Art. 2. - Międzynarodowa konwencja dotycząca statystyk gospodarczych oraz protokół. Genewa.1928.12.14.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.11.63

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 października 1931 r.
Artykuł  2.

Działy statystyki gospodarczej, przewidziane w artykule poprzednim są następujące:

I. Handel zagraniczny.

a)
Zestawienia roczne i miesięczne dotyczące ilości i wartości przywozu i wywozu.
b)
Zestawienia roczne i, w miarę możności, kwartalne lub, co jest bardziej pożądane, miesięczne, wykazujące tonnaż netto okrętów różnej przynależności państwowej, używanych dla celów handlu zagranicznego, przybywających do portów krajowych lub z nich wypływających.

II. Statystyka zawodowa.

Zestawienia ludności według zawodów, opracowywane w odstępach co najmniej dziesięcioletnich i dotyczące ostatniego roku danego okresu dziesięcioletniego (t. j. roku 1930, 1940, 1950 i. t. d.) lub też roku najbardziej doń zbliżonego.

III. Rolnictwo, hodowla, leśnictwo i rybołówstwo.

A)
Powszechny spis rolny, przeprowadzony, o ile możności, w odstępach dziesięcioletnich, w myśl wskazań Międzynarodowego Instytutu Rolnego i, o ile to możiwe, dotyczący roku przezeń wskazanego.
B)
Zestawienia roczne wykazujące:
1o
Podział powierzchni uprawnej według rodzaju upraw, z wyszczególnieniem, o ile się to okaże możliwe i celowe, zarówno powierzchni zasianej lub zasadzonej, jak również powierzchni, na której dokonano zbiorów oraz
2o
Ilości zebrane z tych upraw.
C)
Zestawienia perjodyczne, o ile możności roczne, stanu liczebnego inwentarza żywego, z wyszczególnieniem, w miarę możności, płci i wieku.
D)
W krajach, dla których produkcja drzewna przedstawia pewne znaczenie gospodarcze, - zestawienia perjodyczne dotyczące zasobów leśnych, z podaniem powierzni zalesionej i, o ile możności, objętości masy drzewnej na pniu, roczny przyrost i roczny wyrąb. Należy wyszczególnić, w miarę możności, poszczególne rodzaje drzew.
E)
W krajach, w których rybołówstwo stanowi poważną i zorganizowaną gałąż życia gospodarczego, - zestawienia roczne zawierające następujące dane: 1o. Ilość wyładowanych produktów najważniejszych rodzajów rybołówstwa morskiego oraz, w miarę możności, rybołówstwa na wodach wewnętrznych; 2o. Przynależność państwowa statków, z których te produkty były wyładowane; 3o. Liczba i rodzaj statków krajowych użytych do połowu; 4o. Liczba osób zatrudnionych na tych statkach.

W razie niemożności dostarczenia zestawień kompletnych, należy wskazać w przybliżeniu, w jakiej mierze są one niezupełne.

IV. Górnictwo i hutnictwo.

Zestawienia (co najmniej roczne) ilości wyprodukowanych tych z pośród poniżej wymienionych minerałów i metali, których produkcja w danym kraju posiada dlań znaczenie:

1)
Minerały niemetaliczne:

Węgiel kamienny (smolny lub antracyt, węgiel brunatny, koks),

Ropa naftowa i gaz ziemny,

Azotany,

Fosforany,

Minerały potasowe,

Siarka.

2)
Minerały metaliczne i metale:

a) Rudy:

Żelazo, Miedź, Aluminium, Ołów, Cyna, Cynk, Mangan, Nikiel.

b) Produkcja surówki (rzeczywista lub szacunkowa):

Żelazo i stal, Miedź, Aluminium, Ołów, Cyna, Cynk, Mangan, Nikiel, Antymon, Wolfram, Molibden, Bismut, Srebro, Złoto, Platyna.

V. Przemysł.

A)
Zestawienia statystyczne, regularnie opracowywane, o ile możności, co najmniej w odstępach dziesięcioletnich, dotyczące:
a)
Zakładów przemysłowych lub przynajmniej ważniejszych z pośród nich i
b)
O ile możności, zakładów handlowych.

Statystyki powyższe mogą być sporządzone bądź samoistnie bądź też łącznie ze spisem ludności lub spisem produkcji przemysłowej; zawierać będą specjalnie:

1o. Dla wszystkich tych zakładów - liczbę osób zatrudnionych obojga płci i, w miarę możności, podział ich na kategorje zawodowe oraz na dorosłych i młodocianych, ze wskazaniem granicy wiekowej przyjętej dla każdej z tych kategoryj.

Należy również oszacować, o ile to będzie możliwe, liczbę osób zatrudnionych w zakładach niespisanych.

2o. Dla zakładów przemysłowych - nominalną moc zmontowanych silników podstawowych, z wyszczególnieniem, o ile to możliwe: I) silników parowych; II) silników spalinowych - ze spalaniem wewnętrznem i wybuchowych; III) silników wodnych, oraz nominalną moc zmontowanych silników elektrycznych ze wskazaniem, czy energja elektryczna wytwarzana jest na miejscu, czy też dostarczana jest z zewnątrz. W każdej kategorji należy wyodrębnić, o ile to możliwe, silniki stale używane oraz silniki nieczynne lub zapasowe.

B)
Zestawienia produkcji przemysłowej możliwie najpełniejsze, jakie można będzie opracować w danym kraju z dostatecznym stopniem dokładności.
C)
Serje statystyczne podające w stałych odstępach czasu, o ile to możliwe dla okresów kwartalnych lub jeszcze lepiej - miesięcznych, zmiany w uruchomieniu najbardziej reprezentacyjnych gałęzi przemysłu, bądź w liczbach bezwzględnych, bądź w liczbach względnych w stosunku do okresu przyjętego za podstawę porównań.

VI. Wskaźniki cen.

Wskaźniki:

a)
Wyrażające ogólny ruch cen hurtowych, ustalane i ogłaszane miesięcznie;
b)
Wyrażające ogólny ruch kosztów utrzymania, ustalane i ogłaszane przynajmniej kwartalnie.

Wskaźniki kosztów utrzymania mogą być obliczone dla jednego miasta lub dla kilku miast najbardziej charakterystycznych; mogą być one traktowane odrębnie lub też łącznie.

W każdem wydawnictwie publikującem wskaźniki należy podać krótkie oficjalne wyjaśnienie, dotyczące artykułów, których ceny służyły za podstawę do obliczania wskaźników, oraz metod przyjętych przy ich obliczaniu.

Prócz wskaźników, należy również o ile możności podawać ceny hurtowe najważniejszych towarów dla tych samych okresów, w wartościach bezwzględnych lub względnych.