Rozdział 3 - Szczegółowe zasady przechowywania środków strzałowych - Nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.92.818

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 2002 r.

Rozdział  3

Szczegółowe zasady przechowywania środków strzałowych

§  12. 
1. 
Z zastrzeżeniem § 25, środki strzałowe przechowuje się w zakładzie górniczym, w przeznaczonych na ten cel, odpowiednio przystosowanych oraz usytuowanych składach materiałów wybuchowych, zapewniających bezpieczeństwo ludzi i ochronę mienia przed skutkami wybuchu środków strzałowych, a w szczególności:
1)
bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych przy wszelkich czynnościach wykonywanych w składach materiałów wybuchowych oraz bezpieczeństwo ludzi zamieszkałych lub przebywających w pobliżu składów materiałów wybuchowych,
2)
ochronę obiektów i urządzeń zakładu górniczego oraz obiektów i urządzeń położonych w jego sąsiedztwie,
3)
zabezpieczenie przed wejściem osób nieupoważnionych.
2. 
Dokonując oceny bezpieczeństwa i ochrony, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się możliwe skutki wybuchu w składzie materiałów wybuchowych.
§  13. 
1. 
Składy materiałów wybuchowych przeznaczone do przechowywania środków strzałowych dzielą się:
1)
ze względu na okres użytkowania na:
a)
stałe, których okres użytkowania jest nieograniczony,
b)
tymczasowe, których okres użytkowania nie przekracza 5 lat,
c)
podręczne, służące do przechowywania środków strzałowych w okresie do 24 godzin i wydawania środków strzałowych w pobliżu miejsca wykonywania robót strzałowych,
2)
ze względu na lokalizację na:
a)
ruchome - urządzone na pojeździe przystosowanym do przewożenia, przechowywania i wydawania środków strzałowych oraz sprzętu strzałowego,
b)
podziemne - stanowiące zespół podziemnych komór składowych i innych wyrobisk połączonych z podziemnymi wyrobiskami górniczymi, oddzielonych od nich drzwiami lub kratami,
c)
naziemne - stanowiące zespół komór składowych i pomieszczeń składowych usytuowanych na powierzchni w obrębie ogrodzonego terenu,
d)
wgłębne - stanowiące zespół podziemnych komór składowych i innych wyrobisk odpowiednio ogrodzonych, niepołączonych z podziemnymi wyrobiskami górniczymi.
2. 
Szczegółowe zasady przechowywania środków strzałowych w składach materiałów wybuchowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  14. 
1. 
Środki strzałowe mogą być przechowywane w wojskowych składach materiałów wybuchowych lub w składzie materiałów wybuchowych należącym do innych jednostek organizacyjnych, po uprzednim powiadomieniu właściwego organu nadzoru górniczego.
2. 
W składzie materiałów wybuchowych mogą być przechowywane środki strzałowe należące do innych przedsiębiorców, na warunkach ustalonych dla własnych środków strzałowych, po uprzednim powiadomieniu właściwego organu nadzoru górniczego.
3. 
Środki strzałowe należące do innych przedsiębiorców przechowuje się na odrębnych półkach i ewidencjonuje ich obrót w osobnej książce obrotu środkami strzałowymi.
§  15. 
Przedsiębiorca występuje do właściwego organu nadzoru górniczego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przechowywanie środków strzałowych w składzie materiałów wybuchowych. We wniosku określa się:
1)
ilości każdego rodzaju oraz grup materiałów wybuchowych, środków inicjujących i zapalających w poszczególnych komorach i pomieszczeniach składu materiałów wybuchowych oraz pomieszczenia, w których jest dozwolone przechowywanie sprzętu strzałowego,
2)
okres, w którym środki strzałowe będą przechowywane.
§  16. 
1. 
Środki strzałowe dostarczone do zakładu górniczego oraz środki strzałowe zużyte w zakładzie górniczym ewidencjonuje się niezwłocznie w dokumentach ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych.
2. 
Dokumentami ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych są:
1)
książka obrotu środkami strzałowymi składu materiałów wybuchowych, która:
a)
służy do prowadzenia ewidencji obrotu środkami strzałowymi,
b)
stanowi książkę zapasów, książkę wydawczą i książkę zwrotu środków strzałowych,
c)
zawiera kartę tytułową, karty dostaw środków strzałowych, ponumerowane cyframi rzymskimi, oraz karty obrotu tymi środkami, ponumerowane cyframi arabskimi,
d)
jest przesznurowana oraz zaopatrzona pieczęcią i podpisem kierownika ruchu zakładu górniczego,
e)
jest prowadzona przebitkowo,
2)
książka obrotu środkami strzałowymi zakładu górniczego, prowadzona:
a)
w celu i w sposób określony w pkt 1,
b)
w przypadku, gdy w zakładzie górniczym znajduje się kilka składów materiałów wybuchowych albo zakład górniczy nie posiada składu materiałów wybuchowych,
3)
dziennik strzałowy, służący do:
a)
zgłaszania zapotrzebowania na środki strzałowe przez upoważnioną osobę dozoru ruchu,
b)
rozliczania się z pobranych środków strzałowych przez osoby wykonujące roboty strzałowe,
4)
awizo wysyłkowe środków strzałowych, stanowiące dowód przychodu środków strzałowych do składów materiałów wybuchowych zakładu górniczego wydobywającego kopaliny otworami wiertniczymi:
a)
z wytwórni lub od dostawcy,
b)
ze składów materiałów wybuchowych innego zakładu górniczego,
c)
z innych składów materiałów wybuchowych,
5)
książka zużycia środków strzałowych według przodka:
a)
służąca do kontroli zużycia środków strzałowych w poszczególnych przodkach podziemnego zakładu górniczego,
b)
prowadzona przez wydawcę materiałów wybuchowych.
3. 
Dokumenty ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych są dowodami ścisłego zarachowania i powinny być wypełnione starannie, dokładnie, czytelnie i w sposób trwały.
4. 
W dokumentach ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych niedopuszczalne jest przerabianie cyfr oraz treści; w przypadku konieczności dokonania korekty niewłaściwą cyfrę lub treść przekreśla się tak, aby pozostała w dalszym ciągu czytelna, a obok lub wyżej wpisuje się właściwe dane; osoba dokonująca korekty powinna ją zaparafować.
5. 
Dokumenty ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych chroni się przed kradzieżą, zgubieniem lub zniszczeniem; podczas wykonywania robót strzałowych dziennik strzałowy, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, przechowuje się w futerale ochronnym.
6. 
Dokumenty ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych po ich wypełnieniu i ukończeniu, w terminie do 3 miesięcy, przekazuje się do przechowania w zakładzie górniczym, zgodnie z przepisami o przechowywaniu dowodów ścisłego zarachowania.
7. 
W zakładzie górniczym znajdują się aktualne wykazy wszystkich dokumentów ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych przekazanych do przechowania, określające:
1)
nazwę i numer dokumentu,
2)
datę rozpoczęcia i ukończenia wpisów do dokumentu,
3)
nazwisko i imię osoby, na którą dokument został wystawiony,
4)
datę przekazania dokumentu do przechowania,
5)
potwierdzenie odbioru dokumentów do przechowania.
8. 
Dokumenty ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych przechowuje się w składach materiałów wybuchowych; w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych brakiem odpowiedniego pomieszczenia w składzie materiałów wybuchowych, dokumenty ewidencji przychodu i rozchodu środków strzałowych mogą być przechowywane poza składem materiałów wybuchowych na zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
9. 
Dziennik strzałowy, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, może otrzymać tylko osoba upoważniona do wykonywania robót strzałowych; osoba ta powinna posiadać przy sobie dziennik strzałowy od momentu pobrania środków strzałowych ze składu materiałów wybuchowych do momentu zwrotu dziennika strzałowego do składu materiałów wybuchowych po zakończonych robotach strzałowych; dziennik strzałowy pozostaje w dyspozycji tej osoby, na nazwisko i imię której został wystawiony, i nie może być przekazywany innym osobom.
10. 
Wzory dokumentów, na podstawie których ewidencjonowane są środki strzałowe, oraz sposób wypełniania tych dokumentów i osoby je wypełniające określa załącznik nr 2 do rozporządzenia; kierownik ruchu zakładu górniczego może dokonać zmian we wzorach dokumentów, uwzględniając specyfikę wykonywanych robót strzałowych lub asortyment stosowanych środków strzałowych, zachowując sposób wypełniania tych dokumentów określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  17. 
1. 
Wstęp do składu materiałów wybuchowych może mieć tylko wydawca materiałów wybuchowych oraz, w uzasadnionych przypadkach, w jego obecności:
1)
kierownik ruchu zakładu górniczego i jego zastępca,
2)
kierownik służby strzałowej i jego zastępca,
3)
przedstawiciel organów nadzoru górniczego,
4)
przedstawiciel Policji,
5)
inne osoby, jeżeli zostały pisemnie upoważnione przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2. 
Osoby wykonujące roboty strzałowe i pobierające środki strzałowe na podstawie zapotrzebowania oraz osoby dozoru ruchu górniczego mają wstęp:
1)
na ogrodzony teren naziemnego lub wgłębnego składu materiałów wybuchowych oraz do przedsionka komory wydawczej tego składu,
2)
do podręcznych lub ruchomych składów materiałów wybuchowych,
3)
do przedsionka komory wydawczej podziemnego składu materiałów wybuchowych.
§  18. 
Środki strzałowe ze składu materiałów wybuchowych mogą być wydawane tylko osobom upoważnionym do wykonywania robót strzałowych lub osobom upoważnionym do odbioru tych środków.
§  19. 
Odbiorca środków strzałowych ze składu materiałów wybuchowych, przed pisemnym potwierdzeniem ich odbioru, powinien w obecności wydającego materiały wybuchowe skontrolować zgodność otrzymanych środków strzałowych z zapotrzebowaniem na te środki.
§  20. 
1. 
Odbiorca środków strzałowych nie powinien samowolnie środków tych przekazywać lub wypożyczać innym osobom, nawet upoważnionym do wykonywania robót strzałowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W przypadkach uzasadnionych potrzebami ruchu, osoba dozoru ruchu górniczego może zezwolić na przekazanie środków strzałowych innej osobie wykonującej roboty strzałowe w tym samym zakładzie górniczym; osoba dozoru ruchu górniczego odnotowuje przekazanie środków strzałowych w dziennikach strzałowych przekazującego i przyjmującego.
§  21. 
W składach materiałów wybuchowych znajdują się:
1)
wykaz pracowników upoważnionych do wykonywania robót strzałowych,
2)
wykaz osób dozoru ruchu upoważnionych przez kierownika ruchu zakładu górniczego do wystawiania zapotrzebowania na środki strzałowe oraz wzory podpisów tych osób,
3)
książka kontroli składu materiałów wybuchowych,
4)
książka ewidencji niewypałów i znalezionych środków strzałowych.
§  22. 
W składach materiałów wybuchowych jest niedopuszczalne:
1)
rozcinanie lontów, uzbrajanie i rozbrajanie środków zapalających, przygotowywanie naboi udarowych, dokonywanie pomiarów oporności zapalników elektrycznych oraz wykonywanie wszelkich innych czynności związanych ze środkami strzałowymi, które grożą wybuchem,
2)
używanie wyrobów, w tym odzieży, bielizny i obuwia, gromadzących ładunki elektryczności statycznej, zdolnych do zainicjowania środków strzałowych.
§  23. 
1. 
Przechowywanie środków strzałowych w pobliżu miejsca wykonywania robót strzałowych jest dozwolone tylko w zamkniętych przodkowych skrzyniach strzałowych lub w składach materiałów wybuchowych podręcznych lub ruchomych z wyjątkiem przypadków określonych w § 25.
2. 
Osoby upoważnione do wykonywania robót strzałowych powinny stale posiadać przy sobie klucze do pomieszczeń, w których znajdują się środki strzałowe.
§  24. 
1. 
Przodkowe skrzynie strzałowe ustawia się w miejscach suchych, w sposób zabezpieczający je przed uszkodzeniem.
2. 
Miejsca ustawienia i sposób zabezpieczenia przodkowych skrzyń strzałowych ustalają osoby dozoru ruchu górniczego.
§  25. 
1. 
W odkrywkowym zakładzie górniczym środki strzałowe potrzebne do jednorazowego odstrzału mogą być przechowywane w innym odpowiednim miejscu, poza składem materiałów wybuchowych, przez okres nieprzekraczający 24 godzin.
2. 
Z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przechowywanie środków strzałowych, w warunkach określonych w ust. 1, występuje przedsiębiorca. We wniosku określa się:
1)
ilość, rodzaj i miejsce przechowywania środków strzałowych,
2)
okres, w którym środki strzałowe będą przechowywane,
3)
informacje dotyczące sposobu zabezpieczenia środków strzałowych.
3. 
Miejsce przechowywania, o którym mowa w ust. 1, powinno być:
1)
ogrodzone, w odległości co najmniej 10 m od złożonych środków strzałowych,
2)
chronione posterunkiem,
3)
oznaczone tablicami ostrzegawczymi,
4)
oświetlone w porze nocnej,
5)
usytuowane w odległości co najmniej 100 m od obiektów przemysłowych i 300 m od obiektów użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych i składów materiałów łatwopalnych.
4. 
Lokalizacja miejsca przechowywania środków strzałowych powinna odpowiadać warunkom, o których mowa w § 12.
5. 
Za przechowywanie środków strzałowych poza składem materiałów wybuchowych w warunkach, o których mowa w ust. 1, nie uznaje się składowania środków strzałowych obok miejsca odstrzału bezpośrednio przed załadowaniem ich do otworów strzałowych.
6. 
Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio przy wykonywaniu robót geologicznych oraz przy wykonywaniu robót w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi.
§  26. 
Przechowywanie w tym samym pomieszczeniu lub tej samej komorze środków strzałowych wraz ze sprzętem strzałowym lub innymi przedmiotami i narzędziami jest niedopuszczalne.
§  27. 
Naziemne i wgłębne składy materiałów wybuchowych chroni się w sposób uzgodniony z właściwymi organami Policji.