Rozdział 2 - Mianowanie żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową - Mianowanie na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.307 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2020 r.

Rozdział  2

Mianowanie żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową

§  9. 
1. 
Żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową może być mianowany na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) z dniem zwolnienia z tej służby i przeniesienia do rezerwy.
2. 
Na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) można mianować szeregowego (marynarza), który:
1) 17
 posiada wykształcenie co najmniej podstawowe lub gimnazjalne oraz przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje (uprawnienia) niezbędne dla potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "Siłami Zbrojnymi";
2)
w czasie służby wojskowej osiągnął co najmniej dobre wyniki w szkoleniu i wykonywaniu zadań służbowych oraz dyscyplinie wojskowej.
§  10. 
1. 
Z wnioskiem o mianowanie na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) występuje przełożony żołnierza, od szczebla co najmniej dowódcy kompanii (równorzędnego).
2. 
Wniosek o mianowanie, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się drogą służbową przełożonemu uprawnionemu do mianowania.
§  11. 
1. 
Do mianowania na stopień wojskowy starszego szeregowego (starszego marynarza) jest uprawniony dowódca jednostki wojskowej, na ewidencji której znajduje się żołnierz, zajmujący stanowisko służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika.
2. 
W przypadku gdy dowódca jednostki wojskowej, o którym mowa w ust. 1, nie posiada uprawnień do mianowania, właściwym do mianowania jest przełożony tego dowódcy posiadający te uprawnienia.
3. 
Mianowanie na stopień wojskowy starszego szeregowego (starszego marynarza) następuje decyzją przełożonego uprawnionego do mianowania na ten stopień.
17 § 9 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2020 r.