Nauka żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1352

Akt utracił moc
Wersja od: 8 października 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 15 września 2014 r.
w sprawie nauki żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb udzielania żołnierzom zawodowym pomocy w związku z pobieraniem przez nich nauki, rodzaj, formę, zakres i wysokość pomocy oraz sposób jej ustalania i tryb jej zwrotu, a także sposób dokumentowania poniesionych przez żołnierza zawodowego wydatków objętych pomocą;
2)
tryb kierowania żołnierzy zawodowych na studia lub naukę do szkoły wojskowej albo niewojskowej oraz na staż, kurs lub specjalizację w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
3)
tryb odwołania ze studiów lub z nauki w szkole wojskowej albo niewojskowej oraz ze stażu, z kursu lub ze specjalizacji w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
4)
wzory umów, o których mowa w art. 52 ust. 5 i art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej "ustawą".

Pomoc udzielana żołnierzowi zawodowemu w związku z pobieraniem przez niego nauki

§  2. 
Żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę może zostać udzielona pomoc:
1)
w formie finansowej:
a)
pokrycie czesnego za naukę,
b)
zwrot należności z tytułu kosztów noclegu oraz przejazdu do i z miejsca pobierania nauki na obszarze kraju w wysokości i w zakresie określonych w przepisach o należnościach przysługujących żołnierzom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju;
2)
w formie nie finansowej:
a)
zmniejszenie liczby służb dyżurnych,
b)
zmniejszenie liczby wyjazdów służbowych,
c)
ograniczenie zlecania dodatkowych zadań służbowych.
§  3. 
1. 
Żołnierzowi zawodowemu pomocy w związku z pobieraniem nauki udziela dowódca jednostki wojskowej na pisemny wniosek żołnierza.
2. 
We wniosku o udzielenie pomocy w związku z pobieraniem nauki określa się w szczególności:
1)
formę i rodzaj wnioskowanej pomocy;
2)
nazwę i rodzaj podmiotu prowadzącego naukę;
3)
poziom, kierunek i tryb pobierania nauki;
4)
terminy i miejsce odbywania zajęć;
5)
planowany termin ukończenia nauki;
6)
kwalifikacje, wykształcenie lub tytuły, które uzyska po ukończeniu nauki;
7)
wysokość czesnego;
8)
przewidywaną wysokość kosztów noclegów i przejazdów, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. b.
3. 
Do wniosku dołącza się zaświadczenie o pobieraniu nauki wystawione przez podmiot prowadzący naukę.
4. 
Informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 7 i 8, żołnierz zawodowy nie zamieszcza we wniosku, jeżeli ubiega się o pomoc, o której mowa w § 2 pkt 2.
5. 
Dowódca jednostki wojskowej może zażądać od żołnierza zawodowego przedstawienia odpowiednio programu studiów lub nauki w podmiocie prowadzącym naukę.
§  4. 
Dowódca jednostki wojskowej, ustalając spełnienie warunków do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki, określonych w art. 52 ust. 4 ustawy, uwzględnia kierunki rozwoju zawodowego i potrzeby szkoleniowe żołnierza zawodowego zawarte w jego opinii służbowej.
§  5. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej po ustaleniu spełnienia warunków do udzielenia pomocy w związku z pobieraniem nauki występuje do organu uprawnionego do wyznaczania żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe od zajmowanego z wnioskiem o wyrażenie zgody na zawarcie umowy, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy. Do wniosku dołącza się:
1)
wniosek żołnierza zawodowego o udzielenie pomocy w związku z pobieraniem nauki;
2)
kopię ostatniej opinii służbowej żołnierza zawodowego;
3)
opinię dowódcy jednostki wojskowej, w tym informację o środkach finansowych przeznaczonych na udzielenie pomocy żołnierzowi zawodowemu w związku z pobieraniem nauki;
4)
inne dokumenty w sprawie.
2. 
Wniosku, o którym mowa w ust. 1, nie sporządza się, jeżeli dowódca jednostki wojskowej jest organem uprawnionym do wyznaczania żołnierza zawodowego na stanowisko służbowe wyższe od zajmowanego.
§  6. 
1. 
Po uzyskaniu zgody, o której mowa w § 5 ust. 1, dowódca jednostki wojskowej zawiera z żołnierzem zawodowym umowę, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 2, umowę wskazaną w art. 52 ust. 5 ustawy zawiera się po podjęciu przez dowódcę jednostki wojskowej decyzji o udzieleniu pomocy w związku z pobieraniem nauki.
3. 
Wzór umowy jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  7. 
Dowódca jednostki wojskowej, w drodze decyzji, odmawia żołnierzowi zawodowemu udzielenia pomocy finansowej w związku z pobieraniem nauki w przypadku:
1)
niezaplanowania środków w planie finansowym;
2)
niespełnienia warunków, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy;
3)
niewyrażenia zgody, o której mowa w art. 52 ust. 5 ustawy.

Kierowanie żołnierzy zawodowych na naukę w kraju lub za granicą oraz odwołanie żołnierza z nauki w kraju lub za granicą

§  8. 
Na studia lub naukę do szkoły wojskowej albo niewojskowej oraz na staż, kurs lub specjalizację, zwane dalej "nauką", w kraju:
1)
żołnierza zawodowego przewidzianego do wyznaczenia na stanowisko służbowe wyższe od zajmowanego - kieruje organ uprawniony do wyznaczania na to stanowisko;
2)
żołnierza zawodowego podejmującego naukę na potrzeby zajmowanego przez niego stanowiska służbowego - kieruje organ uprawniony do wyznaczania na stanowisko służbowe;
3)
żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe i skierowanego do wykonywania zadań służbowych w Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego - kierują odpowiednio szefowie tych służb.
§  9. 
1. 
Zgłoszenie kandydata na naukę organ kierujący na naukę przesyła drogą służbową nie później niż na 3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem nauki w kraju do:
1)
dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr - w przypadku nauki w uczelniach wojskowych;
2)
dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego - w przypadku kursów językowych prowadzonych w uczelniach wojskowych i Wojskowym Studium Nauczania Języków Obcych;
3)
Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, szefa jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej właściwej do spraw zdrowia, dyrektora komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw wychowania i promocji obronności lub Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - w przypadku nauki organizowanej w podległych im centrach i ośrodkach szkolenia lub szkołach podoficerskich.
2. 
W zgłoszeniu określa się:
1)
rodzaj i termin nauki;
2)
nazwę podmiotu prowadzącego naukę;
3)
stopień wojskowy, nazwisko, imiona, imię ojca, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego i paszportu, klauzulę i termin ważności poświadczenia bezpieczeństwa, zaświadczenie NATO/UE, telefon kontaktowy, adres poczty elektronicznej kierowanego żołnierza zawodowego;
4)
wykształcenie kierowanego żołnierza zawodowego, a w przypadku żołnierzy zawodowych korpusu osobowego medycznego - specjalizację medyczną, rok ukończenia nauki lub nabycia specjalizacji;
5)
poziom znajomości języka obcego według STANAG 6001 i rok otrzymania świadectwa przez kierowanego żołnierza zawodowego;
6)
nazwę stanowiska służbowego, specjalność wojskową oraz nazwę jednostki wojskowej kierowanego żołnierza zawodowego;
7)
nazwę stanowiska służbowego, nazwę jednostki wojskowej oraz specjalność wojskową wynikającą z kierunku rozwoju zawodowego kierowanego żołnierza zawodowego lub podstawę skierowania na naukę wynikającą z zajmowanego stanowiska służbowego, ujęte w opinii służbowej żołnierza zawodowego lub wynikające z potrzeb Sił Zbrojnych.
§  10. 
1. 
Organ, o którym mowa w § 9 ust. 1:
1)
dokonuje weryfikacji przesłanego zgłoszenia i kwalifikuje na naukę;
2)
sporządza wykaz imienny żołnierzy zawodowych zakwalifikowanych na naukę i przesyła do podmiotu prowadzącego naukę;
3)
informuje organ kierujący na naukę o zakwalifikowaniu żołnierza zawodowego na zgłaszany rodzaj i kierunek nauki.
2. 
Organ kierujący na naukę, na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, kieruje żołnierza zawodowego do podmiotu prowadzącego naukę.
§  11. 
1. 
Rozkaz o skierowaniu żołnierza na szkolenie wojskowe zakończone egzaminem na oficera, o którym mowa w art. 28 ustawy, dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr wydaje na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego przeprowadzonego w uczelni wojskowej.
2. 
Na przystąpienie do postępowania rekrutacyjnego na szkolenie, o którym mowa w ust. 1, dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr wyraża zgodę na podstawie pisemnego wniosku żołnierza przesłanego drogą służbową.
§  12. 
1. 
Rozkaz o skierowaniu żołnierza na szkolenie wojskowe zakończone egzaminem na podoficera, o którym mowa w art. 29 ustawy, wydaje organ uprawniony do wyznaczenia na stanowisko służbowe, na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego przeprowadzonego w szkole podoficerskiej.
2. 
Na przystąpienie do egzaminu na podoficera dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr wyraża zgodę na podstawie pisemnego wniosku żołnierza przesłanego drogą służbową.
§  13. 
Na naukę za granicą:
1)
żołnierza zawodowego zajmującego lub przewidzianego do wyznaczenia na stanowisko służbowe zaszeregowane od stopnia etatowego pułkownika (komandora) i wyższych stopni wojskowych - kieruje Minister Obrony Narodowej;
2)
żołnierza zawodowego zajmującego stanowisko służbowe zaszeregowane do pozostałych stopni etatowych, na wniosek organu uprawnionego do wyznaczenia na stanowisko służbowe - kieruje dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr;
3)
żołnierza zawodowego wyznaczonego na stanowisko służbowe i skierowanego do wykonywania zadań w Służbie Wywiadu Wojskowego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego - kierują odpowiednio szefowie tych służb.
§  14. 
1. 
Zgłoszenie kandydata na naukę za granicą przedstawiają organy, o których mowa w art. 44 ust. 1 ustawy.
2. 
Do zgłoszenia stosuje się przepis § 9 ust. 2.
3. 
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr:
1)
w przypadku żołnierza zawodowego, o którym mowa w § 13 pkt 1, przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej kandydaturę żołnierza do skierowania na naukę za granicą;
2)
żołnierza zawodowego, o którym mowa w § 13 pkt 2, kieruje na naukę za granicą.
§  15. 
Czynności przewidziane w § 9 i 14 w przypadku żołnierzy pełniących służbę w Służbie Wywiadu Wojskowego lub Służbie Kontrwywiadu Wojskowego realizują szefowie tych służb.
§  16. 
Wzór umowy, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  17. 
Organem uprawnionym do odwołania żołnierza zawodowego z nauki w kraju lub za granicą jest organ, który skierował żołnierza zawodowego na tę naukę.
§  18. 
1. 
W przypadkach, o których mowa w art. 54 ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy, organizator kształcenia w kraju lub za granicą informuje o tym organ kierujący żołnierza zawodowego na naukę w kraju lub za granicą.
2. 
W przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1a pkt 3 ustawy, żołnierz zawodowy składa wniosek o odwołanie z nauki w kraju lub za granicą do organu kierującego go na naukę za pośrednictwem organizatora kształcenia.
§  19. 
Skierowanie żołnierza zawodowego na naukę w kraju lub za granicą i odwołanie go z tej nauki następuje w drodze decyzji.

Sposób ustalania pomocy w związku z pobieraniem przez żołnierza zawodowego nauki, tryb jej zwrotu oraz sposób dokumentowania poniesionych przez żołnierza zawodowego wydatków objętych pomocą

§  20. 
1. 
Do kosztów poniesionych w związku z pobieraniem przez żołnierza zawodowego nauki, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, zalicza się koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz nauki.
2. 
Przy wyliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę średnią wartość świadczeń należnych żołnierzowi zawodowemu, które zostaną mu wydane w naturze lub wypłacone w postaci ekwiwalentu i obejmują:
1)
zakwaterowanie:
a)
wartość zużytych mediów i usług komunalnych,
b)
wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c)
wartość pościeli,
d)
wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków;
2)
umundurowanie:
a)
wartość wydanego umundurowania i wyekwipowania,
b)
wartość wydanych środków czystości i środków higieny osobistej,
c)
wartość usług pralniczych i krawieckich,
d)
wartość otrzymanych równoważników;
3)
wyżywienie, w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a)
wartość odpowiedniej normy wyżywienia,
b)
koszty przygotowania i wydania posiłków;
4)
świadczenia związane z nauką:
a)
stypendia,
b)
czesne,
c)
wartość wydanych książek i pomocy dydaktycznych,
d)
wartość wydanych do zużycia pomocy naukowych i dydaktycznych,
e)
wartość dojazdu i przejazdu do miejsca pobierania nauki - zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  21. 
1. 
Wysokość kosztów, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, w odniesieniu do żołnierza zawodowego ustala rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej, komendant ośrodka szkolenia albo instytucji prowadzącej naukę, w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.
2. 
Za okres pobierania nauki uznaje się okres od dnia rozpoczęcia nauki do dnia jej ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne okresy nieobecności.
§  22. 
Koszty poniesione w związku z pobieraniem przez żołnierza zawodowego nauki, o których mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, obejmują zwrot poniesionych przez organ wojskowy kosztów pomocy finansowej.
§  23. 
Umowę, o której mowa w art. 52 ust. 5 i art. 54 ust. 1 ustawy, włącza się do teczki akt personalnych żołnierza zawodowego.
§  24. 
1. 
Zwrot kosztów, o których mowa w art. 52 ust. 5 i art. 54 ust. 1 ustawy, następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez żołnierza zawodowego wezwania do zapłaty.
2. 
W wezwaniu, o którym mowa w ust. 1, określa się kwotę podlegającą zwrotowi i wskazuje numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.
§  25. 
Czynności związanych ze zwróceniem przez żołnierzy zawodowych kosztów wynikających z podpisanych przez nich umów dokonuje:
1)
w przypadku przerwania nauki przez:
a)
podoficera zawodowego i szeregowego zawodowego posiadającego tytuł zawodowy magistra lub tytuł równorzędny skierowanego na naukę w uczelni wojskowej - rektor-komendant uczelni wojskowej,
b)
żołnierza zawodowego, o którym mowa:
w art. 52 ust. 5 ustawy - dowódca jednostki wojskowej,
w art. 54 ust. 1 ustawy - organ, który skierował żołnierza zawodowego na naukę;
2)
po zakończeniu nauki w przypadku zwolnienia żołnierza zawodowego z zawodowej służby wojskowej z przyczyn określonych w art. 111 pkt 1, 4, 6-7, pkt 9 lit. a i pkt 11-16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy, przed terminem określonym w umowie - dowódca jednostki wojskowej.

Przepisy przejściowe i przepis końcowy

§  26. 
1. 
Umowy, o których mowa w art. 52 ust. 5 i art. 54 ust. 1 ustawy, zawarte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność.
2. 
Wnioski żołnierzy zawodowych o udzielenie pomocy w związku z pobieraniem przez nich nauki złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia są rozpatrywane na podstawie dotychczasowych przepisów.
§  27. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UMOWA

O UDZIELENIU POMOCY W ZWIĄZKU Z POBIERANIEM PRZEZ ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO NAUKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

UMOWA

O SKIEROWANIU NA NAUKĘ W KRAJU LUB ZA GRANICĄ

UMOWA

O SKIEROWANIU NA NAUKĘ W KRAJU LUB ZA GRANICĄ

zawarta w dniu ........................................................... r. w ..........................................................

(miejsce zawarcia umowy)

pomiędzy:

......................................................................................................................................................,

(oznaczenie organu wojskowego)

zwanym dalej "kierującym", reprezentowanym przez

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko dowódcy (komendanta, szefa))

a

......................................................................................................................................................,

(stopień wojskowy, imię i nazwisko żołnierza zawodowego)

s./c. ............................................... ur. ......................................... w ............................................

(imię ojca) (data urodzenia) (miejsce urodzenia)

numer PESEL ......................................... seria i numer dowodu tożsamości ..............................

zamieszkałym w ..........................................................................................................................,

(adres zamieszkania oraz adres zameldowania, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania)

zwanym dalej "żołnierzem zawodowym", o następującej treści:

§ 1.

Kierujący zobowiązuje się do skierowania żołnierza zawodowego na:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(podać rodzaj i kierunek nauki: studia lub nauka w szkole wojskowej albo niewojskowej, staż, kurs lub specjalizacja w kraju lub za granicą)

§ 2.

Koszty utrzymania i nauki, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. ............), zwanej dalej "ustawą", wynoszą:

.......................................................................................................................................................

(podać kwotę kosztów)

§ 3.

Żołnierz zawodowy zobowiązuje się do zwrotu kosztów, o których mowa w § 2, jeżeli:

1) przerwał naukę lub został odwołany z kształcenia w przypadkach, o których mowa w art. 54 ust. 1 a ustawy - w całości;

2) w trakcie nauki lub po jej zakończeniu został zwolniony z zawodowej służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w art. 111 pkt 1, 4, 6 i 7, pkt 9 lit. a i pkt 11–16 oraz art. 112 ust. 1 pkt 1 ustawy - proporcjonalnie do czasu służby po zakończeniu nauki, o którym mowa w § 4.

§ 4.

Zobowiązanie żołnierza zawodowego określone w § 3 wygasa z upływem odbycia przez żołnierza zawodowego zawodowej służby wojskowej w okresie .................... razy dłuższym od czasu trwania nauki, liczonym od dnia zakończenia nauki wynikającego z zaświadczenia wystawionego przez uczelnię.

§ 5.

Zwrot kosztów, o których mowa w § 2, po zaistnieniu okoliczności, o których mowa w § 3, następuje w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez żołnierza zawodowego wezwania od kierującego, w którym określono kwotę podlegającą zwrotowi i wskazano numer rachunku bankowego, na który żołnierz zawodowy ma dokonać wpłaty.

§ 6.

Zmiana kierującego nie ma wpływu na treść umowy.

§ 7.

W zakresie nieuregulowanym niniejszą umową mają zastosowanie przepisy ustawy oraz ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. ....................).

§ 8.

Spory mogące wyniknąć z wykonania umowy strony poddają rozstrzygnięciu sądu powszechnego właściwego dla siedziby kierującego.

§ 9.

Umowa została sporządzona w .................... * jednobrzmiących egzemplarzach, w tym po jednym dla każdej ze stron.

....................................................................................................

(żołnierz zawodowy) (organ kierujący na naukę)

* Umowę dla żołnierzy zawodowych, którzy zostali skierowani przez organ wojskowy na naukę w kraju, sporządza się w trzech egzemplarzach, a umowę dla żołnierzy zawodowych, którzy zostali skierowani przez organ wojskowy na naukę za granicą, sporządza się w czterech egzemplarzach.

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2010 r. w sprawie nauki żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 121, poz. 813), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosownie do brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1355).