Rozdział 7 - Mianowanie żołnierzy pełniących służbę przygotowawczą - Mianowanie na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.307 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2020 r.

Rozdział  7

Mianowanie żołnierzy pełniących służbę przygotowawczą

§  29. 
1. 
Na zakończenie służby przygotowawczej komendant szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia, w którym żołnierz był szkolony na potrzeby korpusu oficerów albo podoficerów i zdał egzamin na:
1) 62
 oficera, mianuje na stopień kaprala (mata), z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na stopień oficerski, po odbyciu ćwiczeń wojskowych w wymiarze, o którym mowa w § 22 pkt 3 lit. c;
2)
podoficera, mianuje na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza), z jednoczesnym przeznaczeniem żołnierza do mianowania na stopień podoficerski, po odbyciu ćwiczeń wojskowych w wymiarze, o którym mowa w § 20 ust. 2.
2. 
Egzamin, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest równoznaczny z egzaminem, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3. 
Żołnierz pełniący służbę przygotowawczą w ramach kształcenia na potrzeby korpusu oficerów może być mianowany na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) przez komendanta szkoły wojskowej lub ośrodka szkolenia, nie wcześniej niż po upływie połowy okresu służby przygotowawczej, za uzyskiwanie pozytywnych wyników w szkoleniu i dyscyplinie.
§  30. 
Do mianowania, o którym mowa w § 29, uprawniony jest komendant szkoły wojskowej (ośrodka szkolenia) zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego co najmniej pułkownika (komandora), a w przypadku gdy stopień etatowy zajmowanego stanowiska służbowego jest niższy - jego przełożeni posiadający takie uprawnienia.
62 § 29 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2020 r.