Rozdział 3 - Postępowanie. - Miejscowe plany zagospodarowania terenowego obszarów, objętych przebudową ustroju rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1947.52.284

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1949 r.

III.

Postępowanie.

§  5.
1.
Plan sporządza się na podstawie prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego.
2.
W braku prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego wojewódzka władza administracji ogólnej udzieli wytycznych, dotyczących zagadnień, regulowanych regionalnymi planami zagospodarowania przestrzennego, a w szczególności:
1)
rodzaju i funkcji osiedli z uwzględnieniem obiektów użyteczności publicznej i
2)
dróg komunikacyjnych, lądowych, wodnych i powietrznych razem z urządzeniami pomocniczymi.
3.
Wytyczne, o których mowa w ust. 2, opracowuje regionalna dyrekcja planowania przestrzennego.
§  6.
1.
Wojewódzka władza administracji ogólnej przesyła interesowanym władzom i organom publicznym projektowane wytyczne (§ 5 ust. 2) do uzgodnienia. Jeżeli wytyczne te dotyczą terenów, objętych nadaniami górniczymi, przesyła się je w szczególności władzom górniczym.
2.
Nieotrzymanie w terminie 2 tygodni odpowiedzi interesowanych władz i organów publicznych w sprawie wytycznych będzie uważane za wyrażenie ich zgody na te wytyczne. Jeżeli wytyczne dotyczą terenów, objętych nadaniami górniczymi, termin udzielenia odpowiedzi wynosi 4 tygodnie.
3.
Tryb uzgadniania wytycznych z władzami wojskowymi ustali odrębne zarządzenie Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Odbudowy, wydane w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  7.
Plan musi być sporządzony równocześnie z projektem przebudowy ustroju rolnego albo go poprzedzić.
§  8.
1.
O zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu powiatowa władza administracji ogólnej powinna:
1)
podać do powszechnej wiadomości w sposób stosowany w danej miejscowości i
2)
zawiadomić miejscowy urząd planowania przestrzennego.
2.
Jeżeli przepisy o przebudowie ustroju rolnego przewidują ogłoszenie o wszczęciu postępowania w sprawie tej przebudowy, to w ogłoszeniu tym należy podać również o zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu.
§  9.
1.
Miejscowy urząd planowania przestrzennego w terminie tygodniowym od zawiadomienia, przewidzianego w § 8 ust. 1, powinien zawiadomić miejscowe interesowane władze i organa publiczne o projektowanym sporządzeniu planu.
2.
Władze i organa publiczne w terminie 2 tygodni od otrzymania zawiadomienia miejscowego urzędu planowania przestrzennego powinny zgłosić swe wnioski dotyczące planu:
1)
do powiatowej władzy administracji ogólnej i
2)
do miejscowego urzędu planowania przestrzennego.
2a. 1
Osobom zainteresowanym służy prawo zgłaszania wniosków dotyczących planu do miejscowego urzędu planowania przestrzennego w terminie 2 tygodni od dnia podania do powszechnej wiadomości o zamierzonym przystąpieniu do sporządzenia planu (§ 8 ust. 1 pkt 1).
3.
Wnioski zgłoszone po terminie mogą być pozostawione bez rozpoznania.
§  10.
Władze i organa publiczne, zgłaszając wnioski o wydzielenie terenów na specjalne cele, powinny wskazać termin realizacji tych celów.
§  11.
1.
Miejscowy urząd planowania przestrzennego w terminie miesięcznym od daty otrzymania zawiadomienia powiatowej władzy administracji ogólnej (§ 8 ust. 1):
1) 2
prześle jej otrzymane wnioski (§ 9 ust. 2 i 2a) razem ze swoją opinią oraz swoimi wnioskami;
2)
oświadczy się co do granic obszaru lub obszarów przebudowy ustroju rolnego, dla których ma być sporządzony plan.
2.
Nieudzielenie przez miejscowy urząd planowania przestrzennego w przepisanym terminie opinii tak co do granic obszaru, określonego w ust. 1 pkt 2, jak i co do zgłoszonych wniosków, będzie uważane za udzielenie opinii przychylnej.
§  12.
1.
Po otrzymaniu wytycznych (§ 5) i upływie terminu, określonego w § 11, powiatowa władza administracji ogólnej opracowuje program zagospodarowania terenów, objętych przebudową ustroju rolnego, ustalającej główne założenia planu.
2.
Co do zasad programu należy wysłuchać zdania organu, powołanego na podstawie przepisów o przebudowie ustroju rolnego do reprezentowania interesowanych, jeżeli taki organ istnieje, i zasięgnąć opinii powiatowej komisji ziemskiej.
3.
Program należy uzgodnić z miejscowym urzędem planowania przestrzennego.
4.
W razie niedojścia do porozumienia pomiędzy powiatową władzą administracji ogólnej a miejscowym urzędem planowania przestrzennego, program ustala wojewódzka władza administracji ogólnej.
5. 3
(skreślony).
§  13. 4
(skreślony).
§  14.
1.
Na podstawie programu określonego w § 12 ust. 1 i po rozważeniu zgłoszonych wniosków powiatowa władza administracji ogólnej sporządza projekt planu i uzgadnia go z miejscowym urzędem planowania przestrzennego. Przepis § 12 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
2.
Sposób opracowania planu określi instrukcja, wydana przez Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Odbudowy.
3.
Techniczne opracowanie planu wojewódzka władza administracji ogólnej powierza pracownikom technicznym, zatrudnionym w dziale administracji rolnictwa i reform rolnych, lub mierniczym przysięgłym.
§  15.
1.
O sporządzeniu projektu planu należy podać do powszechnej wiadomości w sposób przyjęty w danej miejscowości, a ponadto oznaczyć prowizorycznie na gruncie najistotniejsze elementy terenowe projektu.
2.
W obwieszczeniu należy podać, gdzie i kiedy można zaznajomić się z projektem planu.
3.
W ciągu 7 dni od daty podanej w obwieszczeniu interesowani mogą przeglądać projekt planu i zgłaszać zarzuty.
4.
Jeśli plan jest sporządzony równocześnie z projektem przebudowy ustroju rolnego, wówczas projekt planu może być wytyczony i wyłożony do wglądu równocześnie z projektem wspomnianej przebudowy.
§  16.
1.
Opracowany projekt planu właściwa władza (§ 3) zatwierdza po rozpatrzeniu zgłoszonych zarzutów przed zatwierdzeniem projektu przebudowy ustroju rolnego.
2.
Wszczęte postępowanie może być zaniechane bez zatwierdzenia planu za zgodą wojewódzkiej władzy administracji ogólnej.
§  17.
1.
Orzeczenie zatwierdzające projekt planu należy ogłosić w sposób przyjęty w danej miejscowości, a nadto doręczyć władzom i organom publicznym, które składały wnioski w postępowaniu.
2.
Na podstawie wykonalnego orzeczenia o zatwierdzeniu planu wojewódzka władza administracji ogólnej zarządzi wytyczenie na gruncie elementów terenowych tego planu, co może nastąpić równocześnie z wytyczeniem na gruncie projektu przebudowy ustroju rolnego.
§  18.
1.
Odrysy i odpisy zatwierdzonego planu powinny być przesłane:
1)
miejscowemu urzędowi planowania przestrzennego i wojewódzkiej władzy administracji ogólnej;
2)
właściwym władzom budowlanym I instancji;
3)
właściwym zarządom gminnym;
4)
władzom wojskowym na ich żądanie.
2.
Interesowanym służy prawo:
1)
przeglądania zatwierdzonego planu w zarządzie gminy i
2)
otrzymywania odrysów i odpisów planu za zwrotem kosztów ich sporządzenia.
1 § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
2 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
3 § 12 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.
4 § 13 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa z dnia 15 czerwca 1949 r. (Dz.U.49.40.287) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1949 r.