Rozdział 4 - Przewożenie i przenoszenie środków strzałowych. - Nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.11.109

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  4.

Przewożenie i przenoszenie środków strzałowych.

§  37.
1.
Środki strzałowe mogą być przewożone i przenoszone w zakładzie górniczym tylko w przeznaczonych na ten cel i odpowiednio przystosowanych naczyniach (puszkach itp.) lub w oryginalnych opakowaniach fabrycznych, przy zastosowaniu środków transportowych gwarantujących bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz pewność ruchu zakładu górniczego, a w szczególności:
1)
bezpieczeństwo ludzi zatrudnionych bezpośrednio przy przenoszeniu i przewożeniu środków strzałowych,
2)
bezpieczeństwo ludzi przebywających na trasie przewozu lub przenoszenia środków strzałowych,
3)
ochronę obiektów i urządzeń zakładu górniczego, jak również obiektów i urządzeń znajdujących się poza terenem zakładu górniczego.
2.
Przewóz środków strzałowych może odbywać się tylko na specjalnych wozach dopuszczonych do używania przez Wyższy Urząd Górniczy.
§  38.
Przy przenoszeniu lub przewożeniu środków strzałowych należy je zabezpieczyć przed zetknięciem się z otwartym płomieniem, iskrami, urządzeniami i przewodami elektrycznymi, przed temperaturą przekraczającą 60oC oraz przed wstrząsami, tarciem, uderzeniem, zawilgoceniem, jak również przed możliwością przedostania się tych środków w ręce osób niepowołanych.
§  39.
1.
Zabrania się przewożenia:
1)
w stanie luźnym paczek, nabojów materiałów wybuchowych oraz środków inicjujących,
2)
materiałów wybuchowych razem ze środkami inicjującymi, z wyjątkiem lontów detonujących.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie dotyczy przedsiębiorstw geologicznych, które mogą przewozić małe ilości materiałów wybuchowych wraz ze środkami inicjującymi na warunkach określonych przepisami o bezpieczeństwie przy przewozie materiałów wybuchowych na drogach publicznych.
§  40.
W czasie przewozu materiałów wybuchowych lub środków inicjujących należy wstrzymać wszelki inny transport na drodze przewozu oraz wszelkie roboty, które mogą zmniejszyć bezpieczeństwo przewozu.
§  41.
Pojazd, którym przewozi się środki strzałowe na powierzchni, powinien być zaopatrzony w napis "Uwaga - materiały wybuchowe".
§  42.
Przewóz środków strzałowych może odbywać się pociągami na następujących warunkach:
1)
wozy z materiałami wybuchowymi lub ze środkami inicjującymi powinny być umieszczone w środku pociągu albo co najmniej za dwoma pierwszymi próżnymi wozami, licząc od lokomotywy, przy czym jeden z tych wozów powinien być wozem osobowym,
2)
poza wozami ze środkami strzałowymi pozostałe wozy wchodzące w skład pociągu powinny być próżne,
3)
wozy ze środkami strzałowymi powinny być umieszczone tak, aby nie mogły na nie spadać iskry ze zbieraka prądu lokomotywy przewodowej lub iskry z lokomotywy parowej,
4)
materiały wybuchowe i środki inicjujące nie mogą być przewożone w tym samym pociągu, z wyjątkiem wypadków określonych w pkt 7,
5)
prędkość jazdy pociągu nie może przekraczać 3 m/sek.,
6)
w pociągu może znajdować się tylko maszynista, konwojent pociągu i wydawca materiałów wybuchowych lub osoba nadzorująca transport,
7)
puszki strzałowe z materiałami wybuchowymi oraz ładownice z zapalnikami elektrycznymi mogą być przewożone przez strzałowych w pociągu przewożącym załogę, jeżeli wóz, w którym znajdują się puszki oraz ładownice, jest konwojowany i oddzielony od wozów zajętych przez załogę co najmniej dwoma próżnymi wozami.
§  43.
Przy przewozie materiałów wybuchowych lub środków inicjujących urządzeniem transportowym z zastosowaniem liny bez końca wozy doczepia się do liny w takich odstępach od najbliższych wozów roboczych, aby lina ciągnąca nie wlokła się po spągu wyrobiska.
§  44.
1.
Przewóz ręczny materiałów wybuchowych lub środków inicjujących po torach pochyłych (po pochylniach i upadowych) jest zabroniony.
2.
Przy przewozie ręcznym materiałów wybuchowych lub środków inicjujących na torach poziomych należy zachować odstęp między wozami co najmniej 10 m. W czasie takiego przewozu wyznaczony pracownik powinien iść przed pierwszym wozem, ostrzegając napotykanych ludzi o zagrożeniu.
§  45.
1.
Przewóz materiałów wybuchowych lub środków inicjujących klatkami wyciągu szybowego może odbywać się tylko w wozach specjalnie do tego celu przystosowanych; przewóz taki nie może odbywać się w czasie przeznaczonym na jazdę ludzi i przekraczać prędkości przewidzianej dla takiej jazdy.
2.
W czasie przewozu, o którym mowa w ust. 1, użycie drugiej klatki tego samego wyciągu szybowego lub innego piętra tej samej klatki do innych celów jest zabronione.
3.
Wydawca materiałów wybuchowych lub osoba nadzorująca przewóz środków strzałowych może jechać klatką wyciągu szybowego, którą przewozi się materiały wybuchowe lub środki inicjujące, jednak na innym próżnym piętrze tej klatki.
4.
Osobom nie wymienionym w ust. 3 jazda w klatce wyciągu szybowego, którą przewozi się materiały wybuchowe lub środki inicjujące, jest zabroniona.
5.
Osoby wymienione w ust. 3 obowiązane są zawiadomić każdorazowo maszynistę maszyny wyciągowej oraz sygnalistów na nadszybiu i podszybiach o rozpoczęciu i zakończeniu przewozu materiałów wybuchowych lub środków inicjujących.
§  46.
1.
Przewóz materiałów wybuchowych lub środków inicjujących szybowym wyciągiem kubłowym powinien odbywać się z prędkością przewidzianą dla jazdy ludzi i poza czasem przeznaczonym na tę jazdę.
2.
Materiały wybuchowe lub środki inicjujące powinny być przewożone wyciągiem kubłowym bezpośrednio przed przystąpieniem do ładowania otworów strzałowych.
3.
W czasie przewozu kubłem środków inicjujących lub nabojów udarowych oraz w czasie przewozu materiałów wybuchowych, w ilości powyżej 25 kg - w kuble może znajdować się tylko osoba wykonująca roboty strzałowe.
4.
W czasie przewozu kubłem materiałów wybuchowych w ilości do 25 kg - w kuble oprócz osoby wymienionej w ust. 3 może znajdować się najwyżej jeszcze jedna osoba.
5.
Ładowanie materiałów wybuchowych, środków inicjujących i naboi udarowych do kubła może się odbywać tylko wtedy, gdy kubeł spoczywa na zamkniętych klapach szybowych, a lina wyciągu jest napięta.
6.
Wyładowanie materiałów wybuchowych, środków inicjujących i naboi udarowych z kubła może odbywać się tylko po uprzednim odczepieniu liny wyciągowej od kubła.
7.
Czynności związane z załadowaniem i wyładowaniem materiałów wybuchowych, środków inicjujących i naboi udarowych mogą być wykonywane tylko przez osoby wykonujące roboty strzałowe lub pod ich bezpośrednim nadzorem. Czynności te powinny być również nadzorowane przez osoby dozoru ruchu górniczego.
§  47.
Przy przenoszeniu materiałów wybuchowych i środków inicjujących należy:
1)
do przenoszenia skrzyń ważących powyżej 30 kg brutto wyznaczyć liczbę ludzi odpowiednią do ciężaru,
2)
materiały wybuchowe i środki inicjujące w uszkodzonym opakowaniu fabrycznym przenosić w specjalnej skrzyni transportowej,
3)
przy równoczesnym przenoszeniu kilku skrzyń zastosować między nimi odległość co najmniej 10 m,
4)
przy równoczesnym przenoszeniu środków strzałowych w naczyniach zachować odległość co najmniej 5 m między przenoszącymi.
§  48.
1.
Środki strzałowe może przenosić ze składu materiałów wybuchowych do skrzyni strzałowej i od skrzyni strzałowej do przodku tylko osoba upoważniona do wykonywania robót strzałowych.
2.
Osoba dozoru ruchu górniczego może powierzyć przenoszenie materiałów wybuchowych lub środków zapalających innym należycie pouczonym pracownikom, pozostającym pod nadzorem osoby upoważnionej do wykonywania robót strzałowych, która pobrała środki strzałowe ze składu materiałów wybuchowych.
§  49.
Środki strzałowe powinny być przenoszone wolnymi od przeszkód drogami przeznaczonymi do ruchu pieszego.
§  50.
1.
Osobom przenoszącym środki strzałowe (§ 48) nie wolno zjeżdżać i wyjeżdżać szybami, szybikami i wyrobiskami pochyłymi w tej samej klatce lub wozie, w którym znajdują się inne osoby poza osobami dozoru ruchu.
2.
Osoby korzystające z pociągu w czasie przewożenia w nim środków strzałowych powinny wsiadać do wyznaczonych dla nich wozów na końcu pociągu. Wozy te powinny być oddzielone od reszty pociągu co najmniej dwoma pustymi wozami.
§  51.
Właściwi ministrowie określą w razie potrzeby zasady i warunki przewozu środków strzałowych w zakładach górniczych urządzeniami transportowymi, nie wymienionymi w niniejszym rozdziale.