Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych w zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.11.109

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie określa zasady i warunki nabywania, przechowywania i używania środków strzałowych w zakładach górniczych eksploatujących złoża kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do:
1)
zakładów górniczych określonych w ust. 1, znajdujących się w budowie lub rozbudowie,
2)
przedsiębiorstw geologicznych, prowadzących objęte pracami geologicznymi roboty górnicze i wiercenia studzienne, które podlegają przepisom prawa górniczego zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303).
§  2.
1.
Środkami strzałowymi są używane w zakładach górniczych materiały wybuchowe oraz środki inicjujące i zapalające.
2.
Środkami inicjującymi są spłonki, zapalniki elektryczne ostre, lonty detonujące, opóźniacze detonujące, detonatory oraz inne środki służące do zainicjowania materiału wybuchowego.
3.
Środkami zapalającymi są lonty prochowe, zapalacze lontowe, zapalniki elektryczne nieostre i inne środki służące pośrednio do zainicjowania materiału wybuchowego.
4.
Ładunkiem materiału wybuchowego jest materiał wybuchowy uzbrojony środkiem inicjującym lub zapalającym.
5.
Sprzętem strzałowym są używane w zakładach górniczych urządzenia i przyrządy służące do przenoszenia i przewożenia środków strzałowych, sporządzania ładunków materiału wybuchowego oraz ich ładowania, łączenia, pomiaru i odpalania.
§  3.
1.
Zakład górniczy może nabywać, przechowywać i używać wyłącznie takie środki strzałowe oraz stosować taki sprzęt strzałowy, jakie są dopuszczone do używania w zakładach górniczych.
2.
Wyższy Urząd Górniczy dopuszcza do używania w zakładach górniczych środki strzałowe i sprzęt strzałowy oraz ustala warunki ich stosowania.
3.
Warunki, jakim powinny odpowiadać środki strzałowe oraz sprzęt strzałowy dopuszczone do używania w zakładach górniczych, oraz metody badań, jakim powinny być poddane te środki i sprzęt przed dopuszczeniem do używania, określają normy.
4.
Zasady i tryb dopuszczenia środków strzałowych i sprzętu strzałowego do używania w zakładach górniczych określi Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w porozumieniu z właściwymi ministrami.
§  4.
1.
Zezwolenia na nabywanie, przechowywanie i używanie środków strzałowych przez zakłady górnicze udzielają okręgowe urzędy górnicze na zasadach i w trybie określonych odrębnymi przepisami.
2.
W wyjątkowych wypadkach zakład górniczy może udostępnić środki strzałowe innemu zakładowi górniczemu za zezwoleniem okręgowego urzędu górniczego właściwego dla zakładu odstępującego. Przepis ust. 1 oraz przepisy rozporządzenia dotyczące nabywana środków strzałowych stosuje się odpowiednio.
§  5.
W zakładzie górniczym powinien znajdować się aktualny wykaz środków strzałowych i sprzętu strzałowego, dopuszczonych do używania w zakładach górniczych i używanych w danym zakładzie, z podaniem warunków ich stosowania.
§  6.
1.
Czynności związane z odbiorem dostaw, przewozem, przenoszeniem, przechowywaniem i używaniem środków strzałowych mogą wykonywać tylko osoby do tego upoważnione na zasadach i w trybie określonych przepisami prawa górniczego i przepisami o bezpieczeństwie ruchu przy przewozie materiałów wybuchowych na drogach publicznych oraz przy transporcie innymi środkami lokomocji.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, powinny:
1)
być wytypowane spośród pracowników doświadczonych, znanych kierownictwu zakładu górniczego z trzeźwości, sumienności i staranności w wykonywaniu obowiązków służbowych,
2)
posiadać ukończony z wynikiem pomyślnym kurs w zakresie swojej specjalności; zasady prowadzenia szkolenia kursowego oraz zatwierdzania programów kursów regulują odrębne przepisy.
§  7.
W miejscach, w których znajdują się środki strzałowe oraz w ich pobliżu, jak również przy wykonywaniu czynności związanych bezpośrednio ze środkami strzałowymi nie wolno używać ognia, lamp z otwartym płomieniem ani palić tytoniu.
§  8.
Środki strzałowe i zapalarki elektryczne powinny być zabezpieczone przed możliwością przedostania się do rąk osób niepowołanych.
§  9.
1.
Wszyscy pracownicy zakładu górniczego obowiązani są:
1)
zachowywać jak największą ostrożność przy wszelkich czynnościach ze środkami strzałowymi,
2)
zgłaszać natychmiast najbliższej osobie dozoru ruchu wypadki stwierdzonego braku (kradzieży, zgubienia) środków strzałowych oraz wypadki ich znalezienia i pozostawienia bez dozoru, jak również inne fakty i okoliczności mogące spowodować niebezpieczeństwo wybuchu środków strzałowych.
2.
Osoba dozoru ruchu, która otrzymała zgłoszenie o wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2, powinna przekazać je niezwłocznie kierownikowi ruchu zakładu górniczego, który o wypadkach kradzieży, zgubienia lub znalezienia środków strzałowych powinien natychmiast zawiadomić właściwy okręgowy urząd górniczy i najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej.
§  10.
Dla każdego miejsca wykonywania robót strzałowych na powierzchni i dla każdego oddziału pod ziemią, w którym są wykonywane roboty strzałowe, kierownik ruchu zakładu górniczego ustala sposób:
1)
bezpiecznego przewozu i przenoszenia środków strzałowych,
2)
bezpiecznego przechowywania i zabezpieczenia środków strzałowych w pobliżu miejsca wykonywania robót strzałowych,
3)
bezpiecznego wykonywania prac przygotowawczych, poprzedzających właściwe roboty strzałowe,
4)
zabezpieczenia ludzi, mienia oraz ciągłości ruchu zakładu górniczego przed skutkami robót strzałowych.