Rozdział 3 - Zasady zawierania i rozwiązywania umów o naukę zawodu. - Nauka zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.19.188

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1971 r.

Rozdział  3.

Zasady zawierania i rozwiązywania umów o naukę zawodu.

§  4.
1.
Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy ukończyli 15 rok życia i szkołę podstawową, a stan ich zdrowia pozwala na podjęcie pracy w danym zawodzie.
2.
Rzemieślniczy zakład pracy przyjmując ucznia na naukę zawodu obowiązany jest zawrzeć z nim na piśmie umowę o naukę rzemiosła, zwaną dalej "umową", według wzoru określonego odrębnie przez Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości. W umowie należy określić rzemiosło lub jego programowy zakres, w jakim uczeń będzie szkolony, czas trwania nauki rzemiosła, wysokość wynagrodzenia ucznia oraz inne zasadnicze uprawnienia i obowiązki ucznia i rzemieślniczego zakładu pracy.
3.
Związek Izb Rzemieślniczych za zgodą Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości może w uzasadnionych wypadkach zezwolić na zawieranie umów o naukę zawodu w ograniczonym zakresie danego rzemiosła.
4.
W razie nieukończenia przez ucznia 16 roku życia umowę podpisuje również jego przedstawiciel ustawowy.
§  5.
1.
Kandydat na ucznia obowiązany jest złożyć w rzemieślniczym zakładzie pracy:
1)
wyciąg z aktu urodzenia lub inny dokument stwierdzający jego wiek,
2)
świadectwo lekarskie stwierdzające, że dany rodzaj zatrudnienia nie zagraża jego zdrowiu,
3)
świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
2.
Zatrudnienie młodocianego, który nie może przedstawić świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, jest dopuszczalne, jeżeli przedstawi on zezwolenie organu do spraw oświaty prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na zatrudnienie. Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest umożliwić takiemu młodocianemu uzupełnienie wykształcenia podstawowego.
§  6.
1.
Rzemieślnik spisuje z uczniem umowę w siedzibie właściwego cechu i w obecności jego przedstawicieli; cech w ciągu dwóch tygodni przesyła umowę izbie rzemieślniczej do zarejestrowania.
2.
Izba rzemieślnicza niezwłocznie rejestruje umowę zawiadamiając o tym właściwy cech, chyba że umowa uchybia przepisom prawa. W tym wypadku izba rzemieślnicza w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania umowy określi termin, w którym uchybienia te powinny być usunięte.
3.
Od decyzji izby rzemieślniczej w sprawie zarejestrowania umowy o naukę przysługuje prawo odwołania do Związku Izb Rzemieślniczych.
§  7.
1.
Umowę zawiera się na okres próbny, który trwa jeden miesiąc. Jeżeli w tym okresie umowa nie zostanie rozwiązana, umowę uważa się za zawartą na czas trwania nauki zawodu, czyli na czas określony.
2.
W razie skrócenia lub przedłużenia czasu trwania nauki zawodu na podstawie § 12 czas trwania umowy ulega odpowiednio skróceniu lub przedłużeniu.
§  8.
1.
Umowę w okresie próbnym może rozwiązać każda ze stron za tygodniowym wypowiedzeniem.
2.
Po upływie okresu próbnego umowa, aż do jej rozwiązania w związku z upływem czasu, na który została zawarta, może być rozwiązana w wypadkach i trybie określonych w art. 9 ust. 2-4 ustawy.
3.
Umowa ulega rozwiązaniu w razie odmowy zarejestrowania jej przez izbę rzemieślniczą oraz w razie utraty przez rzemieślnika uprawnień do nauczania zawodu. W tych wypadkach uczniowi przysługuje wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.
4.
W razie rozwiązania umowy na podstawie art. 9 ust. 3, ust. 4 pkt 4 i 5 oraz art. 14 ust. 2 ustawy właściwy cech obowiązany jest udzielić uczniowi pomocy w zatrudnieniu w innym rzemieślniczym zakładzie pracy, w którym mógłby kontynuować naukę zawodu.
§  9.
1.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest wydać uczniowi zaświadczenie o odbyciu nauki określonego zawodu rzemieślniczego.
2.
W razie rozwiązania umowy przed ukończeniem nauki rzemieślniczy zakład pracy powinien wydać uczniowi zaświadczenie stwierdzające okres odbytej nauki i rodzaj rzemiosła, w którym uczeń odbywał tę naukę.
3.
Okres odbytej, lecz nie ukończonej nauki zawodu właściwy cech zalicza w całości lub w części do okresu kontynuowanej nauki zawodu. W wypadkach spornych o długości okresu odbytej nauki, który podlega zaliczeniu do okresu kontynuowanej nauki zawodu - decyduje izba rzemieślnicza na wniosek właściwego cechu. Jeżeli uczeń podejmuje naukę w tym samym zawodzie, okres odbytej przez niego nauki powinien być zaliczony w całości.
4.
Okres nauki zawodu jest okresem zatrudnienia.
§  10.
Rzemieślniczy zakład pracy powinien umożliwić uczniowi przystąpienie do egzaminu czeladniczego w ostatnim miesiącu okresu, na który została zawarta umowa.