Rozdział 9 - Obniżka kosztów własnych. - Narodowy Plan Gospodarczy na rok 1951.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.18.146

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

IX. 

Obniżka kosztów własnych.

87.
W stosunku do zadań, stojących przed gospodarką narodową, obniżenie kosztów własnych produkcji i obrotu w roku 1950 było niedostateczne. Dla zrealizowania zadań planu na rok 1951 i całego planu 6-letniego niezbędne jest w dziedzinie kosztów własnych dokonanie w roku 1951 zasadniczego przełomu. W wyniku wzrostu wydajności pracy, wyprzedzającego wzrost płac, zmniejszenia zużycia surowców, materiałów pomocniczych, paliwa i energii, ostrej walki z wszelkimi objawami marnotrawstwa, pełniejszego wykorzystania środków trwałych oraz wzmocnienia dyscypliny finansowej nastąpi w roku 1951 we wszystkich gałęziach gospodarki narodowej poważne obniżenie kosztów własnych produkcji i obrotu w stosunku do roku 1950.
88.
W celu zapewnienia wykonania zadań w zakresie obniżenia kosztów materiałowych istniejące normy zużycia materiałowego zostaną poddane rewizji w kierunku ich obniżenia. W przedsiębiorstwach socjalistycznych rozmiary zużycia materiałów będą w szerszym niż dotychczas zasięgu oparte na normach średnio progresywnych. Obok normowania zużycia podstawowych i deficytowych surowców i materiałów, szczególna uwaga będzie zwrócona na normowanie zużycia materiałów pomocniczych i energii.
89.
Odnośnie podstawowych dla gospodarki narodowej materiałów zostaną przedsięwzięte wszelkie dostępne środki prowadzące do zmniejszenia ich zużycia. W szczególności:

1. Dzięki uruchomieniu nowych urządzeń cieplnych, zainstalowanych przyrządów kontrolnych, racjonalnej gospodarce opierającej się na współpracy personelu technicznego z personelem obsługi kotłów i premiowaniu palaczy, nastąpi poważne zmniejszenie faktycznych norm zużycia węgla, między innymi w energetyce o 6,5%.

2. Stosowanie metali nieżelaznych zostanie poddane dalszym ograniczeniom i bardziej ścisłej reglamentacji i kontroli zużycia. W tym celu metale nieżelazne zostaną w szerszym niż dotąd zakresie zastąpione innymi materiałami, a normy ich zużycia zmniejszone. Zwiększona zostanie produkcja stopów pochodzenia złomowego oraz innych metali nieżelaznych drogą regeneracji.

3. Dzięki oszczędnej gospodarce drewnem, a w szczególności w budownictwie, osiągnięte będzie zmniejszenie faktycznych norm zużycia drewna we wszystkich działach gospodarki, a w szczególności w górnictwie (kopalniaki) w wysokości 3,5%, w przemyśle papierniczym (przy przerobie papierówki na celulozę) w wysokości 1,6%, w budownictwie (tarcica) w wysokości 9%.

4. Dzięki zmniejszeniu odpadów, wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych, stosowaniu elementów prefabrykowanych, osiągnięte zostaną znaczne oszczędności w zużyciu wyrobów walcowanych, a w szczególności w przemysłach podległych Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego około 4% i w budownictwie około 6%.

5. W wyniku przestrzegania norm stosowania i dozowania cementu przeciętne zmniejszenie faktycznych norm zużycia cementu, szczególnie w budownictwie ogólnym, wyniesie 5%.

6. Wskutek zwiększenia zużycia kauczuku syntetycznego i regeneratu kauczuku nastąpi zmniejszenie zużycia kauczuku naturalnego o ok. 17% w porównaniu z rokiem 1950.

90.
W celu zapewnienia wykonania zadań w zakresie obniżenia kosztów osobowych:

1. będzie ściśle przestrzegana zasada, iż wzrost płac, przewidziany planem, będzie realizowany pod warunkiem osiągnięcia ustalonego w planie wzrostu wydajności pracy,

2. zostanie wzmocniona dyscyplina w dziedzinie etatów pracowników umysłowych oraz innych kategorii pracowników nie otrzymujących wynagrodzenia akordowego,

3. zostanie wzmożona kontrola finansowa w zakresie płac, prowadzona zarówno przez jednostki nadrzędne w stosunku do podległych jak również i przez aparat finansowy i bankowy.

91.
Koszty własne (w cenach porównywalnych) zostaną obniżone:

w przemyśle wielkim i średnim o 6,1%

w drobnym przemyśle uspołecznionym o 8,0%

w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych o 9,1%

w rolnictwie (P.G.R.) o 8,2%

w leśnictwie (w Lasach Państwowych) o 6,7%

w komunikacji i łączności o 6,6%

w handlu wewnętrznym (łącznie z żywieniem zbiorowym) o 15,2%

92.
Obniżenie kosztów własnych w przemyśle wielkim i średnim osiągnięte zostanie w pierwszym rzędzie przez obniżenie kosztów osobowych o 9,1% i rzeczowych o 4,7%.
93.
Obniżenie kosztów własnych produkcji przemysłu wielkiego i średniego wyniesie:
w przemyśle podległym Ministerstwu Górnictwa7,4%
" " " Przem.Ciężkiego5,6%
" " " " Chemicznego6,1%
" " " " Lekkiego 5,2%
" " " " Roln. i Spoż.4,9%
" " " " Handl.Wewnętrzn.7,5%
" " " " Komunikacji9,7%
" " " " Leśnictwa3,5%
" " " " Budownictwa9,4%
94.
W podstawowych gałęziach przemysłu państwowego osiągnięte zostanie obniżenie kosztów własnych produkcji, jak niżej:
w Przemyśle Węglowymo 7,2%w tym koszty osoboweo 5,4%
" " rzecz.o 3,5%
w CZP Koksochemicznegoo 5,6% " " osoboweo 12,9%
" " rzecz.o 2,4%
w CZP Naftowegoo 9,3% " " osoboweo 8,5%
" " rzecz.o 5,7%
w CZP Hutniczegoo 2,4% " " osoboweo 6,0%
" " rzecz.o 1,6%
w CZP Elektrotechnicz.o 8,4% " " osoboweo 13,6%
" " rzecz.o 6,0%
w CZP Energetykio 6,2% " " osoboweo 7,0%
" " rzecz.o 5,7%
w CZP Taboru Kolejowegoo 7,3% " " osoboweo 11,9%
" " rzecz.o 5,4%
w CZP Chemicznegoo 7,4% " " osoboweo 13,1%
" " rzecz.o 5,4%
w CZP Papierniczegoo 3,1% " " osoboweo 5,5%
" " rzecz.o 1,1%
w CZP Bawełnianegoo 3,5% " " osoboweo 5,0%
" " rzecz.o 2,7%
w CZP Wełnianegoo 4,7% " " osoboweo 5,5%
" " rzecz.o 4,7%
w CZP Skórzanegoo 3,0% " " osoboweo 3,5%
" " rzecz.o 2,5%
w CZP Odzieżowegoo 6,1% " " osoboweo 12,6%
" " rzecz.o 5,0%
w CZP Cukrowniczegoo 5,1% " " osoboweo 7,4%
" " rzecz.o 4,1%
w CZP Tłuszczowegoo 4,1% " " osoboweo 13,9%
" " rzecz.o 3,1%
w CZP Mięsnegoo 9,6% " " osoboweo 12,7%
" " rzecz.o 9,4%
w Przemyśle Zbożowym (PZZ)o 3,9% " " osoboweo 11,6%
" " rzecz. o 3,1%
95.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych koszty własne (w cenach porównywalnych) zostaną, w porównaniu z I kwartałem roku 1950, obniżone o 9,1%, z czego przypada średnio na obniżenie kosztów robocizny o 3,5%, kosztów materiałów 1,4% oraz kosztów ogólnych 4,2%.
96.
W wyniku zlikwidowania przerostów w projektowaniu i w kosztorysach oraz w wyniku rewizji normatywów projektowych osiągnięte zostaną oszczędności w budownictwie mieszkaniowym w wysokości 3% oraz w budownictwie przemysłowym i pozostałym w wysokości 5% nakładów.
97.
W konsekwencji oszczędności w projektowaniu, zmniejszenia kosztów własnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, przeprowadzonej obniżki cen materiałów na cele inwestycyjne oraz maszyn, urządzeń, łączne nakłady inwestycyjne ulegną obniżeniu o 13,2% bez zmniejszenia programu rzeczowego.
98.
Państwowe Gospodarstwa Rolne, w wyniku zwiększenia towarowości produkcji, wzrostu wydajności pracy, oparcia gospodarki materiałowej o techniczne normy zużycia, zwiększenia rozmiarów mechanicznej uprawy roli (wzrost o 43,6%) obniżą koszty własne o 8,2%, w tym koszty osobowe o 6,2% oraz koszty rzeczowe o 8,1%.
99.
Lasy Państwowe obniżą koszty własne produkcji o 6,7% głównie w wyniku usprawnienia organizacji pracy i poważnego wzrostu mechanizacji ścinki. Związany z tym wzrost nakładów materiałowych będzie z nadwyżką skompensowany obniżeniem kosztów osobowych na skutek wzrostu wydajności pracy i redukcji personelu administracyjnego.
100.
W zakresie komunikacji i łączności:
a)
koszty własne PKP, liczone na brutto-tono-km, zostaną obniżone o 6,9%, co zostanie osiągnięte w wyniku wzrostu wydajności pracy o 12,7% przy wzroście średniej płacy o 5,7% i zmniejszeniu kosztów rzeczowych o 7,2%,
b)
koszty własne PKS, liczone na tysiąc złotych realizacji usług, obniżą się o 8,8%,
c)
koszty własne PPT i T zostaną obniżone o 2,3%.
101.
Koszty własne obrotu towarowego przedsiębiorstw uspołecznionych, mierzone w procentach od obrotu (przy cenach i innych warunkach porównywalnych), obniżą się:

w hurcie o 19,4%,

w detalu o 11,6%

średni koszt własny obrotu na szczeblu detalu nie przekroczy w roku 1951 odsetka 6,8% od obrotu.

W szczególności koszty własne obrotów na szczeblu detalu zostaną w roku 1951 obniżone jak niżej:

w PDT - do wysokości 4,3% od obrotu

w MHD - do wysokości 6,0% od obrotu

w ZSS - do wysokości 6,3% od obrotu

w CRS "Sam. Chł." - do wysokości 7,9% od obrotu

102.
Łączny wzrost akumulacji z tytułu obniżenia kosztów własnych produkcji i obrotu w roku 1951 w całej gospodarce socjalistycznej wyniesie 10,2 mld zł.