Art. 4. - Mongolia-Polska. Konwencja w sprawie uregulowania zagadnień dotyczących podwójnego obywatelstwa i zapobiegania przypadkom jego powstawania. Ułan Bator.1975.05.23.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1976 r.
Artykuł  4
1. 
Dzieci w wieku do 16 lat zamieszkałe w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i dzieci w wieku do lat 15 zamieszkałe w Mongolskiej Republice Ludowej, a posiadające w dniu wejścia w życie niniejszej Konwencji jednocześnie obywatelstwo obu Umawiających się Stron, będą posiadać wyłącznie obywatelstwo rodziców, jeżeli rodzice mają lub zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji będą mieli jednakowe obywatelstwo.
2. 
W wypadku gdy jedno z rodziców jest obywatelem jednej, a drugie drugiej Umawiającej się Strony, bądź też gdy na podstawie niniejszej Konwencji jedno z rodziców wybierze obywatelstwo jednej, a drugie drugiej Umawiającej się Strony, o obywatelstwie dziecka w granicy wieku oznaczonej w artykule 4 ustęp 1, posiadającego podwójne obywatelstwo, rozstrzyga porozumienie rodziców. Porozumienie rodziców powinno być wyrażone w oświadczeniu złożonym zgodnie z postanowieniam artykułu 2.
3. 
W razie braku porozumienia rodziców dzieci w granicach wieku oznaczonych w artykule 4 ustęp 1 zachowują wyłącznie obywatelstwo tej Umawiającej się Strony, na terytorium której mają one miejsce zamieszkania w dniu upływu terminu określonego w artykule 2 ustęp 4.
4. 
Dzieci w granicach w wieku oznaczonuch w artykule 4 ustęp 1, wymienione w ustępie 2, które zamieszkują na terytorium państwa trzeciego, zachowują - w braku porozumienia między rodzicami - wyłącznie obywatelstwo tej Umawiającej się Strony, na terytorium której rodzice mieli miejsce zamieszkania bezpośrednio przed wyjazdem do państwa trzeciego,a gdy nie mieli miejsca zamieszkania na terytorium żadnej z Umawiających się Stron, zachowują wyłącznie obywatelstwo matki.
5. 
Dzieci w granicach wieku oznaczonych w artykule 4 ustęp 1, których jedno z rodziców zmarło lub pozbawione zostało władzy rodzicielskiej, zachowują wyłącznie obywatelstwo tego z rodziców, pod którego władzą rodzicielską pozostają.
6. 
Dzieci w granicach wieku oznaczonych w artykule 4 ustęp 1, posiadające podwójne obywatelstwo, których rodzice nie żyją bądź nie znane jest miejsce ich pobytu, lub dzieci, które pozostają pod opieką ustanowioną z powodu pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej, będą mieć obywatelstwo tylko jednej z Umawiających się Stron stosownie do postanowień ustępu 3 lub 4.