad 1.600 kg jest dozwolone tylko w stałych składach MW. Budowę tych składów regulują odrębne przepisy.