Dział 1 - Przepisy ogólne. - Należności w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.7.73

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1950 r.

Dział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie niniejsze reguluje należności za podróże służbowe, delegacje i przeniesienia w kraju i poza granicami kraju pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
2.
Podróżą służbową jest wyjazd służbowy pracownika w celu wykonania poza zwykłym miejscem służbowym czynności służbowych z ramienia władzy, zarządzającej wykonanie tych czynności.
3.
Delegacja ma miejsce wówczas, gdy pracownik zostanie powołany do czasowego pełnienia obowiązków służbowych w innym miejscu służbowym w ramach obowiązującej tam służby.
4.
Należności, przewidziane niniejszym rozporządzeniem, nie służą pracownikom pobierającym dodatki służbowe za prace w pocztach ruchomych i przy konwojowaniu poczty, nie przysługują one również pracownikom, pełniącym służbę w wyznaczonych im okręgach doręczeń w charakterze listonoszy wiejskich.
§  2.
Pracownikom w razie podróży służbowej lub delegacji do miejscowości położonej poza ich zwykłym miejscem służbowym należą się:
1)
diety,
2)
zwrot kosztów przejazdu,
3)
zwrot kosztów noclegu.
§  3.
W razie przeniesienia na inne miejsce służbowe - pracownikom należą się:
1)
diety dla nich i członków rodziny,
2)
zwrot kosztów ich przejazdu i członków rodziny,
3)
ryczałt za przeniesienie,
4)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego.
§  4.
1.
Za członków rodziny uważa się pozostające na utrzymaniu osoby pobierającej dodatek rodzinny żonę oraz dzieci (z małżeństwa, pozamałżeńskie, przysposobione) i pasierbów do lat 14, o ile zaś uczęszczają do szkoły powszechnej, średniej lub wyższej - do czasu ukończenia szkół.
2.
Na równi z członkami rodziny traktowane są wojenne sieroty bez ojca i matki, pozostające na utrzymaniu osoby pobierającej dodatek, pod warunkiem, że fakt sieroctwa wojennego i fakt pozostawania na utrzymaniu stwierdzony zostanie zaświadczeniem organów opieki społecznej władz administracji ogólnej I instancji, odnawianym po upływie każdego roku od daty wystawienia zaświadczenia.
§  5.
1.
Praktykantom przeniesionym na inne miejsce służbowe, celem odbycia dalszej praktyki, służy jedynie zwrot kosztów podróży i diety wyłącznie za czas przejazdu.
2.
Pracownikom, udającym się po raz pierwszy na egzamin do miejscowości poza siedzibą ich pobytu służbowego, służą należności, jak przy podróżach służbowych.
§  6.
Jeżeli cały urząd zostanie przeniesiony czasowo do innej miejscowości, stosuje się przepisy o delegacji.
§  7.
W razie przeniesienia pracownika do miejscowości, do której był uprzednio delegowany, służy mu oprócz należności z tytułu przeniesienia zwrot kosztów przejazdu do miejscowości, w której miał stały przydział służbowy, i z powrotem oraz diety za czas przejazdu, jeżeli przejazd ten jest konieczny, celem uregulowania spraw, wynikających wskutek przeniesienia.
§  8.
Delegacja może trwać najwyżej pół roku. Przedłużenie delegacji ponad ten okres może nastąpić jedynie w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych ważnymi względami służbowymi za zgodą Ministra Poczt i Telegrafów.