Rozdział 2 - Organizacja Spisu - Narodowy Spis Powszechny 1988 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.22.129

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lipca 1987 r.

Rozdział  2

Organizacja Spisu

Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu kierują:

1)
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego - całością prac jako Generalny Komisarz Spisowy; zastępcami Generalnego Komisarza Spisowego są: wyznaczony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wiceprezes oraz dyrektor Biura Spisów w Głównym Urzędzie Statystycznym,
2)
wojewodowie oraz prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi - w województwach jako wojewódzcy komisarze spisowi; zastępcami wojewódzkich komisarzy spisowych są dyrektorzy wojewódzkich urzędów statystycznych,
3)
naczelnicy lub prezydenci miast, naczelnicy dzielnic oraz naczelnicy gmin (miast i gmin) - w jednostkach podziału terytorialnego stopnia podstawowego jako komisarze spisowi; zastępcami komisarzy spisowych w tych jednostkach są odpowiednio pracownicy urzędów miejskich, dzielnicowych, miast i gmin oraz gmin - wyznaczeni przez komisarzy spisowych.
1.
Wojewódzcy komisarze spisowi oraz komisarze spisowi w jednostkach podziału terytorialnego stopnia podstawowego utworzą, na okres przygotowania i przeprowadzenia Spisu, biura spisowe do wykonania prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu.
2.
W skład biura spisowego wchodzą:
1)
w biurze spisowym województwa - pracownicy wojewódzkiego urzędu statystycznego, urzędu wojewódzkiego (Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Miasta Łodzi) oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, delegowani przez zatrudniające tych pracowników zakłady pracy,
2)
w biurze spisowym jednostki podziału terytorialnego stopnia podstawowego - pracownicy urzędu miejskiego, dzielnicowego, miasta i gminy, gminy oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, delegowani przez zatrudniające tych pracowników zakłady pracy.
3.
Pracą biura spisowego kieruje zastępca komisarza spisowego.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi, powołani, za ich zgodą, przez komisarzy spisowych w jednostkach podziału terytorialnego stopnia podstawowego spośród pracowników urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, przedsiębiorstw państwowych i innych jednostek gospodarki uspołecznionej, sołtysów, pełnoletnich uczniów, studentów oraz innych osób.
2.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
1.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej, dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych oraz kierownicy innych jednostek gospodarki uspołecznionej, na wniosek komisarzy spisowych, zwolnią od pracy i delegują na okres nie przekraczający 3 miesięcy pracowników powołanych do biur spisowych oraz na okres 16 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych; pracownicy ci zachowują w macierzystym zakładzie pracy prawo do pełnego wynagrodzenia, jakie otrzymaliby, gdyby w tym czasie wykonywali pracę w tym zakładzie.
2.
Ministrowie Oświaty i Wychowania oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także inni ministrowie nadzorujący szkoły, ustalą zasady udziału nauczycieli, studentów i uczniów szkół średnich w pracach spisowych.
3.
W razie wypadku powstałego przy pełnieniu obowiązków spisowych, pracownikom, o których mowa w ust. 1, i członkom ich rodzin przysługują świadczenia od zakładu pracy, w którym pracownik jest zatrudniony, oraz inne świadczenia określone w przepisach o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
4.
W razie wypadku powstałego przy pełnieniu obowiązków spisowych, studentom i uczniom, o których mowa w ust. 2, oraz innym osobom nie będącym pracownikami, a także członkom ich rodzin przysługują świadczenia z tytułu wypadku na zasadach ustalonych w przepisach określających podstawę wymiaru renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, świadczeń dla pracowników, którzy ulegli wypadkom w szczególnych okolicznościach, oraz świadczeń dla osób nie będących pracownikami.
5.
Pracownikom jednostek statystyki państwowej, wykonującym prace związane z przygotowaniem Spisu i opracowaniem jego wyników, przysługują dodatki spisowe w wysokości do 6.000 zł miesięcznie, płatne ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów Spisu.
6.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków spisowych ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
7.
Dodatek spisowy jest wolny od podatku od wynagrodzeń i potrąceń na składkę emerytalną.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi metodologię i sposób przeprowadzenia Spisu.
2.
Ministrowie: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Sprawiedliwości - każdy w swoim zakresie działania - w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określą szczegółowe zasady i sposób:
1)
przeprowadzenia Spisu w obiektach i na terenach zamkniętych, pozostających w zarządzie podległych im jednostek organizacyjnych,
2)
przeprowadzenia Spisu osób pełniących służbę lub zatrudnionych w podległych im jednostkach organizacyjnych, mieszkających poza obiektami zamkniętymi, oraz osób odbywających służbę wojskową,
3)
udzielania informacji przez osoby pełniące służbę lub zatrudnione w podległych im jednostkach organizacyjnych, z zachowaniem tajemnicy państwowej i służbowej.
3.
Ministrowie: Spraw Zagranicznych, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Handlu Zagranicznego oraz Minister - Kierownik Urzędu Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określą sposób zebrania informacji o osobach przebywających czasowo za granicą.
4.
Minister Spraw Zagranicznych zapewni dostarczenie Głównemu Urzędowi Statystycznemu wykazu adresowego osób, o których mowa w art. 2 w ust. 2.
5.
Minister-Kierownik Urzędu do Spraw Wyznań w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określi sposób spisywania osób duchownych oraz mieszkań znajdujących się na terenie instytucji wyznaniowych.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może zarządzić na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powtórzenie Spisu w tych obwodach, w których Spis został przeprowadzony wadliwie.