Art. 9. - Litwa-Polska. Umowa o ustanowieniu Bałtyckiego Funkcjonalnego Bloku Przestrzeni Powietrznej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Litewską. Wilno.2012.07.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.479

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2014 r.
Artykuł  9

Zobowiązania Umawiających się Stron

1.
Aby osiągnąć cel Bałtyckiego FAB Umawiające się Strony zobowiązują się do współpracy i podejmowania odpowiednich środków, zgodnie ze swoimi przepisami prawa krajowego, w szczególności w następujących obszarach:
1)
projektowania i wykorzystania przestrzeni powietrznej;
2)
harmonizacji przepisów i procedur;
3)
zapewniania służb ANS;
4)
współpracy cywilno-wojskowej;
5)
opłat;
6)
nadzoru nad ANSP;
7)
skuteczności działania;
8)
zasad sprawowania zarządu w Bałtyckim FAB.
2.
Umawiające się Strony zapewniają wdrożenie niniejszej Umowy.
3.
Aby osiągnąć cel Bałtyckiego FAB Umawiające się Strony:
1)
wdrażają decyzje podejmowane przez Radę i Zarząd Bałtyckiego FAB,
2)
działają w dobrej wierze i dokładają najwyższej staranności w celu ustanowienia lub zmiany niezbędnych przepisów prawa krajowego i regulacji, zasad i procedur przy uwzględnieniu ogólnych ram określonych niniejszą Umową;
3)
współpracują w celu zharmonizowania istotnych krajowych przepisów i procedur mających znaczenie dla Bałtyckiego FAB i regularnie wzajemnie się konsultują celem zidentyfikowania różnic pomiędzy poszczególnymi systemami prawa, przepisami, procedurami oraz regulacjami mającymi wpływ na Bałtycki FAB, w taki sposób, aby dążyć do zapewnienia możliwej do zrealizowania zgodności.
4.
Umawiające się Strony zapewniają, że wszelkie różnice, które pozostają albo zaistnieją nie będą w żaden sposób zagrażały albo wpływały negatywnie na bezpieczeństwo lotów albo efektywność zapewnienia służb w Bałtyckim FAB.
5.
Umawiające się Strony zapewniają, że wdrożenie niniejszej Umowy nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na bezpieczne i efektywne przeprowadzanie operacji, ćwiczeń oraz szkolenia wojskowego.