Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Mianowanie na stopnie wojskowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.65.548

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2009 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki, tryb i sposób mianowania na stopnie wojskowe, na które mogą mianować Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej albo Minister Obrony Narodowej, oraz stopnie wojskowe, na które mogą mianować organy wojskowe, o których mowa w art. 76 ust. 3 i 7 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", a także wzór wniosku o mianowanie.
§  2.
Mianowanie żołnierzy rezerwy i osób, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1-4 ustawy, następuje z okazji świąt państwowych: Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego i Narodowego Święta Niepodległości.
§  3.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
żołnierzy:
a)
zasadniczej służby wojskowej,
b)
nadterminowej zasadniczej służby wojskowej,
c)
odbywających przeszkolenie wojskowe,
d)
okresowej służby wojskowej,
e)
rezerwy,
f)
pełniących czynną służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
2)
studentów wyższych szkół morskich odbywających zajęcia wojskowe;
3)
osób oraz żołnierzy rezerwy podlegających mianowaniu w przypadkach, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1-4 ustawy.
§  4.
1.
Warunkiem mianowania na wyższy stopień wojskowy jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji wojskowych oraz pozytywnej opinii służbowej lub zasług, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1-4 ustawy.
2.
W przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, powiadamia o tym niezwłocznie przełożonego uprawnionego do mianowania na dany stopień wojskowy.
3.
Organ uprawniony do mianowania na dany stopień wojskowy stwierdza nieważność decyzji o mianowaniu osoby, wobec której zaistniały okoliczności, o których mowa w ust. 2.
§  5.
1.
Mianowanie na wyższy stopień wojskowy następuje na wniosek uprawnionego organu.
2.
We wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1, § 15 ust. 3, § 21 ust. 1, § 28 ust. 1, § 31 ust. 1, § 36 oraz § 37, zamieszcza się następujące dane osobowe:
1)
nazwisko;
2)
imię (imiona);
3)
imię ojca;
4)
numer ewidencyjny PESEL;
5)
nazwę stowarzyszenia;
6)
miejsce pracy oraz zajmowane stanowisko;
7)
wojskową komendę uzupełnień właściwą dla miejsca zamieszkania żołnierza rezerwy lub osoby niepodlegającej obowiązkowi służby wojskowej;
8)
posiadany stopień wojskowy (nr i data decyzji, nazwa organu wydającego);
9)
okresy odbywania ćwiczeń wojskowych oraz okresowej służby wojskowej (dokładna data odbywania ćwiczeń wojskowych (kursów) lub służby okresowej w posiadanym stopniu wojskowym wraz z nazwą stanowiska (kursu) oraz łączną liczbą dni, nr i data rozkazu);
10)
wykształcenie - wykonywany zawód (nazwa szkoły/uczelni, data jej ukończenia, staż pracy w zawodzie);
11)
tytuły i stopnie naukowe i zawodowe;
12)
stopień etatowy i nazwa stanowiska, na które żołnierz rezerwy posiada przydział mobilizacyjny, pracowniczy przydział mobilizacyjny lub przydział organizacyjno-mobilizacyjny lub przewiduje się nadanie mu takiego przydziału (wraz z pełną nazwą jednostki wojskowej);
13)
wyszkolenie wojskowe;
14)
ocenę ogólną z egzaminu na oficera albo podoficera;
15)
poziom znajomości języków obcych;
16)
kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej (data orzeczenia);
17)
opinię upoważnionych organów wojskowych;
18)
pisemne uzasadnienie wniosku.
3.
Wzór wniosku o mianowanie na stopień wojskowy określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Żołnierzowi mianowanemu na wyższy stopień wojskowy wręcza się akt mianowania. W przypadku śmierci tego żołnierza akt mianowania wręcza się najbliższemu członkowi jego rodziny.
2.
Akt mianowania sporządza organ, który mianował żołnierza.
3.
W przypadku mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika (podporucznika marynarki) oraz na stopień pułkownika (komandora) akt mianowania sporządza dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
4.
W przypadku mianowania żołnierza rezerwy na wyższy stopień wojskowy przez Ministra Obrony Narodowej akt mianowania sporządza szef wojewódzkiego sztabu wojskowego.
5.
Akt mianowania wręcza żołnierzowi organ uprawniony do mianowania lub wojskowy komendant uzupełnień, szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ wojskowy uprawniony do mianowania, albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania.
6.
Wręczenia aktu mianowania dokonuje się w sposób uroczysty.
§  7.
1.
Osobie niepodlegającej obowiązkowi służby wojskowej mianowanej na wyższy stopień wojskowy akt mianowania wręcza:
1)
wojskowy komendant uzupełnień, a w przypadku oficerów mianowanych na stopień wojskowy od stopnia porucznika (porucznika marynarki) do stopnia pułkownika (komandora) - szef wojewódzkiego sztabu wojskowego lub żołnierz zawodowy upoważniony przez organ wojskowy uprawniony do mianowania;
2)
attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy);
3)
w przypadku mianowania na stopień wojskowy podporucznika (podporucznika marynarki) oraz stopnie oficerskie generałów (admirałów) - organ wojskowy uprawniony do mianowania lub organ przez niego upoważniony.
2.
W przypadku śmierci osoby mianowanej akt ten wręcza się najbliższemu członkowi jej rodziny.
3.
Wręczenia aktu mianowania dokonuje się w sposób uroczysty.
§  8.
1.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, po podpisaniu decyzji o mianowaniu przez organ do tego uprawniony, niezwłocznie przesyła wyciąg z tej decyzji do podmiotów, o których mowa w § 28 ust. 2, § 36 i § 37, jeżeli występowały one z wnioskiem o mianowanie.
2.
W przypadku mianowania żołnierzy rezerwy, o których mowa w § 22 ust. 1, na pierwszy i kolejny stopień wojskowy w korpusie oficerów wyciąg z decyzji o mianowaniu przesyłany jest do szefa komórki organizacyjnej Sztabu Generalnego Wojska Polskiego właściwej do spraw kadrowo-mobilizacyjnych.
3.
W przypadku odmowy mianowania przez uprawniony organ żołnierzy rezerwy i osób, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1-4 ustawy, dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr informuje o podjętej decyzji podmioty, o których mowa w § 28 ust. 2, § 36 i § 37.