Rozdział 1 - Diety. - Należności w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.7.73

Akt utracił moc
Wersja od: 15 marca 1950 r.

Rozdział  I.

Diety.

§  9.
W razie podróży służbowej do miejscowości położonej poza zwykłym miejscem służbowym pracownika, diety należą się za cały czas trwania tej podróży.
§  10.
W razie delegacji do miejscowości położonej poza zwykłym miejscem służbowym pracownika, diety należą się za czas przejazdu i pozostawania w delegacji.
§  11.
1.
W razie przeniesienia na inne miejsce służbowe należą się diety dla przeniesionego i dla członków rodziny za czas przejazdu do nowego miejsca służbowego i za pierwszą dobę pobytu w tymże miejscu.
2.
Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących przeniesionemu.
§  12.
Diety należą się również za niedziele i święta, przypadające w czasie trwania podróży służbowej, delegacji lub przeniesienia.
§  13.
1.
Jeżeli w czasie podróży służbowej lub delegacji pracownik zachoruje, diety należą się również przez czas choroby. Chorobę należy udowodnić świadectwem lekarskim.
2.
Przepisu ustępu 1 nie stosuje się, jeżeli pracownik został umieszczony w szpitalu na koszt Skarbu Państwa lub innej instytucji prawa publicznego.
§  14.
Za czas urlopu diety nie należą się.
§  15.
Diety wynoszą dziennie 450 zł. Przy podróżach do m. st. Warszawy, do m. Gdańska i powiatu gdańskiego, do m. Gdyni lub powiatu morskiego oraz na teren Ziem Odzyskanych z wyjątkiem pow. gliwickiego, bytomskiego i zabrskiego diety wynoszą 500 zł dziennie.
§  16.
1.
Jednostką obliczenia diet jest 24-godzinny okres czasu, liczony od chwili wyjazdu ze zwykłego miejsca służbowego do chwili powrotu do tego miejsca.
2.
Jeżeli czas trwania podróży służbowej wynosił na dobę:
1)
mniej niż 8 godzin - pracownikowi nie przysługują diety,
2)
od 8 do 18 godzin - pracownik otrzymuje połowę diety,
3)
ponad 18 godzin - pracownik otrzymuje całą dietę.
3.
Przy podróżach służbowych (trwających dłużej niż jedną dobę) pracownik otrzymuje za każdą rozpoczętą dobę:
1)
do 8 godzin trwania podróży - połowę diety,
2)
ponad 8 godzin trwania podróży - całą dietę.
§  17.
1.
Przy przejeździe środkiem lokomocji, mającym rozkład jazdy (np. kolej, samolot), początek przejazdu liczy się od ustalonego w rozkładzie jazdy czasu odjazdu. Przy przejeździe innym środkiem lokomocji, nie mającym rozkładu jazdy, początek przejazdu liczy się od chwili ruszenia z miejsca.
2.
Opóźnienie przyjazdu środka lokomocji, mającego rozkład jazdy, bierze się w rachubę tylko w przypadku, gdy wynosi więcej niż godzinę.
§  18.
1.
W przypadku delegacji wypłaca się całe diety przez pierwsze dwa tygodnie, licząc od dnia następującego po dniu przebycia do miejsca delegacji, przez następne 6 tygodni - diety zmniejszone o 30%, a po upływie tego czasu - zmniejszone o 40%.
2.
W razie odbywania podróży służbowych w ciągu pierwszych 2-ch tygodni delegacji nie wlicza się do tego dwutygodniowego okresu dni przebytych w podróży.
§  19.
1.
Jeżeli w czasie delegacji pracownik odbywa podróż służbową trwającą co najmniej 8 godzin do miejscowości położonej poza miejscem delegacji, uzupełnia się diety, pobierane z tytułu delegacji, do wysokości całej diety, jeżeli diety te wypłacane są stosownie do § 18 w wymiarze zmniejszonym.
2.
W razie podróży służbowej z miejsca delegacji do zwykłego miejsca służbowego - diety nie służą za czas trwania pobytu w zwykłym miejscu służbowym.