Rozdział 4 - Należności za przeniesienia służbowe - Należności żołnierzy za podróże i przeniesienia służbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.32.372

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2000 r.

Rozdział  4

Należności za przeniesienia służbowe

§  23.
Z tytułu przeniesienia służbowego żołnierzowi zawodowemu przysługują:
1)
diety dla niego i członków rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy, za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania,
2)
ryczałt na pokrycie kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania osób, o których mowa w pkt 1,
3)
ryczałt z tytułu przeniesienia,
4)
zasiłek osiedleniowy,
5)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.
§  24.
1.
Wysokość należności, o których mowa w § 23 pkt 1 i 2, ustala się według stawek i cen biletów obowiązujących w dniu przejazdu do nowego miejsca pełnienia służby. Przepisy § 5 ust. 1 i 2, § 6 ust. 2 i § 7 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Ryczałt, o którym mowa w § 23 pkt 2, ustala się z uwzględnieniem ceny biletu za przejazd pociągiem pospiesznym. W przypadku gdy na danej trasie brak jest połączeń kolejowych, cenę biletu ustala się na podstawie tabeli przewoźnika i najkrótszej odległości drogowej pomiędzy dotychczasowym i nowym miejscem zamieszkania osób, o których mowa w § 23 pkt 1.
§  25.
1.
Żołnierzowi zawodowemu przeniesionemu służbowo do pełnienia służby w innej miejscowości przysługuje ryczałt z tytułu przeniesienia w wysokości 50% uposażenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 1, rozumie się uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne żołnierzowi na stanowisku służbowym w nowym miejscu pełnienia służby, zwane dalej "uposażeniem".
3.
Dla celów obliczenia ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, w przypadku żołnierzy objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym kwotę uposażenia pomniejsza się o składkę na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów ryczałt nie stanowi podstawy wymiaru tych składek.
§  26.
1.
Żołnierzowi zawodowemu, który w związku z przeniesieniem służbowym przesiedlił się na pobyt stały do nowego miejsca pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, zasiłek osiedleniowy w wysokości:
1)
300% uposażenia - jeżeli żołnierz przesiedlił się z członkami rodziny,
2)
100% uposażenia - jeżeli żołnierz jest samotny.
2.
Żołnierzowi, który po otrzymaniu ryczałtu z tytułu przeniesienia przesiedlił się na warunkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub 2, przysługuje zasiłek osiedleniowy odpowiednio w wysokości 250% lub 50% uposażenia.
3.
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1 i 2, oblicza się, przyjmując uposażenie przysługujące żołnierzowi w dniu jego przesiedlenia się na pobyt stały. Przepis § 25 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  27.
1.
Koszty przewozu urządzenia domowego, o których mowa w § 23 pkt 5, podlegają zwrotowi w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2.
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, obejmuje koszty opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
§  28.
1.
W razie zbiegu uprawnień obojga małżonków będących żołnierzami zawodowymi do należności, o których mowa w § 23, należności te wypłaca się tylko z jednego tytułu, w wysokości wyższej. Jeżeli pobrano je w wysokości niższej, wypłaca się odpowiednie wyrównanie.
2.
Organ finansowy jednostki wojskowej wypłacający należności, o których mowa w ust. 1, jednemu z małżonków zawiadamia o dokonanej wypłacie jednostkę wojskową, w której pełni służbę drugi małżonek.
§  29.
Należność, o której mowa w § 25, nie przysługuje w razie przeniesienia służbowego żołnierza zawodowego do poprzedniego miejsca pełnienia służby, w którym on sam lub jego małżonek nadal posiada dom lub samodzielny lokal mieszkalny, albo do miejscowości, w której są oni zameldowani na pobyt stały.
§  30.
1.
Należności, o których mowa w § 24-27, wypłaca się po objęciu przez żołnierza stanowiska służbowego w nowym miejscu pełnienia służby, na jego pisemny wniosek.
2.
Do wniosku o wypłatę należności, o których mowa w § 26 i 27, żołnierz przedstawia dokument potwierdzający fakt jego zameldowania na pobyt stały w nowym miejscu zamieszkania, a w razie przesiedlenia się z członkami rodziny - również dokument potwierdzający zameldowanie się członków rodziny, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy.
3.
Na równi z zameldowaniem na pobyt stały, dla celów udokumentowania uprawnień do zasiłku osiedleniowego, uznaje się również zameldowanie na pobyt czasowy powyżej dwóch miesięcy, jeżeli:
1)
żołnierz w poprzednim miejscu zamieszkania przekazał do dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej dotychczas użytkowaną kwaterę albo
2)
uzyskał decyzję o przydzieleniu kwatery zastępczej, w przypadku, o którym mowa w art. 52 ust. 2 ustawy.
§  31.
Przepisy § 23-30 stosuje się odpowiednio do żołnierza zawodowego, który przesiedlił się do innej miejscowości w związku:
1)
ze zmianą stałego miejsca stacjonowania jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału,
2)
z otrzymaniem decyzji o przydziale pierwszej osobnej kwatery stałej lub innego samodzielnego lokalu mieszkalnego po powołaniu go do służby stałej.