Rozdział 3 - Tryb ustalania jednostek przewidzianych do militaryzacji i baz formowania, limitów osób oraz wzór wniosku o objęcie poszczególnych jednostek organizacyjnych przygotowaniami do militaryzacji - Militaryzacja jednostek organizacyjnych wykonujących zadania na rzecz obronności lub bezpieczeństwa państwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.210.1612

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 2009 r.

Rozdział  3

Tryb ustalania jednostek przewidzianych do militaryzacji i baz formowania, limitów osób oraz wzór wniosku o objęcie poszczególnych jednostek organizacyjnych przygotowaniami do militaryzacji

§  4.
1.
Z wnioskiem o objęcie jednostek organizacyjnych przygotowaniami do militaryzacji, zwanym dalej "wnioskiem", występują ministrowie i wojewodowie wykonujący zadania oraz sprawujący nadzór nad ich wykonaniem w ramach powszechnego obowiązku obrony.
2.
Wnioski podlegają rozpatrzeniu przez Radę Ministrów, po wyrażeniu opinii przez Ministra Obrony Narodowej, która zawiera ocenę limitów osób i zgodności deklarowanego we wniosku przeznaczenia poszczególnych jednostek organizacyjnych z zadaniami wynikającymi z Planu Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej lub z zadaniami określonymi w programie mobilizacji gospodarki.
3.
W razie zaistnienia zmian w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej lub programie mobilizacji gospodarki albo ze względu na inne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa lub obronności państwa ministrowie i wojewodowie, a za ich pośrednictwem również inne organy państwowe realizujące zadania wynikające z tego Planu lub programu, mogą, z zastrzeżeniem ust. 4, występować w trybie ust. 2 o objęcie wytypowanych jednostek organizacyjnych przygotowaniami do militaryzacji, a także o odstąpienie od prowadzenia przygotowań do militaryzacji określonych jednostek organizacyjnych.
4.
Jeżeli wniosek nie dotyczy aktualizacji danych związanych ze zmianą zadań uzasadniających militaryzację jednostek organizacyjnych, zmianą limitów osób lub zmianą właściwości organów, o których mowa w art. 187 ust. 3 i 4 ustawy, albo dotyczy likwidacji poszczególnych jednostek organizacyjnych, opinia Ministra Obrony Narodowej w zakresie oceny limitów osób oraz zadań obronnych realizowanych przez te jednostki nie jest wymagana.
5.
W przypadku gdy wniosek dotyczy przedsiębiorców wykonujących zadania uzasadniające objęcie ich przygotowaniami do militaryzacji, do wniosku kierowanego do zaopiniowania załącza się kopie decyzji organu, który nałożył na przedsiębiorców obowiązek realizacji takich zadań. Wnioskodawca przed skierowaniem wniosku do zaopiniowania zamieszcza adnotację o uzgodnieniu sprawowania nadzoru nad przygotowaniem przedsiębiorców do militaryzacji z właściwym ministrem lub wojewodą oraz o podległości przedsiębiorców po ich zmilitaryzowaniu.
6.
W odniesieniu do jednostek organizacyjnych będących przedsiębiorstwami państwowymi lub przedsiębiorstwami utworzonymi w drodze ustaw - adnotację, o której mowa w ust. 5, zamieszcza organ założycielski oraz organ, według którego ustaleń jednostka organizacyjna będzie przygotowywana do militaryzacji. Adnotacji nie zamieszcza się, jeżeli organ wnioskujący jest organem właściwym do organizowania zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców.
7.
Wniosek sporządza się z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.3)).
8.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Ustalenia Rady Ministrów dotyczące ogólnej liczby jednostek przewidzianych do militaryzacji oraz baz formowania, a także limitów osób ujmuje się w wykazie jednostek organizacyjnych podlegających militaryzacji, zwanym dalej "wykazem".
2.
Na podstawie wykazu sporządza się zbiorcze zestawienie zadań, w którym zamieszcza się następujące informacje i dane w stosunku do:
1)
istniejących jednostek organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji:
a)
organ, któremu podlega jednostka w sprawach przygotowań do militaryzacji,
b)
główne zadania i przeznaczenie jednostki, ze wskazaniem kategorii zadań, o których mowa w § 3,
c)
nazwę, siedzibę i adres jednostki,
d)
numer identyfikacyjny jednostki,
e)
organ, według którego ustaleń przygotowuje się jednostkę do militaryzacji,
f)
limit osób,
g)
organ, któremu będzie podlegała jednostka po jej zmilitaryzowaniu,
h)
podstawę objęcia jednostki przygotowaniami do militaryzacji;
2)
specjalnie tworzonych jednostek zmilitaryzowanych:
a)
organ, któremu podlega baza formowania w sprawach przygotowania do sformowania jednostki specjalnie tworzonej,
b)
główne zadania i przeznaczenie jednostki, ze wskazaniem kategorii zadań określonych w § 3,
c)
nazwę, siedzibę i adres bazy formowania,
d)
numer indentyfikacyjny jednostki,
e)
organ, według którego ustaleń przygotowuje się jednostkę do militaryzacji,
f)
etat jednostki,
g)
termin gotowości do działania,
h)
podstawowe wyposażenie jednostki warunkujące jej zdolność do działania,
i)
możliwości operacyjne jednostki, w szczególności możliwości wytwórcze, naprawcze, remontowe, transportowe i przeładunkowe, związane z jej działalnością,
j)
procent skompletowania stanu osobowego i etatowego wyposażenia jednostki,
k)
organ, któremu będzie podlegała jednostka po jej sformowaniu,
l)
podstawę objęcia jednostki przygotowaniami do militaryzacji.
3.
Zmian w wykazie dokonuje się w drodze aneksu, którego projekt sporządza się na podstawie wniosków ministrów lub wojewodów. W projekcie aneksu ujmuje się proponowane we wnioskach ministrów i wojewodów zmiany dotyczące jednostek wyszczególnionych w wykazie, w tym propozycje zmian polegających na włączeniu lub wyłączeniu poszczególnych jednostek organizacyjnych.
4.
Propozycje zmian w wykazie polegające na włączeniu do wykazu nowych jednostek organizacyjnych sporządza się w formie określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
5.
Do zmian w zbiorczym zestawieniu zadań przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Ministrowie i wojewodowie otrzymują informacje i dane zawarte w zbiorczym zestawieniu zadań w formie wyciągu - w części ich dotyczącej. Na podstawie tego wyciągu sporządzają zestawienia zadań w zakresie militaryzacji dotyczące podległych im działów administracji rządowej lub województwa.
2.
Ministrowie w odniesieniu do podległych im działów administracji rządowej i wojewodowie niezwłocznie przekazują wyciągi ze sporządzonych zestawień zadań albo kopie tych zestawień właściwym terytorialnie szefom wojewódzkich sztabów wojskowych w zakresie niezbędnym do sprawowania nadzoru nad uzupełnieniem potrzeb jednostek przewidzianych do militaryzacji.
3.
W przypadku wprowadzenia zmian dotyczących przeznaczenia lub gotowości do działania uaktualnione wyciągi i kopie przekazywane są niezwłocznie.
4.
Aktualizacja informacji oraz danych zawartych w zestawieniach zadań, o których mowa w ust. 1, dotyczących gotowości do działania specjalnie tworzonych jednostek zmilitaryzowanych następuje za pomocą karty gotowości jednostki zmilitaryzowanej.
5.
Wzór karty, o której mowa w ust. 4, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Kierownicy jednostek organizacyjnych wykonujących zadania szczególnie ważne dla obronności lub bezpieczeństwa państwa stają się kierownikami jednostek przewidzianych do militaryzacji w rozumieniu art. 187 ust. 1 ustawy z chwilą otrzymania wyciągu z zestawienia zadań w zakresie militaryzacji dotyczącego działu administracji rządowej lub województwa.
2.
Wyciąg z zestawienia zadań w zakresie militaryzacji dotyczący działu administracji rządowej lub województwa załącza się do decyzji, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa.
3.
Wykonanie zadań z zakresu militaryzacji następuje na podstawie umowy, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa.
4.
Wydatki na przygotowania do militaryzacji w związku z:
1)
dostosowaniem nieruchomości i rzeczy ruchomych, a także przystosowaniem obiektów budowlanych i wytwarzanych rzeczy ruchomych, w sposób niezmieniający ich właściwości i przeznaczenia, do potrzeb wynikających z zadań określonych dla jednostki zmilitaryzowanej,
2)
powoływaniem, zakwaterowaniem i wyżywieniem stanu osobowego biorącego udział w ćwiczeniach jednostek przewidzianych do militaryzacji,
3)
zakupem i utrzymaniem sprzętu na potrzeby jednostek przewidzianych do militaryzacji

- są finansowane z budżetu państwa w ramach środków, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 4.

5.
Prace planistyczne związane z prowadzeniem przygotowań w zakresie militaryzacji są finansowane ze środków własnych jednostek organizacyjnych przeznaczonych na taką działalność.