Rozdział 4 - Postanowienia ogólne dotyczące telekomunikacji - Międzynarodowa Konwencja Telekomunikacyjna, Protokół końcowy do Konwencji i Protokoły dodatkowe do Konwencji. Atlantic City.1947.10.02.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.59.460

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1949 r.

ROZDZIAŁ  IV

Postanowienia ogólne dotyczące telekomunikacji

ARTYKUŁ 28
Prawo publiczności do korzystania z międzynarodowej służby telekomunikacyjnej

Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni uznają prawo publiczności do korzystania z urządzeń międzynarodowej służby publicznej dla przesyłania wiadomości. Usługi, opłaty i gwarancje dla każdego rodzaju korespondencji są jednakowe dla wszystkich nadawców, bez prawa pierwszeństwa lub jakiegokolwiek uprzywilejowania.

ARTYKUŁ 29
Zatrzymywanie telekomunikacyj
1.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zastrzegają sobie prawo wstrzymania przesyłki każdego telegramu prywatnego, którego treść mogłaby zagrażać bezpieczeństwu Państwa lub byłaby przeciwna prawu państwowemu, porządkowi publicznemu albo też dobrym obyczajom, z obowiązkiem jednak natychmiastowego powiadomienia urzędu nadawczego o zatrzymaniu telegramu w całości lub też jakiejkolwiek jego części, z wyjątkiem przypadku gdy wysłanie takiego zawiadomienia może się wydawać grożące bezpieczeństwu Państwa.
2.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zastrzegają sobie prawo przerwania każdej prywatnej rozmowy telefonicznej lub prywatnej korespondencji telegraficznej, które wydają się zagrażające bezpieczeństwu Państwa lub przeciwne prawu państwowemu, porządkowi publicznemu lub dobrym obyczajom.
ARTYKUŁ 30
Zawieszenie służby

Każdy Członek lub Członek Stowarzyszony zastrzega sobie prawo zawieszenia międzynarodowej służby telekomunikacyjnej na czas nieokreślony bądź całkowicie, bądź też w pewnych połączeniach i (lub) dla pewnych rodzajów korespondencji w nadawaniu, odbiorze lub tranzycie, zobowiązując się niezwłocznie powiadomić o tym wszystkich pozostałych Członków i Członków Stowarzyszonych za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego.

ARTYKUŁ 31
Odpowiedzialność

Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni nie biorą żadnej odpowiedzialności w stosunku do osób korzystających z międzynarodowej służby telekomunikacyjnej, w szczególności co do roszczeń o odszkodowanie.

ARTYKUŁ 32
Tajemnica korespondencji
1.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zobowiązują się zastosować wszelkie możliwe środki, dające się pogodzić z danym systemem telekomunikacji, celem zapewnienia tajemnicy międzynarodowej korespondencji.
2.
Jednakże zastrzegają oni sobie prawo powiadomienia o treści tej korespondencji kompetentne władze, mając na uwadze umożliwienie stosowania prawodawstwa krajowego lub wykonania umów międzynarodowych, których Członkowie lub Członkowie Stowarzyszeni są stronami.
ARTYKUŁ 33
Zakładanie, eksploatacja i ochrona urządzeń i dróg telekomunikacyjnych
1.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni poczynią wszelkie niezbędne kroki, mające na celu budowę w najlepszych warunkach technicznych dróg i urządzeń niezbędnych dla zapewnienia szybkiego i nieprzerwalnego międzynarodowego ruchu telekomunikacyjnego.
2.
W miarę możliwości drogi te i urządzenia powinny być eksploatowane według najlepszych metod i wzorów, znanych w praktyce służby eksploatacji telekomunikacyj, utrzymywane w stanie zdatnym do użytku i na poziomie postępu naukowego i technicznego.
3.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zapewnią ochronę tych dróg i urządzeń w zasięgu swego prawodawstwa.
4.
Gdy układy specjalne nie stanowią inaczej, każdy z Członków i Członków Stowarzyszonych bierze na siebie konserwację tych międzynarodowych odcinków telekomunikacyjnych, które znajdują się w zasięgu jego władzy.
ARTYKUŁ 34
Powiadomienia o wykroczeniach

Aby ułatwić stosowanie postanowień artykułu 20, Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zobowiązują się powiadamiać się wzajemnie o wykroczeniach przeciwko postanowieniom niniejszej Konwencji i dołączonych do niej Regulaminów.

ARTYKUŁ 35
Opłaty i usługi bezpłatne

Postanowienia, dotyczące opłat telekomunikacyjnych oraz różnych przypadków zwalniania od opłat, ustalają Regulaminy dołączone do niniejszej Konwencji.

ARTYKUŁ 36
Prawo pierwszeństwa telegramów i rozmów państwowych

Z zastrzeżeniem postanowień artykułu 45, telegramy państwowe korzystają z prawa pierwszeństwa w stosunku do innych telegramów, gdy nadawca tego zażąda. Rozmowy telefoniczne państwowe mogą również, na wyraźne żądanie rozmówcy w każdym wypadku, w miarę możliwości, korzystać z prawa pierwszeństwa przed innymi rozmowami telefonicznymi.

ARTYKUŁ 37
Język tajny
1.
Telegramy państwowe jak również telegramy służbowe mogą być redagowane w języku tajnym we wszystkich połączeniach.
2.
Telegramy prywatne w języku tajnym dopuszcza się w obrocie między wszystkimi krajami z wyjątkiem tych, które uprzedzą za pośrednictwem Sekretariatu Generalnego, że nie dopuszczają języka tajnego dla tego rodzaju korespondencji.
3.
Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni, którzy nie dopuszczają telegramów prywatnych w języku tajnym, wychodzących lub przeznaczonych do ich własnego terytorium, powinni zgodzić się jednak na tranzyt tych telegramów, z wyjątkiem wypadku zawieszenia służby, wymienionego w artykule 30.
ARTYKUŁ 38
Sporządzanie i wyrównanie rachunków
1.
Zarządy Członków i Członków Stowarzyszonych oraz uznane prywatne przedsiębiorstwa eksploatacyjne, biorące udział w międzynarodowej służbie telekomunikacyjnej, uzgadniają wysokość swych należności i długów.
2.
Rachunki, dotyczące kredytu i debetu, wymienione w poprzednim paragrafie, sporządza się zgodnie z postanowieniami Regulaminów, dołączonych do niniejszej Konwencji, chyba że strony zainteresowane zawarły odrębne porozumienie w tej sprawie.
3.
Wypłaty z rachunków międzynarodowych uważa się za transakcje bieżące i załatwiane łącznie z bieżącymi zobowiązaniami międzynarodowymi danych krajów, jeżeli Rządy zawarły w tej sprawie porozumienie; gdy nie ma takiego porozumienia lub układów specjalnych, przewidzianych w artykule 40 niniejszej Konwencji, regulowanie rachunków odbywa się zgodnie z Regulaminami.
ARTYKUŁ 39
Jednostka monetarna

Jednostką monetarną, stosowaną przy układaniu taryf dla międzynarodowej korespondencji telekomunikacyjnej i wystawianiu rachunków międzynarodowych, jest frank złoty, mający 100 centymów, o wadze 10/31 grama i próbie 0,900.

ARTYKUŁ 40
Układy specjalne

Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni zastrzegają dla siebie i dla uznanych przez siebie prywatnych przedsiębiorstw eksploatacyjnych oraz dla innych przedsiębiorstw, należycie w tym celu upoważnionych, prawo zawierania układów specjalnych w sprawach telekomunikacyjnych, nie dotyczących ogółu Członków i Członków Stowarzyszonych. Układy te nie powinny jednak kolidować z postanowieniami Konwencji lub dołączonych do niej Regulaminów w sprawach szkodliwych zakłóceń, które mogłyby wyniknąć dla służb radiokomunikacyjnych innych krajów wskutek wykonania tych układów.

ARTYKUŁ 41
Konferencje, umowy i organizacje regionalne

Członkowie i Członkowie Stowarzyszeni, mając na celu załatwianie spraw telekomunikacyjnych, mogących znaleźć rozwiązanie w skali regionalnej, zastrzegają sobie prawo odbywania konferencyj regionalnych, zawierania umów regionalnych i powoływania do życia organizacyj regionalnych. Umowy regionalne nie mogą być jednak sprzeczne z niniejszą Konwencją.