Nadanie statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.34.166

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 marca 1995 r.
w sprawie nadania statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o utworzeniu Komitetu Badań Naukowych (Dz. U. Nr 8, poz. 28, z 1993 r. Nr 52, poz. 240 i z 1995 r. Nr 30, poz. 152) zarządza się, co następuje:
Urzędowi Komitetu Badań Naukowych nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych może w razie potrzeby przekształcać, łączyć lub likwidować departamenty (komórki równorzędne) wymienione w statucie, zawiadamiając o tym Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów.
1.
Traci moc uchwała nr 17/91 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1991 r. w sprawie nadania statutu urzędowi Komitetu Badań Naukowych.
2.
Wydane na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, zarządzenia i decyzje powołujące kolegialne organy opiniodawcze i doradcze Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych oraz udzielone pełnomocnictwa zachowują moc do czasu wydania nowych na podstawie statutu stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH

§  1.
1.
Urząd Komitetu Badań Naukowych, zwany dalej "urzędem", jest aparatem wykonawczym Komitetu Badań Naukowych, zwanego dalej "Komitetem", oraz Przewodniczącego Komitetu, działającym zgodnie z zarządzeniami, decyzjami i poleceniami Przewodniczącego Komitetu oraz pod jego bezpośrednim nadzorem i kierownictwem.
2.
Urząd zapewnia obsługę prac Komitetu, Przewodniczącego Komitetu, komisji Komitetu, zespołów komisji Komitetu, zespołów opiniodawczo-doradczych oraz sekcji specjalistycznych.
§  2.
1.
Przewodniczący Komitetu kieruje działalnością urzędu przy pomocy Sekretarza Komitetu, a także podsekretarzy stanu oraz dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych).
2.
Przewodniczący Komitetu może upoważniać osoby, o których mowa w ust. 1, oraz innych pracowników urzędu zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych do podejmowania decyzji w imieniu Przewodniczącego Komitetu, w określonych przez niego sprawach.
§  3.
1.
Organem doradczym i opiniodawczym Przewodniczącego Komitetu jest Kolegium urzędu, w skład którego wchodzą Sekretarz Komitetu, podsekretarze stanu oraz członkowie powołani spośród dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych) i innych pracowników urzędu zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych.
2.
W zależności od potrzeb Przewodniczący Komitetu może powoływać inne organy doradcze i opiniodawcze.
3.
Zakres i tryb działania organów wymienionych w ust. 1 i 2 oraz nazwę i skład osobowy organów tworzonych w trybie ust. 2 określa Przewodniczący Komitetu.
§  4.
1.
W skład urzędu wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Gabinet Przewodniczącego,
2)
Departament Prawny,
3)
Departament Badań,
4)
Departament Studiów i Promocji Nauki,
5)
Departament Ekonomiczny,
6)
Departament Współpracy z Zagranicą i Integracji Europejskiej,
7)
Departament Systemów Informatycznych,
8)
Biuro Spraw Obronnych,
9)
Biuro Administracyjno-Gospodarcze.
2.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych oraz tryb pracy urzędu określa regulamin organizacyjny nadany przez Przewodniczącego Komitetu.
§
5. Przewodniczący Komitetu sprawuje nadzór nad niżej wymienionymi jednostkami badawczo-rozwojowymi:
1)
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa,
2)
Ośrodek Przetwarzania Informacji.