§ 4. - Metody pobierania prób materiału siewnego i okres ich przechowywania oraz metody dokonywania oceny materiału siewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.55.363

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 2007 r.
§  4.
1.
Ocena polowa plantacji nasiennej jest dokonywana w sposób umożliwiający stwierdzenie, czy podczas wegetacji roślin zostały spełnione warunki niezbędne do wyprodukowania wysokiej jakości materiału siewnego danego gatunku i odmiany oraz czy stan plantacji odpowiadał wymaganiom szczegółowym dotyczącym wytwarzania oraz jakości materiału siewnego, określonym w odrębnych przepisach3), zwanym dalej "wymaganiami szczegółowymi".
2.
Ocena polowa plantacji nasiennej składa się z kilku ocen stanu plantacji, w zależności od gatunku i kategorii ocenianego materiału siewnego.
3.
Ocena stanu plantacji jest dokonywana w sposób umożliwiający sprawdzenie w szczególności:
1)
izolacji przestrzennej i przedplonu dla ocenianego gatunku, określonych w wymaganiach szczegółowych;
2)
tożsamości i czystości odmianowej;
3)
występowania na plantacji organizmów kwarantannowych;
4)
etykiet każdej partii materiału siewnego użytego do siewu lub wysadzenia, których numery wpisuje się do arkusza oceny polowej;
5)
poziomu agrotechniki i ogólnego stanu plantacji;
6)
wyrównania i stanu rozwoju roślin, przy czym niska obsada roślin na plantacji nie powoduje jej dyskwalifikacji, z wyłączeniem plantacji nasiennej ziemniaka;
7)
stanu porażenia plantacji przez choroby i szkodniki inne niż organizmy kwarantannowe;
8)
stanu zachwaszczenia, w tym występowania chwastów, których nasiona są trudne do odczyszczenia w trakcie procesów technologicznych;
9)
występowania na plantacji innych gatunków roślin uprawnych;
10)
stopnia porażenia plantacji ziemniaka chorobami, zgodnie z wymaganiami szczegółowymi.
4.
Poszczególne oceny stanu plantacji nasiennej są dokonywane w wyznaczonych terminach, w zależności od określonej fazy rozwoju roślin.
5.
Oceny stanu plantacji nasiennej dokonuje się na jednostkach kwalifikacyjnych, którymi są określone powierzchnie kontrolne lub określona liczba roślin.
6.
Jednostki kwalifikacyjne, o których mowa w ust. 5, wyznacza się w taki sposób, aby reprezentowały całą powierzchnię plantacji nasiennej poddanej ocenie polowej.
7.
Jeżeli dokonuje się oceny polowej roślin warzywnych w celu uznania materiału siewnego w kategorii standard, to stosuje się metody oceny oraz wymagania szczegółowe określone dla materiału siewnego kategorii kwalifikowany.