§ 3. - Leczenie substytucyjne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.368

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 marca 2013 r.
§  3.
1.
Do udziału w programie kwalifikuje pacjenta kierownik programu lub upoważniony przez niego lekarz wykonujący zadania w programie, jeżeli pacjent spełnia łącznie następujące warunki:
1)
jest uzależniony od opioidów;
2)
ukończył 18 lat;
3)
wyraził zgodę na podjęcie leczenia w ramach programu i przestrzeganie jego wymagań.
2.
Kierownik programu lub upoważniony przez niego lekarz wykonujący zadania w programie może zakwalifikować do programu pacjenta niespełniającego warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jeżeli przemawiają za tym ważne względy zdrowotne. W takim przypadku zgodę, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może wyrazić przedstawiciel ustawowy pacjenta na zasadach określonych w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159 i 742).
3.
Kierownik programu lub upoważniony przez niego lekarz wykonujący zadania w programie może wyłączyć z programu pacjenta, w szczególności gdy:
1)
trzykrotne kolejne, wykonane w odstępach minimum 6-dniowych, badania płynów ustrojowych, w szczególności moczu, potwierdzają przyjmowanie innych niż stosowane w leczeniu środków odurzających lub substancji psychotropowych;
2)
pięciokrotne, wykonane w ciągu 6 miesięcy, w odstępach minimum 6-dniowych, badania płynów ustrojowych, w szczególności moczu, potwierdzają przyjmowanie innych niż stosowane w leczeniu środków odurzających lub substancji psychotropowych;
3)
pacjent odmawia poddania się badaniu, o którym mowa w § 7;
4)
pacjent stosuje przemoc psychiczną lub fizyczną wobec innych pacjentów lub personelu;
5)
pacjent przekazuje środek substytucyjny innym osobom.