Rozdział 4 - Należności za przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości - Należności funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa za podróże służbowe i przeniesienia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.133.1494

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 2002 r.

Rozdział  4

Należności za przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości

§  24.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, z zastrzeżeniem § 27 ust. 1, przysługują:
1)
diety: dla niego i na członków rodziny, o których mowa w art. 64 ustawy o UOP, za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania,
2)
zwrot kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania osób, o których mowa w pkt 1,
3)
ryczałt z tytułu przeniesienia,
4)
zasiłek osiedleniowy,
5)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego,
6)
w przypadku gdy członkowie rodziny, o których mowa w pkt 1, nie przesiedlają się wraz z nim:
a)
dodatek za rozłąkę,
b)
raz w miesiącu zwrot kosztów przejazdów, w celu odwiedzenia rodziny, publicznym środkiem transportu albo ekwiwalent pieniężny w wysokości równej cenie biletu za przejazd tym transportem.
§  25.
Wysokość diet, o których mowa w § 24 pkt 1, ustala się według stawek obowiązujących w dniu przejazdu do nowego miejsca pełnienia służby. Przepisy § 5 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  26.
1.
Wysokość kosztów, o których mowa w § 24 pkt 2, ustala się według cen biletów obowiązujących w dniu przejazdu do nowego miejsca pełnienia służby, z zastrzeżeniem ust. 2. Przepis § 7 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Wysokość kosztów ustala się z uwzględnieniem ceny biletu za przejazd publicznym środkiem transportu na podstawie tabeli przewoźnika i najkrótszej odległości między dotychczasowym a nowym miejscem zamieszkania osób, o których mowa w § 24 pkt 1.
§  27.
1.
Ryczałt z tytułu przeniesienia w wysokości 50% uposażenia przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości i nieprzesiedlającemu się.
2.
Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 1, rozumie się ustalone w rozkazie personalnym o przeniesieniu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości uposażenie zasadnicze, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należne funkcjonariuszowi od dnia przeniesienia do pełnienia służby, zwane dalej "uposażeniem".
3.
W celu obliczenia ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, w przypadku funkcjonariusza objętego obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, kwotę uposażenia pomniejsza się o składkę na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów ryczałt nie stanowi podstawy wymiaru tych składek.
§  28.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, który przesiedlił się na pobyt stały do nowego miejsca pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej, przysługuje:
1)
ryczałt z tytułu przeniesienia w wysokości 50% uposażenia,
2)
zasiłek osiedleniowy w wysokości:
a)
200% uposażenia - jeżeli funkcjonariusz przesiedli się z członkami rodziny, o których mowa w § 24 pkt 1,
b)
50% uposażenia - jeżeli funkcjonariusz jest samotny.
2.
Za miejscowość pobliską uważa się miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami, nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku) najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca zamieszkania; do czasu tego nie wlicza się dojazdu do i od stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, z której funkcjonariusz dojeżdża, oraz miejscowości, w której wykonuje obowiązki służbowe.
3.
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, oblicza się, przyjmując uposażenie przysługujące funkcjonariuszowi w dniu jego przesiedlenia się na pobyt stały. Przepis § 27 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  29.
1.
Koszty przewozu urządzenia domowego, o którym mowa w § 24 pkt 5, podlegają zwrotowi w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2.
Zwrot kosztów, o których mowa w ust. 1, obejmuje koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
§  30.
1.
W razie zbiegu uprawnień obojga małżonków będących funkcjonariuszami do należności, o których mowa w § 24, należności te wypłaca się tylko z jednego tytułu, w wysokości wyższej. Jeżeli pobrano je w wysokości niższej, wypłaca się odpowiednie wyrównanie.
2.
W sytuacji, o której mowa w ust. 1, należności, o których mowa w § 24, wypłaca się funkcjonariuszowi, któremu należności przysługują w wysokości wyższej.
§  31.
1.
Należności, o których mowa w § 25-29, wypłaca, na pisemny wniosek funkcjonariusza, jednostka organizacyjna, do której został on przeniesiony.
2.
Do wniosku o wypłatę należności, o których mowa w § 28 i 29, funkcjonariusz załącza dokument potwierdzający fakt jego zameldowania w nowym miejscu zamieszkania, a w razie przesiedlenia się z członkami rodziny - również dokument potwierdzający zameldowanie się członków rodziny, o których mowa w art. 64 ustawy.
§  32.
Na wniosek funkcjonariusza przeniesionego z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości i nieprzesiedlającego się, jeżeli jest możliwy codzienny dojazd do nowego miejsca pełnienia służby, kierownik jednostki organizacyjnej może przyznać zwrot kosztów biletu miesięcznego na dojazd publicznym środkiem transportu.
§  33.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, któremu nie przydzielono lokalu mieszkalnego, zapewnia się na koszt Urzędu Ochrony Państwa zastępcze pomieszczenie mieszkalne.
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przysługują świadczenia, o których mowa w § 24 pkt 3 i 6.
§  34.
1.
Dodatek za rozłąkę przysługuje:
1)
funkcjonariuszowi w służbie stałej przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, do czasu przesiedlenia się członków rodziny, o których mowa w art. 64 ustawy,
2)
funkcjonariuszowi w służbie przygotowawczej przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, do czasu przydzielenia kwatery tymczasowej lub zastępczego pomieszczenia mieszkalnego.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, jest płatny z dołu i przysługuje za każdy dzień rozłąki w wysokości 95% stawki diety określonej w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności pieniężnych przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie Kodeksu pracy. Stawkę dodatku zaokrągla się do 1 grosza w górę.
3.
Dodatek za rozłąkę nie przysługuje za czas:
1)
nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie,
2)
urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego, wychowawczego, bezpłatnego i szkoleniowego,
3)
delegowania do czasowego pełnienia służby w stałym miejscu zameldowania.
§  35.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, pobierającemu dodatek za rozłąkę określony w § 34, przysługuje - raz w miesiącu, w celu odwiedzenia rodziny - zwrot kosztów przejazdu środkiem transportu określonym przez kierownika jednostki organizacyjnej.
2.
Zwrot kosztów przejazdu, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje funkcjonariuszowi w przypadku:
1)
nieusprawiedliwionej nieobecności w służbie,
2)
korzystania z pojazdu służbowego.
§  36.
W uzasadnionych przypadkach Szef Urzędu Ochrony Państwa, na wniosek funkcjonariusza przeniesionego do pełnienia służby w innej miejscowości na własną prośbę, może przyznać, stosując odpowiednio przepisy § 24-35, należności przysługujące z tytułu przeniesienia z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości.