Art. 33. - Międzynarodowa umowa w sprawie kawy. Londyn.2000.09.28.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.118.815

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 września 2006 r.
Artykuł  33

Usunięcie przeszkód w konsumpcji

(1)
Członkowie uznają za sprawę największej wagi osiągnięcie - możliwie jak najszybciej - możliwie jak najwyższego wzrostu konsumpcji kawy, w szczególności poprzez stopniowe usuwanie wszelkich barier, które mogłyby utrudnić ten wzrost.
(2)
Członkowie uznają, że obecnie funkcjonują środki, które mogą w większym lub mniejszym stopniu szkodzić wzrostowi konsumpcji kawy, w szczególności:
(a)
procedury przywozowe stosujące się do kawy, w tym taryfy preferencyjne i inne, kontyngenty, działania monopoli rządowych i urzędowych agencji skupu oraz inne przepisy administracyjne i praktyki handlowe;
(b)
procedury wywozowe w odniesieniu do bezpośrednich lub pośrednich dotacji oraz inne przepisy administracyjne i praktyki handlowe;
(c)
wewnętrzne uwarunkowania w zakresie handlu oraz krajowe i regionalne przepisy prawne i administracyjne, które mogą wpływać na poziom konsumpcji.
(3)
Mając na uwadze wyżej określone cele oraz postanowienia ust. 4 niniejszego artykułu, członkowie będą dążyć do osiągnięcia ograniczeń środków taryfowych dla kawy lub podejmowania innych działań w celu usunięcia przeszkód na drodze do zwiększenia konsumpcji.
(4)
Uwzględniając swój wspólny interes, członkowie zobowiązują się do poszukiwania środków i sposobów, dzięki którym możliwe będzie stopniowe ograniczanie, a w końcu, tam gdzie to możliwe, wyeliminowanie przeszkód utrudniających wzrost handlu i konsumpcji, o których mowa w ust. 2 niniejszego artykułu, lub które pozwolą na znaczące zmniejszenie skutków występowania takich przeszkód.
(5)
Uwzględniając wszelkie zobowiązania podjęte na mocy postanowień ust. 4 niniejszego artykułu, członkowie będą corocznie informować Radę o wszystkich krokach podjętych w celu wdrożenia postanowień niniejszego artykułu.
(6)
Dyrektor Zarządzający przygotowuje okresowe analizy przeszkód w konsumpcji do oceny przez Radę.
(7)
Rada - w celu wsparcia realizacji celów niniejszego artykułu - może przedstawiać członkom zalecenia, a członkowie przedstawią Radzie, możliwie jak najszybciej, sprawozdania dotyczące kroków podjętych w celu wdrożenia tych zaleceń.