§ 5. - Kwalifikacje sekretarzy gminnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.18.144

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 1939 r.
§  5. 3
Egzamin praktyczny jest ustny i piśmienny. Egzamin ustny ma na celu zbadanie praktycznych wiadomości kandydata na sekretarza, niezbędnych w pracy urzędu gminnego. Egzamin piśmienny ma na celu zbadanie umiejętności praktycznego stosowania obowiązujących przepisów.

Egzamin piśmienny polega na wypracowaniu tematów, wybranych przez komisję egzaminacyjną, na wniosek poszczególnych egzaminatorów.

Przedmiotem tego egzaminu będą dwa tematy:

a)
rozstrzygnięcie jednej lub dwóch spraw administracyjnych na podstawie aktów, bądź opracowanie sprawozdania do władz wyższych,
b)
załatwienie zadania z zakresu rachunkowości samorządowej.

Egzamin ustny nie może trwać dłużej niż 2 godziny. Przedmiotem tego egzaminu między innemi powinno być omówienie tematów objętych egzaminem piśmiennym.

Osoby, ubiegające się o dopuszczenie ich do egzaminu, powinny wnieść w tym celu podanie do właściwego urzędu wojewódzkiego. Do podania takiego należy dołączyć: świadectwo szkolne, zaświadczenia z dotychczasowej pracy, metrykę urodzenia oraz dowód obywatelstwa polskiego.

Kandydaci na sekretarzy gminnych, którzy ukończyli Kurs Administracji Komunalnej przy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie albo którzy ukończyli lub ukończą 5-miesięczny kurs w Instytucie Komunalnym w Warszawie, bądź Instytut Pracy Samorządu Terytorialnego, lub inny kurs, uznany przez Ministra Spraw Wewnętrznych za wystarczający, są zwolnieni od obowiązku składania egzaminu praktycznego.

Kandydaci, o których mowa w ustępie poprzedzającym, muszą w każdym razie wykazać się pełnym okresem pracy przygotowawczej, wymaganym przepisami § 1 ust. 1 pkt 2) względnie ust. 2 tegoż paragrafu.

3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1939 r. (Dz.U.39.4.21) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 1939 r.