Dział 6 - Budownictwo. - Narodowy plan gospodarczy na rok 1948.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1948.19.134

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1948 r.

Dział  VI.

Budownictwo.

W ramach państwowego planu inwestycyjnego przeznacza się na budownictwo (poza przemysłowym i komunikacyjnym) i urządzenia osiedli łącznie z wyposażeniem urzędów administracyjnych sumę 40,7 miliard. zł, z czego na odbudowę Warszawy przypada 10,1 miliard. złotych.

1.
Zostanie oddanych w miastach do użytku izb mieszkalnych:

nowych 17.200,

odremontowanych 34.600.

Specjalnie uwzględnione zostanie budownictwo mieszkań pracowniczych, przede wszystkim dla robotników przemysłowych. Budownictwo to obejmie około 68% całości budownictwa mieszkaniowego.

2.
W celu zapobieżenia dalszej dekapitalizacji zabezpieczonych zostanie głównie na Ziemiach Odzyskanych 23 tys. izb.
3.
W budownictwie administracyjnym szkolnym, zdrowia, opieki społecznej oraz kultury wykonane zostanie (w miastach i na wsi) około 36 tys. izb. W szczególności odda się do dyspozycji:

280 budynków administracyjnych,

1.647 budynków szkół powszechnych,

137 przedszkoli,

160 budynków szkół średnich,

68 budynków szkół zawodowych,

65 obiektów szpitalnych,

42 ośrodków zdrowia,

8 sanatoriów przeciwgruźliczych,

50 domów leczniczych (ZUS),

31 budynków sanatoryjnych (ZUS).

4.
W zakresie budownictwa wiejskiego odbudowanych zostanie z pomocą Państwa ponad 33 tys. zagród, z czego ponad 21 tys. na Ziemiach Odzyskanych. Poza tym w majątkach państwowych zostanie oddanych do użytku 481 budynków mieszkalnych i 500 budynków inwentarskich.
5.
W dziedzinie użyteczności publicznej odbudowanych zostanie:

5 dużych zakładów wodociągowych,

130 drobnych zakładów wodociągowych,

8 targowisk spożywczych i zwierzęcych,

19 rzeźni,

3 hotele.

6.
Przeprowadzone będą roboty rozbiórkowe w większych i mniejszych miastach, a w szczególności w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Szczecinie, w wyniku których usunięty będzie co najmniej 1 milion m3 gruzu.
1.
W celu stworzenia podstaw realizacji planowych inwestycyj w postaci pełnej i jednoznacznej dokumentacji technicznej zostaną zorganizowane państwowe biura projektowe.
2.
Wzmocniony zostanie wydatnie udział w wykonaniu państwowego planu inwestycyjnego przedsiębiorstw budowlanych uspołecznionych - przez tworzenie nowych i rozbudowę istniejących państwowych przedsiębiorstw budowlanych.
3.
W celu uporządkowania rynku wykonawstwa budowlanego prywatne przedsiębiorstwa budowlane będą poddane koncesjonowaniu i przymusowi zrzeszenia się.
1.
Specjalny nacisk położony zostanie na organizację pracy w budownictwie przez zastąpienie metod rzemieślniczych metodami przemysłowymi przy szerokim zastosowaniu specjalizowanych zespołów. W tym celu prowadzona będzie akcja, zmierzająca do mechanizacji procesów produkcyjnych przez zwiększenie zaopatrzenia w sprzęt i narzędzia - drogą importu, rozszerzenia bazy remontowej i zorganizowania produkcji krajowej.
2.
Zostaną podjęte prace dla uruchomienia masowej produkcji prefabrykowanych obiektów i elementów budowlanych, zwłaszcza drewnianych domków składanych, dużych bloków ceramicznych i elementów z lekkiego betonu.
3.
Opracowane zostaną i upowszechnione metody wykorzystania gruzu jako materiału do produkcji elementów budowlanych oraz materiałów wiążących.

W dziedzinie płac wprowadzone będą zasadniczo stawki akordowe oraz akordowo-premiowe i popierane będzie współzawodnictwo indywidualne i grupowe.

1.
Dążyć się będzie do koordynacji inwestycyj budowlanych w głównych ośrodkach budownictwa w celu osiągnięcia równomierności zatrudnienia i racjonalnego zaopatrzenia w materiały budowlane.
2.
W celu przedłużenia sezonu budowlanego opracowane zostaną metody prowadzenia robót zimowych.

Przeprowadzona zostanie szeroka akcja szkolenia zawodowego, która obejmie w 1948 r. 20 tys. uczniów, przy czym 10 tys. ukończy kursy szkoleniowe.

1.
Stworzy się warunki dla rozwoju prywatnego budownictwa mieszkaniowego zarówno w miastach, jak i na wsi.
2.
Polepszenie zaopatrzenia budownictwa prywatnego i samorządowego w materiały budowlane powinno zapewnić oddanie do użytku w miastach przeszło 25 tys. izb, a na wsi przeszło 36 tys. zagród.