Rozdział 9 - FINANSE - Międzynarodowa umowa w sprawie kawy. Londyn.2000.09.28.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.118.815

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 września 2006 r.

ROZDZIAŁ  IX

FINANSE

Finanse

(1)
Koszty delegacji do Rady, przedstawicieli w Zarządzie oraz przedstawicieli w każdej z komisji Rady lub Zarządu pokrywają ich właściwe Rządy.
(2)
Pozostałe koszty konieczne w celu kierowania wykonywaniem niniejszej umowy pokrywane są z corocznych wkładów członków ustalonych zgodnie z postanowieniami art. 24, wraz z przychodami ze sprzedaży członkom określonych usług oraz ze sprzedaży informacji i opracowań stworzonych na mocy postanowień art. 29 i 31.
(3)
Rokiem obrotowym Organizacji jest rok kawowy.

Ustalanie budżetu administracyjnego i wysokości wkładów

(1)
W drugiej połowie każdego roku obrotowego Rada zatwierdza budżet administracyjny Organizacji na kolejny rok obrotowy i ustala wkład każdego członka do tego budżetu. Projekt budżetu administracyjnego opracowuje Dyrektor Zarządzający pod nadzorem Zarządu zgodnie z postanowieniami art. 19 ust. 4.
(2)
Wkład każdego członka do budżetu administracyjnego na każdy rok obrotowy jest obliczany proporcjonalnie, według stosunku liczby głosów przysługujących danemu członkowi na dzień zatwierdzenia budżetu administracyjnego na dany rok obrotowy do łącznej liczby głosów wszystkich członków. Jednakże, w przypadku jakiejkolwiek zmiany dotyczącej rozdziału głosów wśród członków zgodnie z postanowieniami art. 13 ust. 5, na początku roku obrotowego, na który ustalane są wkłady, wkłady takie na ten rok zostaną odpowiednio skorygowane. Przy ustalaniu wkładów, głosy każdego członka będą liczone bez uwzględniania zawieszonych praw głosu danego członka lub jakiejkolwiek wynikającej z tego powodu redystrybucji głosów.
(3)
Wstępny wkład każdego członka przystępującego do Organizacji po wejściu w życie niniejszej umowy ustalany jest przez Radę na podstawie posiadanej przez niego liczby głosów oraz okresu pozostającego do końca bieżącego roku obrotowego, jednak ustalenia dotyczące pozostałych członków na bieżący rok obrotowy nie ulegną zmianie.

Wpłata wkładów

(1)
Wpłata wkładów do budżetu administracyjnego na każdy rok obrotowy dokonywana jest w przeliczalnej walucie i należna do zapłaty w pierwszym dniu roku obrotowego.
(2)
W przypadku niedokonania przez członka zapłaty pełnego wkładu do budżetu administracyjnego w terminie sześciu miesięcy od dnia wymagalności, jego prawo głosu, prawo do kandydowania w wyborach do Zarządu oraz prawo do tego, aby jego głosy były oddawane na forum Zarządu, zostaną zawieszone do czasu opłacenia wkładu w pełnej wysokości. Członek taki nie zostanie jednak pozbawiony żadnego z innych przysługujących mu praw ani zwolniony z któregokolwiek ze swoich zobowiązań wynikających z niniejszej umowy - o ile Rada nie zadecyduje inaczej na mocy decyzji podjętej rozdzieloną większością dwóch trzecich głosów.
(3)
Każdy członek, którego prawo głosu zostanie zawieszone na podstawie postanowień ust. 2 niniejszego artykułu lub zgodnie z postanowieniami art. 42, pozostaje mimo wszystko zobowiązany do zapłaty swojego wkładu.

Zobowiązania

(1)
Organizacja, działając w sposób określony w art. 7 ust. 3, nie ma prawa do zaciągania żadnych zobowiązań wykraczających poza zakres niniejszej umowy, ani nie zostanie uznana za upoważnioną przez członków do takiego zaciągania zobowiązań; w szczególności, Organizacja nie ma zdolności zaciągania pożyczek pieniężnych. Wykonując swoje uprawnienia do zawierania umów, Organizacja wprowadzi do swoich umów warunki tego artykułu w sposób zwracający na nie uwagę innych stron zawierających umowy z Organizacją, jednakże niewprowadzenie tych warunków nie spowoduje nieważności danej umowy ani uznania jej za zawartą z przekroczeniem kompetencji (ultra vires).
(2)
Odpowiedzialność członka ograniczona jest do wysokości jego zobowiązań dotyczących wpłat, wyraźnie określonych w niniejszej umowie. Uznaje się, że strony trzecie prowadzące transakcje z Organizacją mają wiedzę na temat postanowień niniejszej umowy dotyczących odpowiedzialności członków.

Badanie i ogłaszanie sprawozdań finansowych

Możliwie jak najszybciej, nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od zamknięcia każdego roku obrotowego, przygotowane zostanie zbadane przez niezależnych rewidentów sprawozdanie określające aktywa, pasywa, przychody i koszty Organizacji za dany rok obrotowy. Sprawozdanie to zostanie przedstawione Radzie do zatwierdzenia na jej najbliższym następnym posiedzeniu.