Dział 5 - Nadzór nad wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. - Nadzór urbanistyczno-budowlany.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.8.48

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1976 r.

Dział  5

Nadzór nad wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

§  64.
W ramach nadzoru nad wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie właściwy organ może w szczególności:
1)
sprawdzać, czy osoba, której powierzono pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, ma wymagane przygotowanie zawodowe,
2)
badać zgodność wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z przepisami art. 3-5, 13-17 i 19.
§  65.
1.
Właściwy organ jest obowiązany nakazać zmianę osoby pełniącej samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, jeżeli stwierdzi, że osoba ta:
1)
nie posiada wymaganego przygotowania zawodowego,
2)
nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a wynikające stąd uchybienia mogą spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, naruszenie wymagań ochrony środowiska albo możliwość katastrofy budowlanej - a fakty te zostały stwierdzone protokolarnie.
2.
Zmiana, o której mowa w ust. 1, powinna nastąpić w ciągu 14 dni od doręczenia żądania właściwego organu.
3.
W razie niewykonania nakazu, o którym mowa w ust. 1, właściwy organ wdraża w stosunku do osoby zobowiązanej do dokonania zmiany postępowanie egzekucyjne w administracji.
§  66.
1.
Przewidziane w art. 62 i 64 środki w związku z odpowiedzialnością zawodową osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie stosuje się w szczególności, jeżeli:
1)
nastąpiła katastrofa budowlana w wyniku wad w projekcie obiektu budowlanego albo wydania lub uchylenia się od wydania decyzji przez właściwą osobę wbrew jej obowiązkom,
2)
powstało zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
3)
powstało naruszenie warunków ochrony środowiska lub wymagań art. 4,
4)
nastąpiła samowola budowlana, która wywołała działania właściwego organu, o których mowa w art. 36, 37, 40 lub 42,
5)
po raz drugi w okresie ostatnich pięciu lat właściwy organ zażądał zmiany tej samej osoby, pełniącej samodzielną funkcję techniczną w budownictwie, z przyczyn, o których mowa w § 65 ust. 1 pkt 2.
2.
Przed zastosowaniem środków z tytułu odpowiedzialności zawodowej właściwy organ jest obowiązany:
1)
ustalić protokolarnie okoliczności popełnienia czynu skutkującego odpowiedzialność zawodową, określić zarzuty, wskazać osobę odpowiedzialną i współodpowiedzialną oraz rodzaj proponowanych środków,
2)
zapoznać stronę z ustaleniami i wnioskami, o których mowa w pkt 1, w celu umożliwienia jej ustosunkowania się i udzielenia wyjaśnień.
§  67.
1.
W razie nałożenia na podstawie art. 63 ust. 2 lub art. 64 ust. 1 na osobę wykonującą samodzielną funkcję techniczną w budownictwie obowiązku złożenia egzaminu ze znajomości przepisów i norm, egzamin ten przeprowadza komisja egzaminacyjna, powołana zgodnie z art. 63 ust. 2 przez organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przedstawiciel właściwego organu, jako przewodniczący,
2)
przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych, właściwych w sprawach poszczególnych specjalności techniczno-budowlanych, w których będą przeprowadzane egzaminy,
3)
osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne i przygotowanie zawodowe, wymagane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w tych specjalnościach techniczno-budowlanych, w których będą przeprowadzone egzaminy,
4)
osoby z wyższym wykształceniem prawniczym i praktyką w budownictwie,
5)
sekretarz komisji.
3.
Komisja przeprowadza egzaminy ustne w zespołach powołanych przez przewodniczącego komisji dla specjalności techniczno-budowlanych, w których będą przeprowadzane egzaminy, w składzie:
1)
przewodniczący zespołu, którym może być przewodniczący komisji lub jego zastępca,
2)
dwóch egzaminatorów z odpowiednim przygotowaniem zawodowym,
3)
jeden egzaminator z wykształceniem prawniczym.
4.
Wynik egzaminu ustala zespół w protokole i przedstawia go organowi, przy którym komisja działa; stronie, która zdała egzamin z wynikiem zadowalającym, organ ten wydaje odpowiednie zaświadczenie.
5.
Termin, miejsce i zakres egzaminu wyznacza przewodniczący komisji w wykonaniu decyzji właściwego organu, nakładającej obowiązek złożenia egzaminu, zawiadamiając o tym stronę na 14 dni przed egzaminem.
6.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu przewodniczący komisji wyznacza stronie następny termin egzaminu, po upływie co najmniej 2 miesięcy od dnia przeprowadzonego egzaminu.
7.
Do czasu zdania egzaminu osoba objęta obowiązkiem złożenia egzaminu nie może wykonywać samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
§  68.
1.
Obsługę administracyjną komisji egzaminacyjnej zapewnia organ, przy którym działa komisja.
2.
Wydatki komisji egzaminacyjnej są pokrywane z budżetu właściwej rady narodowej.
3.
Na pokrycie kosztów egzaminu zdający jest obowiązany wpłacić 200 zł na konto budżetu właściwej rady narodowej.
§  69.
1.
Właściwe organy są obowiązane przesłać odpisy prawomocnych decyzji z tytułu odpowiedzialności zawodowej oraz zaświadczeń o złożeniu egzaminu, o którym mowa w § 67, do:
1)
pracodawcy osoby pociągniętej do odpowiedzialności i do właściwego stowarzyszenia naukowo-technicznego,
2)
organu, który wydał decyzję z tytułu odpowiedzialności zawodowej w pierwszej instancji,
3)
Ministerstwa Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska do rejestru decyzji.
2.
Ministerstwo Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska prowadzi rejestr wydanych decyzji z tytułu odpowiedzialności zawodowej, obejmujący osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, które zostały pociągnięte do odpowiedzialności zawodowej przewidzianej w art. 62 i 64.
3.
Skreślenie z rejestru, o którym mowa w ust. 2, następuje po upływie 5 lat od daty uprawomocnienia się decyzji w sprawie upomnienia, a w razie zakazu wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie - od daty przywrócenia prawa wykonywania tych funkcji.