Rozdział 2 - Łączność pocztowa. - Łączność.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.12.71

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.

Rozdział  II.

Łączność pocztowa.

Wyłącznym prawem Państwa jest:

1)
przyjmowanie, przesyłanie i doręczanie korespondencji pisemnej zamkniętej i otwartej w obrocie pocztowym krajowym i zagranicznym,
2)
przyjmowanie zamówień na dostawę (prenumeratę) krajowych i zagranicznych czasopism oraz ich rozpowszechnianie w kraju (kolportaż).
1.
Prawo wyłączności, o którym mowa w art. 11 pkt 1, nie obejmuje rozprowadzania korespondencji pochodzącej od urzędu lub jednostki gospodarki uspołecznionej oraz zbierania korespondencji dla określonego urzędu lub jednostki gospodarki uspołecznionej.
2.
Prawo wyłączności, o którym mowa w art. 11 pkt 2, nie obejmuje Dziennika Ustaw, Monitora Polskiego oraz wszystkich dzienników urzędowych.
1.
Prawo wyłączności określone w art. 11 wykonuje Minister Łączności przez zakłady łączności lub inne podległe mu jednostki.
2.
W obrocie z zagranicą prawo wyłączności, o którym mowa w art. 11 pkt 2, wykonuje Minister Handlu Zagranicznego.
3.
Prawo wyłączności, o którym mowa w art. 11 pkt 2, co do prenumeraty i kolportażu w wojsku fachowych czasopism wojskowych, jak również innych czasopism w zakresie określonym przez Ministra Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Łączności - wykonują jednostki podległe Ministrowi Obrony Narodowej względnie Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
4.
Rada Ministrów może uchylić wyłączne prawo Państwa przyjmowania zamówienia na dostawę (prenumeratę) niektórych krajowych i zagranicznych czasopism oraz ich rozpowszechniania w kraju (kolportaż).

Zainteresowani ministrowie mogą dla określonych celów tworzyć odrębne służby pocztowe. Zakres działania tych służb określają właściwi ministrowie w porozumieniu z Ministrem Łączności.

Minister Łączności w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami może rozszerzyć działalność zakładów łączności na wykonywanie innych czynności niż określone w art. 11.

1.
Od opłat pocztowych wolne są:
1)
przesyłki pocztowe jeńców wojennych, osób internowanych lub traktowanych na równi z jeńcami albo przeznaczone dla jeńców lub tychże osób w granicach ustalonych w pocztowych umowach międzynarodowych,
2)
przesyłki poczty polowej,
3)
przesyłki szeregowców i podoficerów w służbie czynnej z wyjątkiem podoficerów nadterminowych - w ilości dwóch zwykłych listów do wagi 20 g każdy lub dwóch zwykłych kartek pocztowych miesięcznie,
4)
przez cały okres odbywania zasadniczej służby wojskowej - jedna paczka ubraniowa szeregowca lub podoficera zasadniczej służby wojskowej wysłana przez niego z jednostki wojskowej do rodziny oraz jedna paczka wysłana przez rodzinę tego żołnierza do jednostki wojskowej,
5)
paczki z podarunkami dla żołnierzy wysyłane przez zakłady pracy i organizacje społeczne,
6)
druki dla ociemniałych.
2.
Rada Ministrów może zwolnić od opłat pocztowych inne przesyłki oprócz wymienionych w ust. 1.
3.
Sposób korzystania ze zwolnień przewidzianych w ust. 1 i 2 określi Minister Łączności w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
1.
Minister Łączności ma wyłączne prawo wydawania znaczków pocztowych i druków pocztowych oraz określanie ich wartości nominalnej.
2.
Minister Łączności może zezwalać korzystającym z usług poczty na wydawanie druków pocztowych dla ich wyłącznych potrzeb.

Przesyłek pocztowych nie można ze skutkiem prawnym obciążać zastawem ani zająć z wyjątkiem przypadków prawem przewidzianych.

1.
Zakładom łączności przysługuje prawo zastawu na przesyłkach pocztowych z tytułu opłat i dopłat pocztowych oraz innych wydatków obciążających przesyłki pocztowe.
2.
Sposób wykonywania prawa zastawu, o którym w ust. 1, ustala Minister Łączności.
3.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania w przypadku, gdy odbiorcą przesyłki pocztowej jest instytucja państwowa lub jednostka gospodarki uspołecznionej.

Uszkodzone przesyłki pocztowe z wyjątkiem korespondencji zamkniętej, jak również niedoręczalne przesyłki pocztowe mogą być otwierane przez zakłady łączności w trybie określonym przez Ministra Łączności, który normuje sposób postępowania z tymi przesyłkami.

1.
Przedsiębiorstwa wykonujące publiczny regularny transport lądowy, wodny lub lotniczy obowiązane są z zastrzeżeniem art. 22 przewozić na warunkach odpłatności przesyłki pocztowe w przeznaczonych na ten cel pomieszczeniach oraz dostarczać zakładom łączności na swych stacjach i w portach potrzebnych im pomieszczeń i urządzeń, jak również zapewniać pracownikom zakładów łączności wolny dostęp do miejsca przeładunku przesyłek pocztowych.
2.
W szczególności przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 obowiązane są:
1)
przewozić przesyłki pocztowe pod dozorem pracowników przedsiębiorstwa lub zakładu łączności na warunkach określonych przez właściwych ministrów,
2)
zapewnić zakładom łączności dojazdy i dostępy do miejsc pracy na stacjach i w portach,
3)
wyznaczyć własnych pracowników do pełnienia służby pocztowej w obrębie stacji lub portu, o ile interesy przedsiębiorstwa na to zezwalają,
4)
ustalać rozkłady jazdy w porozumieniu z zakładami łączności z uwzględnieniem potrzeb łączności pocztowej, o ile interesy przedsiębiorstwa na to pozwalają,
5)
w odniesieniu do przedsiębiorstw transportu samochodowego - urządzać w pojazdach mechanicznych w miarę możliwości oddzielne schowki dla przewozu wartościowych przesyłek pocztowych, przyjmować do przewozu na dachach autobusów dostarczane przez zakłady łączności specjalne pojemniki pocztowe, dostosowane do konstrukcji pojazdów, oraz prowadzić specjalne przyczepy, dostarczane przez zakłady łączności.
3.
Minister Łączności i minister, któremu dane przedsiębiorstwo podlega, ustalają wspólnie warunki użytkowania pomieszczeń i urządzeń przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, jak również prawa i obowiązki zakładów łączności i tych przedsiębiorstw.
4.
Sprawy przewozu przesyłek pocztowych statkami powietrznymi powinny być regulowane w umowach zawieranych przez zakłady łączności z przedsiębiorstwami przewozu lotniczego.

Przepisy art. 21 nie mają zastosowania do przewozów pocztowych kolejami. Do przewozów pocztowych kolejami mają zastosowanie przepisy szczególne.

Plany budowy, przebudowy lub rozszerzenia urządzeń kolejowych, żeglugi wodnej i powietrznej oraz urządzeń transportu mechanicznego dróg kołowych powinny uwzględniać potrzeby przeładunku i przewozu przesyłek pocztowych i w tym zakresie wymagają uzgodnienia z Ministrem Łączności.

Zakładom łączności przysługuje prawo bezpłatnego umieszczenia na wszelkich nieruchomościach skrzynek listowych, skrzynek do doręczania korespondencji, automatów do sprzedaży znaczków pocztowych i urządzeń poczty pneumatycznej. To samo prawo przysługuje zakładom łączności co do zakładania skrzynek listowych na środkach transportowych przedsiębiorstw wymienionych w art. 21, z wyjątkiem środków transportu lotniczego.

Środki transportowe służące do przewozu przesyłek pocztowych oraz budynki, pomieszczenia i inne nieruchomości użytkowane przez zakłady łączności nie mogą być zajmowane dla innych celów, chyba że przepis szczególny na to zezwala.