Rozdział 2 - Zwrot kosztów przejazdu. - Należności funkcjonariuszów służby bezpieczeństwa publicznego w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.12.79

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1947 r.

Rozdział  2.

Zwrot kosztów przejazdu.

§  22.
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje ceny biletów jazdy koleją, samolotem, samochodem, statkiem oraz koszty przejazdu innymi środkami lokomocji, koszty przewozu bagażu podróżnego oraz ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu do dworca (stacji, przystani) i z dworca (stacji, przystani).
§  23.
Przy przejazdach należy posługiwać się najtańszym środkiem komunikacji. Użycie droższego środka lokomocji dozwolone jest w przypadkach nagłych, gdy wskutek opóźnienia przejazdu interes publiczny byłby narażony na szkodę lub jeżeli spowoduje to oszczędność na dietach w rozmiarze przewyższającym koszt użycia droższego środka lokomocji.
§  24.
1.
Funkcjonariuszowi służby bezpieczeństwa publicznego, który użył droższego środka komunikacji, o ile nie był do tego uprawniony, zwraca się koszty przejazdu tylko w wysokości należnej na podstawie niniejszego rozporządzenia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku przejazdu klasą, do której użycia funkcjonariusz nie był uprawniony.
§  25.
W razie przeniesienia funkcjonariusza służby bezpieczeństwa publicznego do innej miejscowości członkom jego rodziny służy prawo użycia takiego samego środka komunikacji i w tej samej klasie, co przeniesionemu.
§  26.
1.
Przy przejazdach koleją, samolotem, samochodem, statkiem lub innymi środkami komunikacji zwraca się faktycznie zapłaconą cenę biletów.
2.
Osoby, korzystające z ulg w przejazdach państwowych lub zarządzanymi przez państwo środkami komunikacji, otrzymują tylko zwrot ceny ulgowej.
§  27.
1.
Prawo przejazdu II klasą pociągu służy funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa publicznego, pobierającym uposażenie według grup I do X oraz oficerom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Korpusu Ochrony Pogranicza.
2.
Prawo przejazdu III klasą pociągu służy osobom nie wymienionym w ust. 1. Jeżeli jednak przejazd pociągiem ma trwać dłużej niż 18 godzin, władza zarządzająca podróż służbową może zezwolić na korzystanie z przejazdu II klasą.
§  28.
1.
Z reguły wraca się koszt przejazdu pociągiem osobowym. Zwrot kosztów przejazdu pociągiem pośpiesznym następuje tylko wtedy, gdy władza zarządzająca podróż służbową zezwoli na przejazd takim pociągiem.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zwrotu ceny miejscówki.
3.
Jeżeli zaszła potrzeba przejazdu pociągiem pośpiesznym, w którym nie ma III klasy, funkcjonariusz mający prawo do zwrotu kosztów przejazdu tylko III klasą otrzymuje zwrot ceny biletu II klasy.
§  29.
Funkcjonariuszom służby bezpieczeństwa publicznego pobierającym uposażenie według I, II i III grupy oraz generałom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Korpusu Ochrony Pogranicza służy w przypadku podróży służbowej prawo przejazdu w wozie sypialnym.
§  30.
Zwrot kosztów jazdy samolotem następuje w przypadkach, w których władza zarządzająca podróż służbową ze względu na ważność i nagłość sprawy zezwoli na użycie tego środka komunikacji.
§  31.
Jeżeli na statku znajdują się dwie klasy, zwraca się cenę biletu I klasy tym osobom, które w razie jazdy koleją mają prawo do biletu II klasy, cenę zaś biletu II klasy - tym, którzy w razie jazdy koleją mają prawo do biletu III klasy.
§  32.
1.
Przy przejazdach kołowych, także dokonanych własnym środkiem lokomocji, zwraca się w miejscowościach, w których obowiązują zatwierdzone przez władze taryfy najmu koni lub samochodu, ceny podane w taryfie. W innych miejscowościach zwraca się koszty przejazdu według cen odpowiadających miejscowym stosunkom.
2.
Przy wspólnych podróżach kołowych wolno zaliczyć jedną podwodę lub samochód osobowy na 3 osoby. W razie równoczesnego przewozu większej ilości bagażu podróżnego, akt i instrumentów lub narzędzi wolno zaliczyć jedną podwodę lub samochód na 2 osoby, a w wyjątkowych przypadkach - na 1 osobę.
§  33.
Jeżeli drogę odbyto w całości lub częściowo pieszo, przyznaje się kwotę 5 zł za każdy kilometr.
§  34.
1.
Zwraca się koszty przewozu koleją, samochodem, statkiem lub innym środkiem komunikacji, z wyłączeniem samolotu, osobistego bagażu podróżnego o wadze:
1)
do 30 kg - przy podróżach służbowych (komisjach) trwających dłużej niż 14 dni,
2)
do 60 kg - przy podróżach służbowych oraz delegacjach trwających dłużej niż 30 dni.
2.
Jeżeli do spełnienia czynności urzędowej konieczne jest zabranie ze sobą bagażu służbowego jak: akt, narzędzi, instrumentów - zwraca się wszystkie koszty jego przewozu.
§  35.
1.
Funkcjonariuszowi służby bezpieczeństwa publicznego przyznaje się w gminach miejskich na koszty przejazdu do dworca kolejowego, przystani, stacji autobusowej lub lotniczej, jak również przejazdu z jednego dworca (przystani, stacji) do drugiego, za każdy dojazd lub odjazd, ryczałt w wysokości 25 zł.
2.
W przypadku, gdy podróż służbowa odbywa się do kilku miejscowości, przyznaje się ryczałt za dojazdy w każdej miejscowości.
3.
O ile odległość od gmachu urzędu do dworca kolejowego, przystani, stacji autobusowej lub lotniczej wynosi więcej niż 4 km, można stosować przepis § 32.
4.
Ryczałt nie należy się, gdy dojazd odbywa się służbowym środkiem lokomocji.
§  36.
1.
Za czynności komisyjne w miejscowościach położonych bliżej niż 4 km od budynku, w którym mieści się urząd, nie należą się ani koszty podróży ani diety.
2.
W razie konieczności przewiezienia bagażu służbowego (§ 34 ust. 2) koszty przewozu zwraca się bez względu na odległość.
§  37.
Przy komisjach miejscowych w miastach mających ponad 50.000 mieszkańców, zwraca się faktycznie poniesione koszty przejazdu, o ile odległość miejsca komisyjnego od gmachu urzędu wynosi więcej niż 4 km. Do przewozu bagażu służbowego stosuje się odpowiednio § 36 ust. 2.