Rozdział 2 - Badania wstępne. - Lekarskie badania profilaktyczne pracowników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.14.88

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1968 r.

Rozdział  2.

Badania wstępne.

§  3.
Badaniom wstępnym podlegają kandydaci do pracy, a także pracownicy, którzy mają być zatrudnieni na stanowisku pracy, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub uciążliwe w większym stopniu lub innego rodzaju niż na dotychczas zajmowanym przez tego pracownika stanowisku.
§  4.
1.
Badania wstępne obejmują:
1)
ogólne badania lekarskie, w tym również badanie stanu uzębienia,
2)
badanie radiofotograficzne płuc, a tylko w razie niemożności jego wykonania - prześwietlenie płuc, jeżeli badana osoba nie przedstawia wyników takiego badania (prześwietlenia) wykonanego w okresie 6 miesięcy przed datą badania wstępnego,
3)
badania pomocnicze i specjalistyczne w zakresie niezbędnym do wydania orzeczenia, jeżeli osoba badana nie przedstawia wyników takich badań wykonanych w okresie 3 miesięcy przed datą badania wstępnego.
2.
Lekarz w uzasadnionych przypadkach może zarządzić badanie radiofotograficzne płuc lub badania pomocnicze i specjalistyczne również wtedy, gdy osoba badana przedstawi wyniki takich badań wykonanych przed upływem terminów określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.
§  5.
1.
Skierowanie na badanie wstępne wydaje zakład pracy.
2.
Zakład pracy w skierowaniu na badanie wstępne powinien dokładnie określić miejsce pracy lub komórkę organizacyjną oraz stanowisko pracy, na którym kandydat ma być zatrudniony. Zakład pracy może określić w skierowaniu dwa lub więcej stanowiska pracy w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu.
3.
Do skierowania zakład pracy obowiązany jest dołączyć kartę informacyjną, jeżeli kandydat do pracy pozostawał uprzednio pod opieką zakładu określonego w § 2 ust. 1.
§  6.
1.
Zakład społeczny służby zdrowia przeprowadzający badanie wstępne wydaje orzeczenie stwierdzające albo brak przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku określonym w skierowaniu, albo istnienie przeciwwskazań do podjęcia takiej pracy.
2.
Jeżeli w skierowaniu zakład pracy podał dwa lub więcej stanowiska pracy, w orzeczeniu należy:
1)
wskazać stanowisko lub stanowiska, na których badany może być zatrudniony, albo
2)
podać, że na żadnym ze stanowisk wskazanych w skierowaniu kandydat nie może być zatrudniony ze względu na przeciwwskazania.
3.
Wyniki badań wstępnych powinny być wpisane do dokumentacji lekarskiej zakładu społecznego służby zdrowia przeprowadzającego te badania, a treść orzeczenia wpisuje się na skierowaniu wydanym przez zakład pracy.
4.
Skierowanie zawierające treść orzeczenia zakład pracy jest obowiązany włączyć do akt personalnych osoby, która została przyjęta do pracy.