Rozdział 5 - Sposób przeprowadzania i zdawania egzaminu, składy komisji egzaminacyjnej oraz zakres wiedzy i umiejętności sprawdzanych w czasie egzaminu - Nadawanie, potwierdzanie, podwyższanie i utrata klasy kwalifikacyjnej przez żołnierzy czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.148.1555

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.

Rozdział  5

Sposób przeprowadzania i zdawania egzaminu, składy komisji egzaminacyjnej oraz zakres wiedzy i umiejętności sprawdzanych w czasie egzaminu

§  15.
1.
Żołnierz ubiegający się o określoną klasę kwalifikacyjną zdaje egzamin przed powołaną w tym celu komisją egzaminacyjną.
2.
Za właściwe i zgodne z ustalonymi kryteriami przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego odpowiedzialny jest przewodniczący komisji egzaminacyjnej oraz przełożony, który tę komisję powołał.
§  16.
1.
Przełożeni uprawnieni do nadawania klas kwalifikacyjnych wyznaczają do komisji egzaminacyjnej oficerów, podoficerów zawodowych, pracowników wojska o przygotowaniu specjalistycznym zapewniającym przeprowadzenie egzaminów zgodnie z wymogami określonymi w "Wykazach stanowisk (funkcji), dla których mogą być nadawane klasy kwalifikacyjne oraz szczegółowe kryteria do ich uzyskania".
2.
Przełożeni uprawnieni do nadawania klas kwalifikacyjnych wyższych niż trzecia klasa kwalifikacyjna wyznaczają komisje egzaminacyjne, do składu których powołuje się osoby zajmujące stanowiska na szczeblu dowództwa lub jednostek podległych, albo też kierują przewodniczących komisji do podległych jednostek.
3.
Członków komisji powołują dowódcy podległych jednostek, zgodnie z rozkazem przełożonego wyznaczającego przewodniczącego komisji.
§  17.
W przypadku gdy żołnierz złożył egzamin na specjalistę wojskowego poza macierzystą jednostką, kopię lub wyciąg z rozkazu dowódcy jednostki (instytucji) organizującej sesję egzaminacyjną, w ciągu 21 dni, przesyła się do jego jednostki w celu zamieszczenia odpowiednich danych w rozkazie dziennym.
§  18.
Sesje egzaminacyjne w jednostkach i ośrodkach szkolenia organizuje się dwukrotnie w ciągu roku, w terminach odpowiadających przebiegowi służby i strukturze szkolenia (kształcenia).
§  19. 2
 W jednostkach, w których przeprowadzenie sesji egzaminacyjnych dwukrotnie w ciągu roku jest niecelowe lub niemożliwe, osoby funkcyjne, o których mowa w § 8 ust. 1, na wniosek dowódców (szefów) tych jednostek i organów, zezwalają na organizowanie sesji egzaminacyjnych raz w roku.
§  20.
W czasie sesji egzaminacyjnej wykorzystuje się wyniki innych, realizowanych w jednostce i równolegle przebiegających przedsięwzięć szkoleniowych (inspekcji, kontroli szkolenia, zawodów w kierowaniu ogniem, strzelań kontrolnych) lub odpowiednio udokumentowane wyniki uzyskane przez żołnierzy w podobnych działaniach kontrolnych, które odbyły się w okresie pomiędzy sesjami egzaminacyjnymi.
§  21.
Egzamin uważa się za zdany przez żołnierza ubiegającego się o przyznanie mu odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, jeżeli za wiadomości teoretyczne, umiejętności oraz wykonywanie czynności praktycznych - zgodnie z normami szkoleniowymi - uzyska ocenę średnią, nie niższą niż ustalono w wykazach, o których mowa w § 30.
§  22.
1.
Po zakończeniu sesji egzaminacyjnej na daną klasę kwalifikacyjną sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach. Protokół podpisuje przewodniczący i wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej. Oryginał protokołu, który stanowi podstawę do wydania rozkazu o nadaniu żołnierzowi odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, przewodniczący komisji egzaminacyjnej przedstawia przełożonemu delegującemu go do prac w komisji. Kopię protokołu pozostawia się w aktach jednostki, w której była organizowana sesja egzaminacyjna.
2.
Wzór protokołu określa załącznik do rozporządzenia.
§  23.
W protokole z egzaminu żołnierza ubiegającego się o nadanie i potwierdzenie klasy kwalifikacyjnej dokonuje się adnotacji: "zdał - nie zdał", "potwierdził - nie potwierdził", "uzyskał oceny na poziomie klasy...".
§  24.
Wyciąg z protokołu przewodniczący komisji przesyłają dowódcom tych oddziałów (samodzielnych pododdziałów), z których żołnierz został przydzielony na egzamin do organizującej tę sesję jednostki wojskowej. Ponadto analogiczny wyciąg z protokołu egzaminacyjnego przesyła się do wiadomości przełożonych dowódców tych jednostek (samodzielnych pododdziałów), jako podstawę do wydania rozkazów o nadaniu żołnierzowi odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej (jeżeli przełożeni ci nie podlegają służbowo dowódcy, którego przedstawiciel przewodniczył pracom danej komisji).
§  25.
Egzamin kwalifikacyjny dla żołnierza ubiegającego się o przyznanie, potwierdzenie lub przywrócenie utraconej klasy kwalifikacyjnej obejmuje zakres wiedzy i umiejętności określony w "Wykazach stanowisk służbowych (funkcji), dla których mogą być nadawane klasy kwalifikacyjne oraz szczegółowych kryteriach do ich uzyskania", opracowanych i wydanych przez instytucje wymienione w § 30 ust. 1.
§  26.
Nadawanie, potwierdzanie, podwyższanie i utrata klasy kwalifikacyjnej w wyniku przeprowadzonego egzaminu następuje na wniosek komisji egzaminacyjnej, na podstawie rozkazu przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.
§  27.
1.
Żołnierzowi zdającemu egzamin na klasę kwalifikacyjną przysługuje prawo wniesienia zażalenia w stosunku do decyzji komisji egzaminacyjnej do przełożonego, który wyznaczył przewodniczącego komisji, w ciągu 14 dni od daty zakończenia sesji egzaminacyjnej.
2.
Do rozpatrzenia odwołań przyjmuje się zasady i terminy określone w przepisach dotyczących postępowania administracyjnego.
§  28.
Żołnierzowi, którego odwołanie uznano za uzasadnione, przysługuje prawo do powtórnego złożenia egzaminu przed komisją egzaminacyjną (której rozstrzygnięcie zostało zakwestionowane przez żołnierza w jego odwołaniu), powołaną w tym celu przez przełożonego uprawnionego do nadawania klasy kwalifikacyjnej, nie później jednak niż przed upływem miesiąca od daty podjęcia decyzji przez właściwego przełożonego.
§  29.
W czasie egzaminu sprawdzeniu podlegają:
1)
teoretyczne opanowanie zagadnień z zakresu danej klasy kwalifikacyjnej;
2)
praktyczne wykonanie czynności objętej tym zakresem (opracowanie dokumentów w przypadku klas administracyjnych);
3)
wykonanie norm sprawnościowych.
2 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lipca 2011 r. (Dz.U.11.160.959) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.