Rozdział 3 - Wymagania zdrowotne, fizyczne i psychiczne, zakres badań lekarskich i psychologicznych oraz sposób oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o licencję maszynisty albo o zachowanie jej ważności oraz tryb orzekania o tej zdolności - Licencja maszynisty.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2574

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 grudnia 2022 r.

Rozdział  3

Wymagania zdrowotne, fizyczne i psychiczne, zakres badań lekarskich i psychologicznych oraz sposób oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o licencję maszynisty albo o zachowanie jej ważności oraz tryb orzekania o tej zdolności

§  10. 
Wymagania zdrowotne, fizyczne i psychiczne, jakie powinny spełniać osoby ubiegające się o licencję maszynisty albo o zachowanie jej ważności, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Przed rozpoczęciem badania lekarskiego lekarz zatrudniony w podmiocie wpisanym na listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych oraz orzekania, o której mowa w art. 22a ust. 1 pkt 3 ustawy, zwany dalej "lekarzem uprawnionym", sprawdza tożsamość osoby zgłaszającej się na to badanie.
2. 
Lekarz uprawniony przeprowadza badanie lekarskie samodzielnie, uwzględniając wyniki badań specjalistycznych i pomocniczych oraz ocenę psychologicznej przydatności zawodowej dokonaną przez psychologa.
3. 
Lekarz uprawniony odmawia wykonania badania lekarskiego i uzgadnia z osobą zgłaszającą się na badanie lekarskie nowy termin, jeżeli osoba ta zgłosiła się na badanie lekarskie bezpośrednio po ukończeniu pracy lub jej stan nie pozwala na prawidłową ocenę spełniania wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych.
4. 
Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio przy przeprowadzaniu oceny psychologicznej przydatności zawodowej dokonywanej przez psychologa.
§  12. 
1. 
Dla osób ubiegających się o licencję maszynisty albo o zachowanie jej ważności przeprowadza się:
1)
ogólne badanie lekarskie ze szczególnym uwzględnieniem oceny:
a)
stanu układu krążenia i układu oddechowego,
b)
stanu psychicznego,
c)
sprawności narządu ruchu;
2)
badanie:
a)
narządu wzroku przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie okulistyki,
b)
narządu słuchu i równowagi oraz aparatu głosowego, z uwzględnieniem audiogramu, przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie otorynolaryngologii,
c)
układu nerwowego przez lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie neurologii,
d)
psychologicznej przydatności zawodowej przez psychologa, z uwzględnieniem:
czynników ryzyka zawodowego,
szczególnych wymogów sprawności psychicznych w transporcie kolejowym,
metodyki badań psychologicznych,
e)
krwi, w tym:
morfologii z rozmazem,
glikemii na czczo,
aminotransferazy,
gamma-glutamylotranspeptydazy,
f)
ogólne moczu,
g)
elektrokardiograficzne w spoczynku,
h)
radiologiczne klatki piersiowej,
i)
w kierunku substancji psychotropowych i nadużywania alkoholu;
3)
inne badanie diagnostyczne i specjalistyczne, jeżeli są niezbędne do oceny zdolności fizycznej i psychicznej badanego.
2. 
Wyniki badań laboratoryjnych, z wyjątkiem badania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. e tiret drugie, uznaje się za miarodajne, jeżeli od dnia ich wykonania minęło nie więcej niż 6 miesięcy, a w przypadku badania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. h, nie więcej niż 48 miesięcy, o ile nie zachodzą okoliczności uzasadniające ich ponowne wykonanie.
§  13. 
1. 
Lekarz uprawniony sporządza orzeczenie lekarskie potwierdzające spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji maszynisty albo zachowania jej ważności albo stwierdzające brak ich spełnienia, w dwóch egzemplarzach, które przekazuje osobie badanej.
2. 
Wzór orzeczenia lekarskiego potwierdzającego spełnienie wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji maszynisty albo zachowania jej ważności albo stwierdzającego brak ich spełnienia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  14. 
1. 
W przypadku spełnienia wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych lekarz uprawniony wyznacza w orzeczeniu lekarskim termin kolejnego badania lekarskiego.
2. 
Jeżeli termin kolejnego badania lekarskiego został wyznaczony na dzień przypadający przed upływem okresu, o którym mowa w art. 22 ust. 2d pkt 1 lub 2 ustawy, lekarz uprawniony wpisuje do dokumentacji medycznej uzasadnienie wyznaczenia takiego terminu.
§  15. 
1. 
Osoba badana, która nie zgadza się z treścią wydanego orzeczenia lekarskiego, może wystąpić w terminie 7 dni od dnia jego wydania, za pośrednictwem lekarza uprawnionego, który wydał to orzeczenie, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego w podmiocie wpisanym na listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych oraz orzekania, o której mowa w art. 22a ust. 1 pkt 3 ustawy, w którym przeprowadzono to badanie.
2. 
Ponowne badanie lekarskie przeprowadza się nie później niż w terminie 21 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Do przeprowadzenia ponownego badania lekarskiego stosuje się przepisy § 11 ust. 1-3 i § 12-14.
4. 
Orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne.