§ 19. - Należności za podróże służbowe, delegacje i przeniesienia etatowych pracowników kolei państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.99.860

Akt utracił moc
Wersja od: 10 listopada 1927 r.
§  19.
W razie przeniesienia z urzędu lub w drodze konkursu do innej miejscowości przyznaje się:
1)
Diety dla przeniesionego za czas przejazdu do nowego miejsca służbowego i za pierwszą dobą pobytu w tej miejscowości oraz dla jego żony i dzieci za taki sam czas, a to dla żony w wysokości 75%, dla dzieci w wysokości po 50% diet przysługujących przeniesionemu, o ile na osoby te pobiera dodatek ekonomiczny w myśl artykułu 4-go ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska.

Przy przeniesieniach do stolicy oraz na obszar województwa śląskiego zwiększa się diety o 20%. Postanowienie to nie dotyczy przeniesień na obszarze województwa śląskiego osób, mających zwykłe miejsce służbowe na tym obszarze.

2)
Bezpłatny przejazd koleją dla przeniesionego, jego żony, dzieci i sługi.
3)
Bezpłatny przewóz urządzenia domowego koleją.
4)
Ryczałt na pokrycie wszystkich innych wydatków, połączonych z przesiedleniem się.

Ryczałt ten wynosi przy przesiedleniu z budynku:

abc
prywatnego do prywatnegoprywatnego do kolejowego, położonego w obrębie stacji, lub pomiędzy stacjami przy linji kolejowej i odwrotnie.kolejowego w obrębie stacji, lub pomiędzy stacjami przy linji kolejowej do kolejowego w obrębie stacji, lub pomiędzy stacjami przy linji kolejowej.
dla pracowników pobierających dodatek ekonomiczny (żonatych lub wdowców z dziećmi)150%120%100%uposażenia miesięcznego
dla innych pracowników (samotnych)75%60%50%

Za podstawą obliczenia ryczałtu przyjmuje się uposażenie w wymiarze samotnego (t. j. bez dodatku ekonomicznego) a w szczególności uposażenie określone art. 3 i 118 ustawy z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. № 116, poz. 924), zwiększone ewentualnie o 20%, o ile przesiedlenie następuje ze stolicy lub obszaru województwa śląskiego, względnie do stolicy lub obszaru tego województwa, jak również przy przesiedleniu w obrębie tego województwa.

Przy przesiedleniu na prośbą pracownika nie przysługują należności określone w ustępie pierwszym punkt 1 i 4 niniejszego paragrafu, może być jednak przyznany ryczałt (ustąp 1 punkt 4) w całości lub w części według uznania Ministra Komunikacji.