Rozdział 3 - Mianowanie żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe - Mianowanie na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.307 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2020 r.

Rozdział  3

Mianowanie żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe

§  12. 
1. 
Na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) może być mianowany żołnierz, który osiągnął bardzo dobre wyniki w wykonywaniu zadań służbowych oraz dyscyplinie wojskowej i zdał egzamin kończący pierwsze sześć tygodni przeszkolenia wojskowego.
2. 
Na stopień kaprala (mata) mianuje się żołnierza, który zdał egzamin końcowy z przeszkolenia wojskowego, z dniem ukończenia tego przeszkolenia.
3. 
Przez egzamin, o którym mowa w ust. 2, należy rozumieć egzamin określony w art. 76 ust. 9 pkt 1 ustawy.
4. 
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występuje przełożony żołnierza zajmujący stanowisko służbowe co najmniej dowódcy kompanii (równorzędne).
5. 
Wniosek o mianowanie, o którym mowa w ust. 4, przedstawia się drogą służbową przełożonemu uprawnionemu do mianowania na dany stopień wojskowy.
6.  18
 Mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy następuje decyzją przełożonego uprawnionego do mianowania na dany stopień wojskowy.
§  13. 
1. 
Do mianowania na stopień wojskowy starszego szeregowego (starszego marynarza) i kaprala (mata) jest uprawniony dowódca jednostki wojskowej, na ewidencji której znajduje się żołnierz, zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika.
2. 
W przypadku gdy dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w ust. 1, nie posiada uprawnień do mianowania, właściwym do mianowania jest przełożony tego dowódcy posiadający te uprawnienia.
18 § 12 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 2019 r. (Dz.U.2019.158) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lutego 2019 r.