Rozdział 4 - Tryb potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej - Nadawanie, potwierdzanie, podwyższanie i utrata klasy kwalifikacyjnej przez żołnierzy czynnej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.148.1555

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2012 r.

Rozdział  4

Tryb potwierdzania, podwyższania i utraty klasy kwalifikacyjnej

§  10.
1.
Żołnierz posiadający klasę kwalifikacyjną obowiązany jest do potwierdzania swoich kwalifikacji specjalistycznych na poziomie posiadanej klasy, jeżeli nie ubiega się o uzyskanie klasy wyższej, po upływie czasu kiedy mógłby ją uzyskać. Obowiązek ten nie dotyczy żołnierza posiadającego klasę trzecią i klasę kwalifikacyjną przyznaną na stałe.
2.
W przypadku gdy żołnierz nie zamierza podnosić swoich kwalifikacji, na jego wniosek, można przyznać mu klasę kwalifikacyjną drugą lub pierwszą na stałe, pod warunkiem co najmniej dwukrotnego jej potwierdzenia.
3.
Klasę drugą, pierwszą i mistrzowską potwierdza się dwukrotnie w odstępach trzyletnich. Po drugim potwierdzeniu klasę kwalifikacyjną nadaje się żołnierzowi na stałe.
§  11.
W przypadku przeniesienia żołnierza na stanowisko służbowe oznaczone inną specjalnością wojskową, zachowuje się uprzednio uzyskaną przez niego klasę kwalifikacyjną pod warunkiem przyznania jej na stałe.
§  12.
Przełożony mający uprawnienia do nadawania określonej klasy kwalifikacyjnej, na wniosek żołnierza, może odroczyć, z przyczyn służbowych lub losowych, termin potwierdzenia klasy z zachowaniem dotychczasowych jego uprawnień do dwóch lat. W przypadku wystąpienia zbieżności przesuniętego terminu potwierdzenia klasy z terminem jej podwyższenia przez zainteresowanego żołnierza, zezwala się na przystąpienie do egzaminów na podwyższenie klasy kwalifikacyjnej.
§  13.
Żołnierz może przystąpić do egzaminów na podwyższenie klasy kwalifikacyjnej po upływie terminów określonych w § 4 pkt 3.
§  14.
1.
Utrata klasy kwalifikacyjnej następuje z powodu popełnionych uchybień i błędów specjalistycznych, które doprowadziły do:
1)
niesprawności lub awarii (uszkodzenia) użytkowanego uzbrojenia i sprzętu technicznego;
2)
powstania znacznej szkody w mieniu wojskowym.
2.
Decyzję o utracie klasy kwalifikacyjnej, w przypadkach określonych w ust. 1, podejmuje, na wniosek komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub komisji egzaminacyjnej, przełożony, który nadał klasę kwalifikacyjną.
3.
Utrata klasy kwalifikacyjnej następuje na podstawie rozkazu przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.
4.
Żołnierz pozbawiony klasy kwalifikacyjnej może ponownie ubiegać się o jej uzyskanie, nie wcześniej jednak niż po upływie czterech miesięcy od daty utraty klasy kwalifikacyjnej.
5.
Przywrócenie uprawnień z tytułu klasy kwalifikacyjnej następuje na podstawie wniosku komisji powołanej do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub komisji egzaminacyjnej oraz stwierdzenia tego faktu w rozkazie przełożonego uprawnionego do nadania odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej.