Rozdział 9 - Szczególne warunki używania środków strzałowych w odkrywkowych zakładach górniczych i w przedsiębiorstwach geologicznych. - Nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.11.109

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  9.

Szczególne warunki używania środków strzałowych w odkrywkowych zakładach górniczych i w przedsiębiorstwach geologicznych.

§  100.
1.
Stałe linie przewodów strzałowych powinny być prowadzone na izolatorkach, umieszczonych na słupach o wysokości co najmniej 3 m.
2.
W razie stosowania zwijanej linii strzałowej przewody nie powinny stykać się z przedmiotami metalowymi i innymi przedmiotami przewodzącymi prąd, z wyjątkiem wypadków określonych w ust. 3.
3.
Przy pracach geologicznych powierzchniowych i wiertniczych może być stosowana zwijana lub stała linia strzałowa albo urządzenie łączności radiowej połączone z elektrycznym układem pomiarowym aparatury geofizycznej lub innej aparatury dokonującej rejestru w czasie odpalania ładunków pod warunkiem, że układ elektryczny aparatury pomiarowej oraz układ elektryczny zapalarki strzałowej wyposażone są w urządzenia do bezzwłocznego odłączania linii strzałowej w razie ewentualnego zagrożenia.
§  101.
1.
Wokół miejsca prowadzenia robót strzałowych powinna być wyznaczona strefa zagrożenia, w której obrębie powinno być zapewnione bezpieczeństwo ludzi i ochrona mienia przed skutkami odstrzałów.
2.
Zasady i sposób wyznaczania stref zagrożenia określi Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  102.
1.
Wewnątrz strefy zagrożenia powinny być prowadzone odrębne schrony o odpowiedniej wielkości i wytrzymałości na uderzenia odłamków, przeznaczone dla ochrony osób znajdujących się w strefie zagrożenia:
1)
wykonujących i bezpośrednio nadzorujących roboty strzałowe (schron strzałowy),
2)
posterunków zabezpieczających,
3)
pozostałej załogi.
2.
Ze schronu wymienionego w ust. 1 pkt 1 powinny być przeprowadzane pomiary oporu elektrycznego (ciągłości) obwodu strzałowego oraz elektryczne odpalanie ładunków materiału wybuchowego.
§  103.
1.
Odpalanie ładunków materiału wybuchowego powinno odbywać się w takiej porze, w której nasilenie pracy i ruchu w pobliżu strefy zagrożenia jest najmniejsze.
2.
Czas odpalania ładunków materiału wybuchowego oraz objaśnienie sygnałów ostrzegawczych (§ 104) powinny być podane do wiadomości załodze zakładu i osobom postronnym przez ogłoszenie na tablicach ostrzegawczych umieszczonych na terenie zakładu górniczego oraz przy drogach i innych dojściach do strefy zagrożenia. Obowiązek ten spoczywa na zakładzie górniczym.
3.
Zakład górniczy obowiązany jest ponadto zawiadomić prezydium właściwej rady narodowej o miejscu i terminie bądź okresie czasu wyznaczonym do odpalania ładunków materiału wybuchowego.
§  104.
W związku z odpalaniem ładunków materiału wybuchowego osoba wykonująca roboty strzałowe powinna nadać następujące sygnały dźwiękowe słyszalne w całej strefie zagrożenia:
1)
sygnał pierwszy - jeden ciągły ton - oznaczający "uprzedzenie", nadawany po ukończeniu ładowania materiałów wybuchowych, lecz przed wykonaniem obwodu strzałowego; na sygnał ten wszystkie osoby nie zatrudnione przy odpalaniu powinny udać się do schronów lub poza strefę rozrzutu odłamków, a posterunki zabezpieczające - zająć wyznaczone stanowiska;
2)
sygnał drugi - dwa ciągłe bezpośrednio po sobie następujące tony - oznaczający "przygotowanie do odpalania", nadawany po stwierdzeniu wycofania ludzi do schronów; na sygnał ten osoba wykonująca roboty strzałowe przygotowuje się do zapalenia lontów bądź przyłącza przewody zapalarki elektrycznej do obwodu strzałowego, bada jego ciągłość, a następnie przyłącza zapalarkę do linii strzałowej,
3)
sygnał trzeci - jeden krótki ton - oznaczający "odpalanie", nadawany tuż przed zapaleniem lontów lub uruchomieniem zapalarki,
4)
sygnał czwarty - trzy ciągłe bezpośrednio po sobie następujące tony - oznaczający "odwołanie", nadawany po upewnieniu się, że wszystkie ładunki materiału wybuchowego odpaliły, jednak nie wcześniej niż po upływie 5 minut od momentu odpalenia; na sygnał ten posterunki zabezpieczające i pozostała załoga mogą opuścić schrony.
§  105.
Od chwili nadania pierwszego sygnału do chwili nadania sygnału czwartego ruch w strefie zagrożenia powinien być wstrzymany, a dojście do tej strefy - obstawione posterunkami zabezpieczającymi; drogi o większym nasileniu ruchu powinny być ponadto zabezpieczone dodatkowo zaporami.
§  106.
1.
Wykonywanie robót strzałowych podczas mgły, śnieżycy i po zapadnięciu zmroku jest zabronione.
2.
W wyjątkowych wypadkach okręgowy urząd górniczy, może zezwolić na wykonywanie robót strzałowych po zapadnięciu zmroku, pod warunkiem zastosowania oświetlenia zapewniającego dobrą widoczność w miejscu wykonywania robót strzałowych i w strefie zagrożenia.
3.
W razie prowadzenia robót strzałowych po zapadnięciu zmroku prócz dźwiękowych sygnałów, o których mowa w ust. 1, stosować należy również sygnały świetlne o odpowiedniej częstotliwości i długości błysków, widzialne w całej strefie zagrożenia.
§  107.
Przy prowadzeniu robót strzałowych w wyrobiskach podziemnych stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia przewidziane dla podziemnych zakładów górniczych.