Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Łączność.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.12.71

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

1.
Dekret określa zasady zarządu i eksploatacji środków łączności, a mianowicie: poczty, telegrafu, telefonu i radia (radiokomunikacji, radiofonii i telewizji).
2.
Działanie i rozwój środków łączności realizuje się w ramach narodowych planów gospodarczych.
1.
Każdy ma prawo do korzystania z usług zakładów łączności na warunkach prawem przewidzianych.
2.
Minister Łączności ustala zakres i tryb działania zakładów łączności.
1.
Minister Łączności ustala warunki korzystania z usług zakładów łączności.
2.
Za usługi zakładów łączności pobiera się opłaty z wyjątkami przewidzianymi w niniejszym dekrecie i taryfach.
3.
Zaległe opłaty pocztowe, telegraficzne, telefoniczne i radiowe należne od osób fizycznych i jednostek nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej podlegają ściągnięciu w drodze egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
1.
Minister Łączności zabezpiecza nienaruszalność przesyłek pocztowych i telegramów oraz terminowe ich doręczanie.
2.
Zakłady łączności odpowiadają za zaginięcie, ubytek, uszkodzenia lub opóźnione doręczenia powierzonych im przesyłek pocztowych i telegramów oraz za wadliwe działanie urządzeń telefonicznych w trybie i na zasadach określonych przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia.
3.
Roszczeń z tytułu odpowiedzialności, o której mowa w ust. 2, nie można dochodzić po upływie roku od dnia nadania przesyłki pocztowej i telegramu lub zgłoszenia rozmowy telefonicznej.
1.
Tajemnica korespondencji pocztowej i telegraficznej oraz rozmów telefonicznych jest chroniona prawem. Informacje o tej korespondencji mogą być udzielane tylko jej nadawcom lub odbiorcom.
2.
Zatrzymywanie, przeglądanie, zajęcie lub otwieranie przesyłek pocztowych i telegramów oraz udzielanie o nich informacji jest dozwolone tylko w przypadkach prawem przewidzianych.
1.
W projektach nowych miast, osiedli i dzielnic miejskich należy przewidywać specjalne parcele i pomieszczenia dla budownictwa lub dla użytku zakładów łączności.
2.
W projektach i kosztorysach nowych budynków należy przewidywać - w uzgodnieniu z miejscowymi zakładami łączności - urządzenia doprowadzeń kablowych telefonicznych i radiofonicznych, jak również miejsca na skrzynki listowe do doręczania korespondencji.

Rada Ministrów może ze względu na interes Państwa wstrzymać lub ograniczyć ruch łączności na czas określony lub nie określony na całym obszarze Państwa lub jego części.

1.
Minister Łączności wydaje Dziennik Łączności.
2.
W Dzienniku Łączności ogłasza się:
1)
zarządzenia Ministra Łączności wydawane na podstawie lub w wykonaniu przepisów ustawowych z zakresu łączności,
2)
zarządzenia wewnętrzne, instrukcje i obwieszczenia Ministra Łączności oraz organów bezpośrednio mu podległych.
3.
Zarządzenia wymienione w ust. 2 pkt 1 uważa się za prawnie ogłoszone w dniu wydania numeru Dziennika Łączności, w którym je umieszczono; wchodzą one w życie z dniem ogłoszenia, o ile inaczej w nich nie postanowiono.
4.
Na każdym numerze Dziennika Łączności oznacza się dzień jego wydania.
1.
Przepisy dekretu powinny być wykonywane przy zachowaniu postanowień międzynarodowych umów i regulaminów przyjętych przez Polską Rzeczpospolitą Ludową.
2.
Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych wyda szczególne przepisy w sprawach objętych dekretem, a dotyczących przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Potwierdzenia nadania przesyłek pocztowych i telegramów mają moc dokumentów publicznych.