Rozdział 3 - Przeniesienia służbowe - Należność za podróże służbowe funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.109.964

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 2002 r.

Rozdział  3

Przeniesienia służbowe

§  12. 
1. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu służbowo przysługują:
1)
diety,
2)
zwrot kosztów przejazdu,
3)
ryczałt z tytułu przeniesienia,
4)
zasiłek osiedleniowy.

Prawo do należności przysługuje funkcjonariuszowi również na członków jego rodziny, o których mowa w art. 93 ustawy, a którzy przesiedlają się razem z nim.

2. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu służbowo, którego rodzina pozostała w miejscowości dotychczasowego zamieszkania, przysługuje po upływie każdego pełnego miesiąca ryczałt na pokrycie kosztów jednorazowego przejazdu do miejscowości zamieszkania rodziny i z powrotem w wysokości ceny biletu w II klasie pociągu pospiesznego, a gdy na danej trasie lub jej odcinku brak jest połączeń kolejowych - w wysokości ceny biletu za przejazd środkiem publicznego transportu autobusowego.
§  13. 
1. 
Funkcjonariuszowi przeniesionemu służbowo, poza należnościami, o których mowa w § 12 ust. 1, przysługuje przewóz urządzeń domowych dokonywany przez jednostkę organizacyjną Straży Granicznej, do której funkcjonariusz został przeniesiony.
2. 
W razie braku możliwości dokonania przewozu, funkcjonariuszowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów przewozu urządzeń domowych, obejmujących koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
3. 
Zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2, dokonuje jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 1, na podstawie przedstawionych rachunków.
§  14. 
1. 
Diety, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1, przysługują za czas przejazdu i za pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania.
2. 
Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących funkcjonariuszowi.
§  15. 
Wypłata diet oraz zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w § 12 ust. 1 pkt 1 i 2, następuje w wysokości ustalonej według stawek i cen obowiązujących w dniu przesiedlenia się funkcjonariusza. Przepisy § 2 ust. 1 pkt 2, § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  16. 
1. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w przypadku przesiedlenia się funkcjonariusza do miejscowości, do której został on przeniesiony.
2. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje również funkcjonariuszowi, który w związku z brakiem możliwości otrzymania lokalu mieszkalnego w miejscowości, do której został służbowo przeniesiony, przesiedlił się do miejscowości pobliskiej. W razie przesiedlenia się (powrotu) do stałego miejsca pełnienia służby nie przysługuje prawo do drugiego ryczałtu.
§  17. 
1. 
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje:
1)
dla funkcjonariusza posiadającego rodzinę - w wysokości 100%,
2)
dla funkcjonariusza nieposiadającego rodziny - w wysokości 50%
-
uposażenia.
2. 
Funkcjonariusz posiadający rodzinę, której nie wszyscy członkowie przesiedlili się z nim do miejscowości, do której został przeniesiony, otrzymuje połowę ryczałtu określonego w ust. 1 pkt 1. Pozostałą część ryczałtu wypłaca się z chwilą przesiedlenia się wszystkich członków rodziny.
3. 
Podstawę obliczenia wysokości ryczałtu, o którym mowa w ust. 1, stanowi uposażenie przysługujące funkcjonariuszowi w dniu jego przesiedlenia.
4. 
W razie przeniesienia obojga małżonków będących funkcjonariuszami, którzy w związku z przeniesieniem przesiedlają się do tej samej miejscowości, przysługuje im jeden wyższy ryczałt.
§  18. 
1. 
Funkcjonariuszowi, który w związku z przeniesieniem służbowym przesiedla się do określonej miejscowości na pobyt stały, przysługuje niezależnie od ryczałtu za przeniesienie - zasiłek osiedleniowy.
2. 
Jeżeli funkcjonariusz posiada rodzinę, zasiłek osiedleniowy przysługuje pod warunkiem przesiedlenia się wraz z wszystkimi członkami rodziny.
3. 
Zasiłek osiedleniowy wynosi:
1)
dla funkcjonariusza posiadającego rodzinę - w wysokości 200%,
2)
dla funkcjonariusza nieposiadającego rodziny - w wysokości 50%
-
uposażenia.
4. 
Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku osiedleniowego oraz jego wysokości stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 2 i § 17 ust. 3 i 4.
§  19. 
Przesiedlenie się członków rodziny funkcjonariusza, o których mowa w § 17 ust. 2 i § 18 ust. 2, dotyczy wszystkich członków jego rodziny zgodnie z jej stanem w dniu przesiedlenia się funkcjonariusza do nowego miejsca pełnienia służby.
§  20. 
Należności, o których mowa w § 13 ust. 2 i 3, § 16 i § 18, nie przysługują w razie przeniesienia służbowego funkcjonariusza do poprzedniego miejsca pełnienia służby, w którym on sam lub członek jego rodziny nadal posiada dom lub samodzielny lokal mieszkalny, bądź do miejscowości, w której są oni zameldowani na pobyt stały.
§  21. 
Do ustalenia wysokości i wypłaty należności, o których mowa w § 12, przepis § 11 stosuje się odpowiednio.