§ 4. - Kwalifikowanie, rozpowszechnianie i sposób zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.938

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 kwietnia 2022 r.
§  4. 
1. 
Nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani oznaczać audycje lub inne przekazy, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy:
1)
symbolem graficznym wskazującym, że treści mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
odpowiednim symbolem graficznym wskazującym rodzaj treści mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nadawcy programów telewizyjnych stosują wyłącznie w audycjach lub innych przekazach zawierających sceny lub treści, o których mowa w art. 18 ust. 5 ustawy.
3. 
Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, prezentowane są w sposób czytelny dla odbiorcy.
4. 
Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu.
5. 
Sposób prezentacji symboli graficznych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przed emisją telewizyjną audycji lub innych przekazów, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
6. 
Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1 pkt 2, muszą być widoczne dla odbiorcy przez co najmniej 5 sekund przed emisją danej audycji telewizyjnej lub innego przekazu oraz przez co najmniej 5 sekund na początku ich emisji, a także przez co najmniej 5 sekund po kontynuowaniu emisji audycji lub innego przekazu po przerwie reklamowej.