Dział 5 - DOKUMENTY KWALIFIKACYJNE I EGZAMINY. - Kwalifikacje zawodowe członków załóg polskich statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.52.232

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1987 r.

DZIAŁ  V

DOKUMENTY KWALIFIKACYJNE I EGZAMINY.

§  82.
1.
Uzyskanie stopnia oficerskiego potwierdza się dyplomem, a nieoficerskiego - świadectwem.
2.
Dyplomy i świadectwa wystawia się z datą ważności od dnia spełnienia ostatniego warunku uzależniającego przyznanie określonego stopnia.
§  83. 25
 
1.
Osoby posiadające stopnie oficerskie w specjalnościach określonych w rozporządzeniu obowiązane są do potwierdzenia posiadanych kwalifikacji.
2.
Zasadniczym warunkiem potwierdzenia kwalifikacji jest odbycie w okresie ostatnich 5 lat co najmniej 12-miesięcznej praktyki pływania na stanowiskach oficerskich w odpowiedniej specjalności na statkach morskich objętych rozporządzeniem.
3.
W razie niespełnienia warunku określonego w ust. 2 dopuszcza się możliwość potwierdzenia posiadanych kwalifikacji przez:
1)
odbycie w okresie ostatnich 5 lat co najmniej 24-miesięcznej praktyki zastępczej wymienionej w § 72 ust. 1, 2, 4 i 5; dotyczy to wszystkich stopni, albo
2)
odbycie praktyki morskiej przez okres co najmniej 3 miesięcy w charakterze oficera nadliczbowego w swojej specjalności bezpośrednio przed objęciem stanowiska, do którego uprawnia posiadany dyplom, albo
3)
złożenie egzaminu.
4.
Dokumentem określającym utrzymanie kwalifikacji oficerskich jest potwierdzenie dyplomu, wydawane po spełnieniu warunków określonych w ust. 2 lub w ust. 3.
§  84. 26
 
1.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych, pod warunkiem zachowania niezbędnych wymagań bezpieczeństwa żeglugi, dyrektor urzędu morskiego może wydać zezwolenie uprawniające do zajmowania stanowiska bezpośrednio wyższego niż to, do którego uprawnia posiadany dyplom lub świadectwo; osoba, która nie posiada pierwszego świadectwa, obowiązana jest złożyć egzamin.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane pod warunkiem, że okres posiadanej praktyki wynosi co najmniej 2/3 okresu praktyki wymaganej do uzyskania stopnia, którego zezwolenie dotyczy.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą stanowisk kapitana, starszego oficera, starszego lub I oficera mechanika oraz I radiooficera w żegludze międzynarodowej.
§  85.
1.
Wzory dyplomów, świadectw, potwierdzeń dyplomów oraz zezwoleń określają odrębne przepisy.
2.
Dyplomy, świadectwa, potwierdzenia dyplomów oraz zezwolenia wydają dyrektorzy urzędów morskich.
§  86.
1.
Egzaminy przewidziane w rozporządzeniu przeprowadzają komisje egzaminacyjne.
2.
Programy oraz regulamin egzaminów określają odrębne przepisy, wydawane w zakresie dotyczącym oficerów w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, a w zakresie dotyczącym oficerów specjalności radiokomunikacyjnej - ponadto z Ministrem Łączności.
3.
Komisje egzaminacyjne na stopnie oficerskie powołuje Minister - Kierownik Urzędu Gospodarki Morskiej.
4.
Komisje egzaminacyjne na stopnie nieoficerskie powołuje dyrektor urzędu morskiego.
5.
W skład komisji egzaminacyjnych wchodzą również przedstawiciele odpowiednich związków zawodowych oraz przedstawiciele Marynarki Wojennej.
6.
Egzamin na określony stopień może zdawać osoba, która posiada co najmniej połowę wymaganej na ten stopień praktyki pływania.
7.
Zasady wynagradzania za udział w pracach komisji egzaminacyjnych ustala Minister - Kierownik Urzędu Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
8.
Za przeprowadzone egzaminy pobiera się opłaty w wysokości ustalonej przez Ministra - Kierownika Urzędu Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
25 § 83 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
26 § 84 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.