Rozdział 2 - Pobieranie nauki przez żołnierzy zawodowych oraz rodzaj, zakres i wysokość pomocy, jaka może im być udzielana - Nauka żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.121.813

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lipca 2010 r.

Rozdział  2

Pobieranie nauki przez żołnierzy zawodowych oraz rodzaj, zakres i wysokość pomocy, jaka może im być udzielana

§  3. 
1. 
Żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę może być udzielona pomoc finansowa w formie:
1)
zwrotu kosztów nauki pobieranych przez instytucję prowadzącą naukę;
2)
zwrot kosztów noclegu oraz przejazdu do i z miejsca pobierania nauki na obszarze kraju w wysokości i w zakresie określonym w przepisach o należnościach przysługujących żołnierzom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej może zmniejszyć żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę liczbę służb dyżurnych, wyjazdów służbowych lub ograniczyć zlecanie dodatkowych zadań.
§  4. 
1. 
Żołnierz zawodowy zainteresowany uzyskaniem pomocy w związku z pobieraniem nauki występuje do dowódcy jednostki wojskowej z wnioskiem o udzielenie tej pomocy.
2. 
We wniosku żołnierz zawodowy określa, z jakiego rodzaju pomocy, o której mowa w § 3, chciałby skorzystać, dołączając informację o rodzaju i trybie podjętej nauki oraz zaświadczenie ze szkoły (uczelni, instytucji prowadzących naukę) o pobieraniu nauki.
3. 
W informacji dołączanej do wniosku żołnierz zawodowy zamieszcza w szczególności:
1)
nazwę i rodzaj szkoły (uczelni, instytucji prowadzących naukę);
2)
poziom, kierunek i tryb pobierania nauki;
3)
terminy i miejsce odbywania zajęć;
4)
planowany termin ukończenia nauki;
5)
kwalifikacje (tytuły), które żołnierz zawodowy uzyska po ukończeniu nauki;
6)
całkowity koszt nauki pobierany przez szkołę (uczelnię, instytucję prowadzącą naukę);
7)
przewidywaną wysokość kosztów noclegów i przejazdów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2.
§  5. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej ustala, czy żołnierz zawodowy spełnia warunki, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy, do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem przez niego nauki.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, ustalając, czy żołnierz zawodowy spełnia warunki do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki, bierze w szczególności pod uwagę zbieżność poziomu i kierunku nauki z wymaganiami kwalifikacyjnymi określonymi w karcie opisu zajmowanego przez żołnierza zawodowego stanowiska służbowego lub stanowiska służbowego wskazanego w prognozie przebiegu zawodowej służby wojskowej, zawartej w opinii służbowej. Ustalając zbieżność kierunku nauki, bierze pod uwagę w szczególności nazwę kierunku oraz program nauki pobieranej przez żołnierza zawodowego.
§  6. 
1. 
W przypadku gdy dowódca ma zaplanowane środki finansowe i żołnierz zawodowy spełnia warunki do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki, dowódca jednostki wojskowej występuje do organu uprawnionego do wyznaczania żołnierza zawodowego na wyższe od zajmowanego stanowisko służbowe z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy. Do wniosku dołącza się, w szczególności:
1)
kartę opisu stanowiska służbowego jakie żołnierz zawodowy zajmuje lub stanowiska wskazanego w prognozie przebiegu zawodowej służby wojskowej, zawartej w opinii służbowej;
2)
kopię ostatniej opinii służbowej żołnierza zawodowego;
3)
opinię dowódcy jednostki wojskowej oraz inne dokumenty w sprawie;
4)
informację o zaplanowaniu środków w planie finansowym niezbędnych do pokrycia kosztów nauki żołnierza zawodowego.
2. 
Wniosku, o którym mowa w ust. 1, nie sporządza się, jeżeli dowódca sam jest organem uprawnionym do wyznaczenia żołnierza zawodowego na wyższe od zajmowanego stanowisko służbowe.
§  7. 
1. 
Po uzyskaniu zgody, o której mowa w § 6 ust. 1, dowódca jednostki wojskowej zawiera z żołnierzem zawodowym umowę, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, w której określa rodzaje pomocy wymienione w § 3 ust. 1 oraz warunki zwrotu kosztów pomocy finansowej w przypadku przerwania kształcenia lub zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, przed określonym w umowie okresem służby wojskowej, z przyczyn, o których mowa w art. 111 pkt 1, 4, 6-7, pkt 9 lit. a i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 2, umowę wskazaną w art. 52 ust. 5 ustawy zawiera się po podjęciu decyzji przez dowódcę jednostki wojskowej o udzieleniu pomocy w związku z pobieraniem nauki.
3. 
Wzór umowy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Umowa, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, może być rozwiązana wskutek jej wypowiedzenia w każdym czasie przez dowódcę jednostki wojskowej, jeżeli pobierana przez żołnierza zawodowego nauka koliduje z wykonywaniem przez niego zadań służbowych lub żołnierz zawodowy nie przedstawi, mimo wezwania, zaświadczenia potwierdzającego zaliczenie semestru lub roku nauki.
5. 
W wypowiedzeniu, o którym mowa w ust. 4, dowódca jednostki wojskowej wskazuje przyczyny wypowiedzenia umowy.
§  8. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej w drodze decyzji:
1)
odmawia żołnierzowi zawodowemu udzielenia pomocy finansowej w związku z pobieraniem nauki w przypadku:
a)
niezaplanowania środków w planie finansowym,
b)
niespełnienia warunków, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy,
c)
niewyrażenia zgody, o której mowa w § 6 ust. 1;
2)
może odmówić żołnierzowi zawodowemu udzielenia pomocy finansowej w przypadku zgłoszenia żołnierza zawodowego na naukę w ramach szkolnictwa wojskowego.
2. 
Wydanie decyzji odmawiającej udzielenia pomocy finansowej, o której mowa w § 3 ust. 1, nie pozbawia żołnierza zawodowego możliwości wystąpienia z wnioskiem do dowódcy jednostki wojskowej o zmniejszenie liczby służb dyżurnych, wyjazdów służbowych lub ograniczenie zlecania dodatkowych zadań.
3. 
Dowódca jednostki wojskowej może wstrzymać pomoc, o której mowa w § 3, w przypadku obniżenia poziomu wykonywania obowiązków służbowych lub powtarzania przez żołnierza zawodowego semestru (roku) nauki z powodu niedostatecznych wyników w nauce, na okres powtarzania semestru (roku) nauki. O wstrzymaniu udzielania pomocy dowódca jednostki wojskowej pisemnie zawiadamia żołnierza zawodowego.
§  9. 
1. 
Jeżeli nauka trwa dłużej niż sześć miesięcy, to zwrot kosztów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, następuje okresowo po zaliczeniu przez żołnierza zawodowego semestru lub roku nauki potwierdzonego zaświadczeniem. Żołnierz zawodowy jest zobowiązany przedstawić dowódcy jednostki wojskowej zaświadczenie potwierdzające zaliczenie kolejnych okresów nauki.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej dokonuje, w pełnej wysokości, zwrotu kosztów nauki na podstawie zaświadczenia szkoły (uczelni, instytucji prowadzącej naukę).
3. 
Zwrot kosztów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, następuje w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 86 ust. 15 ustawy.
4. 
Zwrotu kosztów nauki i kosztów noclegu oraz przejazdu do i z miejsca pobierania nauki na obszarze kraju dokonuje się przelewem na wskazany przez żołnierza zawodowego rachunek bankowy, w terminie 14 dni od dnia złożenia przez niego wymaganych dokumentów.
§  10. 
Przeniesienie żołnierza zawodowego korzystającego z pomocy w związku z pobieraniem nauki do innej jednostki wojskowej lub rezerwy kadrowej albo zmiana dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę, nie ma wpływu na uprawnienia żołnierza zawodowego wynikające z umowy, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, i nie wymaga jej zmiany.
§  11. 
Przepisy § 3-10 stosuje się odpowiednio do żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych.