Rozdział 2 - Nagrody - Nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego oraz stypendia na rozwiązywanie zadań badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych o istotnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.19.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1987 r.

Rozdział  2

Nagrody

§  3.
1.
Nagrody są przyznawane, w zależności od znaczenia i charakteru osiągnięcia, przez Prezydium Komitetu lub przez ministrów, ze środków funduszu, wydzielanych na ten cel w rocznych planach Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki.
2.
Ze środków, o których mowa w ust. 1, Prezydium Komitetu wydziela środki na nagrody przyznawane przez ministrów oraz określa maksymalną wysokość tych nagród.
§  4.
Przy ocenie osiągnięcia bierze się w szczególności pod uwagę znaczenie rozwiązania ważnego problemu naukowo-technicznego dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, uzyskanie wysokich efektów ekonomicznych i społecznych, szczególny stopień oryginalności twórczej oraz osiągnięcie ważnych celów poznawczych.
§  5.
1.
Nagrody mogą być przyznawane osobom lub zespołom osób, które brały bezpośredni udział w realizacji danego osiągnięcia.
2.
Nagrody nie mogą być przyznawane osobom, które wcześniej zostały wyróżnione za to samo osiągnięcie inną nagrodą finansowaną ze środków funduszu lub nagrodą państwową.
§  6.
1.
Z wnioskami o przyznanie nagród mogą występować:
1)
jednostki badawczo-rozwojowe,
2)
placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
3)
szkoły wyższe,
4)
przedsiębiorstwa państwowe,
5)
zarządy główne stowarzyszeń naukowo-technicznych,
6)
Komitet Wykonawczy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych,
7)
centralne instancje socjalistycznych związków młodzieży.
2.
Ministrowie mogą określić inne jednostki organizacyjne i organy, poza wymienionymi w ust. 1, uprawnione do zgłaszania wniosków o przyznanie nagród przez tych ministrów.
3.
Wnioski o przyznanie nagród, zgłoszone przez jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1, powinny zawierać:
1)
określenie osiągnięcia,
2)
wyczerpującą charakterystykę przedmiotu i zakresu osiągnięcia, z uwzględnieniem:
a)
dokumentacji osiągnięcia, w tym rysunków, szkiców, fotografii, receptur, odbitek patentów i zgłoszeń patentowych, sprzedanych licencji itp.,
b)
stopnia oryginalności i nowoczesności twórczej,
c)
porównań z analogicznymi osiągnięciami światowymi,
d)
przydatności gospodarczo-społecznej i naukowej,
e)
efektywności ekonomicznej, w tym rocznej wielkości efektów osiągniętych i przewidywanych do uzyskania w latach następnych, obejmującej w szczególności oszczędność robocizny, oszczędność materiałów, surowców, paliw i energii w przyjętych jednostkach,
3)
termin rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz całkowity koszt jej wykonania,
4)
oznaczenie jednostek organizacyjnych, w których nastąpiła realizacja osiągnięcia oraz wdrożenie rezultatów do praktyki,
5)
opinię użytkowników,
6)
opinię właściwych jednostek badawczo-rozwojowych lub specjalistów, dotyczącą osiągnięcia oraz jego znaczenia gospodarczego,
7)
informację o przyznanych nagrodach i innych wyróżnieniach za osiągnięcie,
8)
dane osobowe twórcy osiągnięcia,
9)
w odniesieniu do wniosku dotyczącego zespołu twórców ponadto:
a)
imienny skład zespołu,
b)
omówienie, oddzielnie w stosunku do każdego członka zespołu, jego udziału w realizacji osiągnięcia przedstawionego do nagrody.
§  7.
1.
Jednostki wymienione w § 6 ust. 1 pkt 1-4 składają wnioski do właściwych ministrów, którzy po dokonaniu oceny zgłoszonych wniosków przyznają nagrody lub występują do Prezydium Komitetu o przyznanie nagród.
2.
Organizacje wymienione w § 6 ust. 1 pkt 5-7 składają wnioski do Naczelnej Organizacji Technicznej, która po dokonaniu oceny zgłoszonych wniosków występuje do Prezydium Komitetu lub właściwych ministrów o przyznanie nagród.
§  8.
Ministrowie oraz centralne związki spółdzielcze mogą również zgłaszać do Prezydium Komitetu własne wnioski i przyznanie nagród.