Dział 1 - PRZEPISY WSTĘPNE. - Kwalifikacje zawodowe członków załóg polskich statków morskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.52.232

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1987 r.

DZIAŁ  I

PRZEPISY WSTĘPNE.

§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia określają kwalifikacje zawodowe członków załóg polskich statków morskich, wymagane do zajmowania stanowisk oficerskich i nieoficerskich, niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa żeglugi.
2.
Posiadanie wymaganych kwalifikacji zawodowych stwierdza się przyznaniem stopnia oficerskiego lub nieoficerskiego i wydaniem odpowiedniego dyplomu lub świadectwa.
3.
Kwalifikacje zawodowe członków załóg innych niż określone w rozporządzeniu, a zatrudnionych na polskich statkach morskich - regulują odrębne przepisy.
§  2.
Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do członków załóg:
1)
jednostek pływających Marynarki Wojennej, Wojsk Ochrony Pogranicza i Milicji Obywatelskiej,
2)
morskich statków sportowych.
§  3.
1.
Przez praktykę pływania wymaganą do uzyskania poszczególnych stopni rozumie się praktykę nabytą na polskich statkach morskich.
2.
Praktykę pływania nabytą na statkach morskich obcych bander zalicza się do praktyki wymaganej do uzyskania poszczególnych stopni, jeżeli okres jej trwania i rodzaj są zgodne z odpowiednimi wymaganiami rozporządzenia.
§  4.
Z zastrzeżeniem § 68 i 74 stopnie oficerskie i nieoficerskie na polskich statkach morskich mogą uzyskać osoby posiadające obywatelstwo polskie.
§  5.
1.
Osoby ubiegające się o uzyskanie stopni oficerskich są obowiązane posiadać świadectwo dojrzałości, a osoby ubiegające się o uzyskanie stopni nieoficerskich - świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
2.
Warunek posiadania świadectwa dojrzałości nie dotyczy:
1)
osób, które ukończyły 45 lat i posiadają świadectwo ukończenia szkoły średniej,
2)
osób, które ubiegają się o uzyskanie stopni: szypra III, II i I klasy żeglugi krajowej, szypra II i I klasy rybołówstwa morskiego oraz oficera mechanika okrętowego V i IV klasy.
3.
Osoby ubiegające się o uzyskanie stopni szypra I klasy żeglugi krajowej i oficera mechanika okrętowego IV klasy są obowiązane posiadać świadectwo ukończenia szkoły średniej.
4.
Osoby ubiegające się o uzyskanie stopni oficerskich w specjalności pokładowej są obowiązane posiadać świadectwo radarowe.
5. 1
Osoby ubiegające się o uzyskanie stopni oficerskich lub stopni nieoficerskich są obowiązane posiadać ważne zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie indywidualnych technik ratunkowych.
6.
Stopnie: starszego marynarza, starszego rybaka motorzysty okrętowego, elektromontera okrętowego i kucharza okrętowego mogą uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat.
7. 2
Osoby ubiegające się o stopień starszego marynarza i starszego rybaka są obowiązane posiadać świadectwo ratownika.
1 § 5 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.
2 § 5 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.70) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r.