Art. 40. - Łączność.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.12.71

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.
Art.  40.
1.
Zakładom i jednostkom wykonującym prawo wyłączności (art. 28 ust. 2) przysługuje za zgodą prezydium właściwej powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) prawo bezpłatnego zakładania przewodów i kabli nad lub pod ziemią i wodą, umocowywania przewodów i wsporników na ścianach i dachach budynków, usuwania przeszkadzających gałęzi drzew bez względu na osobę właściciela, użytkownika lub zarządcy gruntów albo budynku.
2.
Zakładom i jednostkom wykonującym prawo wyłączności (art. 28 ust. 2) przysługuje prawo wolnego dostępu do wymienionych w ust. 1 miejsc celem wykonywania czynności związanych z konserwacją urządzeń.
3.
Miejsce i sposób umieszczania urządzeń wymienionych w ust. 1 na publicznych drogach, placach, mostach, wodach i ich brzegach, na gruntach kolejowych oraz na budynkach i urządzeniach służących do wytwarzania, przetwarzania i przesyłania energii elektrycznej wymaga uprzedniego uzgodnienia z właściwym zarządem drogowym, wodnym, kolejowym lub energetycznym.
4.
Wykonywanie czynności wymienionych w ust. 1 i 2 w obiektach wojskowych wymaga zgody właściwych organów wojskowych.
5.
Zakładom łączności przysługuje prawo bezpłatnego umieszczania automatów telefonicznych we wszystkich pomieszczeniach skupiających ruch publiczny oraz w innych miejscach dostępnych dla publiczności.
6.
Jeżeli wskutek remontu obiektu zajdzie konieczność przeniesienia urządzeń łączności, koszty tego przeniesienia obciążają zakłady i jednostki wykonujące prawo wyłączności (art. 28 ust. 2).
7.
Jeżeli przebudowa drogi lub budowa nowego budynku (obiektu) wymaga przesunięcia istniejącego w tym miejscu urządzenia telekomunikacyjnego (kabla), koszt tego przesunięcia obciąża inwestora (budującego).
8.
Za szkody wyrządzone przy wykonywaniu uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2, zakłady i jednostki wykonujące prawo wyłączności (art. 28 ust. 2) ponoszą odpowiedzialność na zasadach art. 41 ust. 4, 5 i 6 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31).