Rozdział 4 - Czas trwania nauki rzemiosła. - Nauka zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.19.188

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1971 r.

Rozdział  4.

Czas trwania nauki rzemiosła.

§  11.
1.
Czas trwania nauki w poszczególnych zawodach rzemieślniczych określa załącznik nr 1.
2.
W razie nauki zawodu w ograniczonym zakresie danego rzemiosła (§ 4 ust. 3) czas jej trwania wynosi 2/3 czasu trwania nauki ustalonego dla danego rzemiosła w załączniku nr 1, nie mniej jednak niż dwa lata.
3.
Czas trwania nauki zawodu w rzemiosłach pokrewnych, wymienionych w załączniku nr 2, dla osoby, która ukończyła naukę zawodu i uzyskała świadectwo czeladnicze w rzemiośle odpowiadającym rzemiosłu pokrewnemu, ulega skróceniu o połowę.
4.
Czas trwania nauki zawodu, o którym mowa w ust. 3, nie ulega dalszemu skróceniu.
5.
W razie nieukończenia nauki zawodu w jednym z rzemiosł pokrewnych, wymienionych w załączniku nr 2, uczeń może podjąć naukę zawodu w rzemiośle odpowiadającym rzemiosłu pokrewnemu. Jeżeli nauka zawodu w rzemiośle pokrewnym trwała co najmniej 1 rok, umowa o naukę zawodu w rzemiośle odpowiadającym rzemiosłu pokrewnemu może być zawarta tylko na okres równy połowie okresu przewidzianego na naukę zawodu w tym rzemiośle.
§  12.
1.
Na wniosek ucznia i po wysłuchaniu opinii szkolącego izba rzemieślnicza może w uzasadnionych wypadach skrócić czas trwania nauki zawodu określony w załączniku nr 1, nie więcej jednak niż do dwu lat.
2.
Izba rzemieślnicza na wniosek stron może wyrazić zgodę na przedłużenie czasu trwania nauki zawodu w celu umożliwienia uczniowi dokończenia nauki w zasadniczej szkole zawodowej dokształcającej - do 12 miesięcy, w innych uzasadnionych wypadkach, w szczególności w razie niepomyślnego wyniku egzaminu czeladniczego - do 6 miesięcy, a w wypadku niezorganizowania egzaminów do 3 miesięcy.