Rozdział 5 - Mianowanie żołnierzy odbywających okresową służbę wojskową - Mianowanie na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.65.548

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2009 r.

Rozdział  5

Mianowanie żołnierzy odbywających okresową służbę wojskową

§  17.
1.
Żołnierz odbywający okresową służbę wojskową może być w czasie odbywania tej służby mianowany na kolejny wyższy stopień wojskowy.
2.
Mianowanie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić nie wcześniej niż po odbyciu trzech miesięcy okresowej służby wojskowej.
§  18.
Organami właściwymi do mianowania na stopnie wojskowe starszego szeregowego (starszego marynarza) i w korpusie podoficerskim są:
1)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódca rodzaju Sił Zbrojnych, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Szef Służby Wywiadu Wojskowego, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, Dowódca Garnizonu Warszawa, dowódca dywizji, flotylli lub brygady niewchodzącej w skład dywizji, komendant uczelni wojskowej oraz dowódca zajmujący równorzędne lub wyższe stanowisko służbowe - do stopnia starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki) włącznie w podległych jednostkach wojskowych;
2)
dowódca brygady wchodzącej w skład dywizji, dowódca pułku oraz dowódca zajmujący równorzędne stanowisko służbowe - do stopnia starszego sierżanta (starszego bosmana) włącznie w podległej jednostce wojskowej.
§  19.
Na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) można mianować szeregowego (marynarza), który:
1)
posiada co najmniej wykształcenie gimnazjalne i przygotowanie zawodowe lub kwalifikacje (uprawnienia) przydatne dla Sił Zbrojnych;
2)
w czasie odbywania okresowej służby wojskowej osiąga bardzo dobre wyniki w szkoleniu i wykonywaniu zadań służbowych oraz dyscyplinie wojskowej.
§  20.
Na kolejny wyższy stopień wojskowy może być mianowany żołnierz, który spełnia warunki określone w art. 76 ust. 10 ustawy oraz gdy od jego poprzedniego mianowania upłynął co najmniej jeden rok. Mianowanie to może nastąpić na stopień nie wyższy niż stopień etatowy stanowiska służbowego.
§  21.
1.
Z wnioskiem o mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy występują:
1)
na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) i stopnie wojskowe w korpusie podoficerskim - przełożony żołnierza zajmujący stanowisko służbowe co najmniej dowódcy kompanii (równorzędnego);
2)
na stopnie wojskowe w korpusie oficerskim - dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa okresową służbę wojskową.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się drogą służbową przełożonemu uprawnionemu do mianowania na dany stopień wojskowy.
3.
Mianowanie na kolejny wyższy stopień wojskowy następuje decyzją przełożonego uprawnionego do mianowania na dany stopień wojskowy.