Nadawanie oraz unieważnianie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1146

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 czerwca 2023 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 czerwca 2023 r.
w sprawie nadawania oraz unieważniania przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym

Na podstawie art. 545 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa sposób i tryb nadawania oraz unieważniania przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym.
1. 
Rozkaz, o którym mowa w art. 545 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, sporządza się w jednym egzemplarzu zbiorowo lub w dwóch egzemplarzach indywidualnie dla danego żołnierza zawodowego.
2. 
Rozkaz doręcza się zainteresowanemu żołnierzowi zawodowemu oraz dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz ten pełni służbę wojskową w czasie pokoju, i dowódcy jednostki wojskowej mobilizującej lub właściwemu przedstawicielowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowej strukturze wojskowej.
3. 
Żołnierz zawodowy potwierdza zapoznanie się z treścią rozkazu własnoręcznym podpisem.
1. 
Dowódca jednostki wojskowej sporządza wykaz stanowisk służbowych żołnierzy zawodowych, na które należy nadać przydział mobilizacyjny żołnierzom zawodowym, i przesyła go drogą służbową.
2. 
Do wykazu dołącza się wnioski o nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz wykaz żołnierzy zawodowych, którzy nie posiadają przydziału mobilizacyjnego.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 i 2, dowódca jednostki wojskowej przesyła niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności powodujących potrzebę nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi zawodowemu.
1. 
Wniosek o unieważnienie przydziału mobilizacyjnego składa dowódca jednostki wojskowej do przełożonego uprawnionego do wydawania rozkazu, unieważniającego nadany przydział mobilizacyjny żołnierzowi zawodowemu, niezwłocznie po:
1)
zwolnieniu z zajmowanego stanowiska służbowego;
2)
zmianie organizacyjno-dyslokacyjnej jednostek wojskowych;
3)
orzeczeniu wojskowej komisji lekarskiej o niezdolności do pełnienia służby w określonych jednostkach wojskowych albo na danym stanowisku służbowym;
4)
nadaniu innego przydziału mobilizacyjnego;
5)
zmianie stopnia wojskowego lub stanowiska służbowego.
2. 
Unieważnienia przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi zawodowemu dokonuje w formie rozkazu organ, o którym mowa w art. 196 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, lub dowódca jednostki wojskowej w stosunku do żołnierza zawodowego, który zmarł, zaginął lub został zwolniony ze służby wojskowej.
3. 
Wyciąg z rozkazu o unieważnieniu przydziału mobilizacyjnego doręcza się dowódcy jednostki mobilizującej oraz dowódcy jednostki wojskowej, któremu żołnierz zawodowy podlegał w czasie posiadania ostatniego przydziału mobilizacyjnego.
Czynności dowódcy jednostki wojskowej, o których mowa w § 4, realizuje, w międzynarodowych strukturach wojskowych, wskazany w § 2 ust. 2, właściwy przedstawiciel Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2004 r. w sprawie nadawania oraz unieważniania przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką (Dz. U. z 2014 r. poz. 1750 oraz z 2021 r. poz. 1649), które utraciło moc z dniem 23 kwietnia 2022 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).